"vxuehqi" - nieznane rozszerzenie - potrzebny program do otwarcia/konwertacji

Witam

Poszukuję oprogramowania, które jest w stanie otworzyć albo skonwertować pliki o rozszerzeniu “vxuehqi”. Wstępnie wiem, że wcześniej były to pliki graficzne, przykładowo: “nazwapliku.jpg.vxuehqi”. Na samym komputerze nie ma żadnego programu, który to uruchomi. Automatycznie otwiera się przez jakąś usługę Windows Live. Spróbowałem usunąć ten przedrostek “vxuehqi” w nazwie pliku by zostało samo “nazwapliku.jpg”, ale również żaden program nie chce tego otworzyć z systemowych, IrfanView też nie podołał. Google nic nie podpowiada co to za rozszerzenie.

Komputer to stary Acer Aspire One D260

  • Intel Atom N450,
  • 1GB Ram,
  • dysk 250gb.

Proszę o pomoc w tej zagwozdce, pozdrawiam :sweat_smile:

Słowo-klucz: ransomware. Prawdopodobnie CandCrab. Czy da się odzyskać zaszyfrowane pliki? Wszystko zależy w jakiej wersji złapałeś tego syfa. Wyłącz komputer, dysk z zaszyfrowanymi danymi do szafy, dysk z systemem do zaorania.

2 polubienia

Super, dzięki za szybką odpowiedź ! :slight_smile:

Był zainstalowany McAfee ale on sobie z tym nie radził… Avasta ściągam, co poradzicie po za tym ? Wgl się brać za to ? Poczytałem o tym CandCrab. Ze wszystkich oznak tylko same pliki są zaszyfrowane, nie ma żadnych tapet, gróźb, próśb ani niczego innego.

Avast … no!!!

ESET Premium full wersja na 1 miesiąc

1 polubienie

A którą wersję dokładniej ? Są 4:

  • ESET Internet Security
  • ESET Antywirus NOD32
  • ESET Smart Security Premium
  • ESET Smart Security

Antywirusy można sobie w buty wsadzić. W pierwszej kolejności należy ustalić która to wersja CandCraba. Potem poszukać skryptu/programu, który radzi sobie z daną wersją. Może się wydarzyć, że pliki zaszyfrowane są nową, świeżą odmianą, na którą nie ma jeszcze “odtrutki” - wtedy pozostaje czekać.

Jeszcze dwa linki:


https://www.majorgeeks.com/files/details/gandcrab_ransomware_decryption_tool.html

3 polubienia

Przecież już po fakcie, klucz będzie za iks lat…
Oczyścic system albo format i tyle.

Niekoniecznie. Ale może upłynąć kilka miesięcy.

Zasadniczo: ważne pliki odtwarzamy z backupu*, a sam system do reinstalacji.

* nie ma? upsss…

2 polubienia