Vyatta, shell a GUI i zastosowanie

Witam

Czy vyatta sprawdzi się dla mnie jako trochę więcej niż początkującego użytkownika linuxa na domowym routerze ? Mam neostradę do podzielenia na 4 komputery.

Ja ma wyglądać sprzętowa konfiguracja ? 5 portów lan (1 dla neo i 4 dla komputerów) czy 2xlan (1 dla neo a drugi do switcha do którego wpięte są komputery) ?

Wiem że nowa wersja oparta jest na GUI, czy z jego poziomu zrobię wszystko ? Czy niektóre komendy muszę jeszcze wydawać z linii poleceń ?

Dzięki z góry

Pozdrawiam

Moim zdaniem tak. Vyatta jest przeznaczona bardziej do zastowowań profesjonalnych ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać tego systemu również w domowej siec ale możesz skorzystać, np. z m0n0wall lub PfSense (oba oparte na FreeBSD), w których, moim zdaniem, GUI jest mniej skomplikowane.

To nie robi różnicy, niezależnie czy to będzie Vyatta, czy m0n0wall, jeden port musisz przypisać jako port WAN, a drugi jako port LAN, konfigurujesz DHCP lub przypisujesz adresy ręcznie.

Zrobisz wszystko w GUI, jedynie GUI muszisz włączyć poleceniem

set service https

Pozdrawiam!

Dzięki bardzo :wink: Chciałbym żeby było to rozwiązanie jak najbardziej “normalne” i wydaje mi się że switch jest częściej spotykany niż 5 kart sieciowych, jak uważacie ?

Przy konfiguracji samej vyatty muszę bawić się serwerami DNS od zera czy nie ruszając konfiguracji internet będzie dzielony między komputerami ?

2 pytanko: jeśli mam switch to jak nakładam np. qos ? Widziałem poradnik gdzie reguły nakłada się np. na eth0 i eth1 a w przypadku switcha mamy tylko 1 interfejs wyjściowy.

Z góry dzięki

Pozdrawiam

Karty sieciowe musiałbyś łączyć kablem skrosowanym, a do switcha prostym, chyba, że karty posiadają funkcję auto MDI-MDIX, to same dostosują się do kabla.

Tak, będzie dzielone, bez DNSów nie będziesz mógł przeglądać stron po adresach domenowych, a jedynie po adresie IP. Tak naprawdę router jest urządzeniem, którego zadaniem jest łączenie kilku sieci i trasowanie pakietów sieciowych, w tym przypadku łączysz ze sobą dwie sieci, sieć globalną (WAN) z siecią lokalną (LAN) ale potocznie mówi się, że router dzieli łącze :slight_smile:

Jak nałożysz QoS czy reguły zapory na dany interfejs i połączysz komputery do niego switchem, to myślę, że będzie to obowiązywało dla tych wszystkich komputerów, łączących się z tym interfejsem, a nie poszczególnych portów.

Pozdrawiam!

Czyli żeby internet “normalnie” działał na komputerach muszę jeszcze pobawić się DNS’ami ?

Rozumiem że muszę w takim wypadku vyatte ustawić na pobieranie nazw z modemu (neo) a komputery na pobieranie nazw z routera - dobrze rozumiem ?

Tyle że ja chcę nałożyć na dany komputer lub np. nałożyć limit downloadu na dany komputer, który jest za switchem.

Podaj DNSy od dostawcy ale jak skonfigurujesz WAN, to DNSy powinny zostać pobrane od dostawcy przez DHCP. Natomiast komputerom w sieci lokalnej podajesz DNSy przez DHCP.

Tak.

Możesz spróbować, np. po adresie IP.

Pozdrawiam!

Ok dzięki, będę się bawił na vBoxie. Ew. tutaj zapytam.

Na vyatt’cie muszę postawić serwer DNS ? Czy wystarczy że pobierze DNS od dostawcy a na komputerach ustawię adres dns vyatty ?

Pozdrawiam

W zupełności wystarczy jak PCty w LANie dostaną adresy DNSów z Vyatty.

Wszystko fajnie działa, ustawione - tylko jest jeden problem.

Nie działa limiting prędkości, mam to ustawione tak: net podłączony przez eth0 do routera a z routera eth1 do komputera/ów. Jeśli nałożę na eth0 limit np 128kbits wtedy działa i max download to ok 128kb, jeśli jednak nałożę zasadę na eth1 to wtedy już limiter nie działa. Korzystam z GUI i wiem że powinno działać. Byłbym wdzięczny jakby ktoś jeszcze wytłumaczył jak nakładać limity na komputery/adresy IP które np. znajdują się za switchem.

Pozdrawiam

Tutaj masz wszystko ładnie pokazane, co i jak http://www.techit.pl/Demonstracje/Zarza … ,3135.html

Jakby co, to popytaj jeszcze na forum TechIT, ja Vyattą zbyt długo się nie bawiłem, a Docent ma z Vyattą spore doświadczenie i często się udziela na forum TechIT, więc powinien Ci pomóc :slight_smile:

Pozdrawiam!