W bibliotece nie działa "Rozmieść według"

Witam. Mam W7 HP i nie działa mi funkcja “Rozmieść według: Miesiąc/Dzień/Tag”. Mam na stałe ustawioną opcję “Folder” i nie da się tego zmienić. Chciałbym poukładać zdjęcia w bibliotece “Obrazy” po miesiącach. Chcę uzyskać taki efekt:

0aaddd87-307e-4d3d-a557-63aeb1726a32_0.jpg

przyczyna=wyłączona opcja indeksowania :slight_smile:

klik na ikona komputer - zarządzaj - usługi i aplikacje - usługi -Windows Search i po lewej pokaże się zatrzymaj lub uruchom do wyboru

(na przyszłość nie używać głupich programów do optymalizacji systemu)

Nigdy nie używałem i nie mam zamiaru używać takich programów. Sam optymalizuje system i jak do tej pory nie korzystałem z opcji “Rozmieszczania”. Widziałem tylko, że na wielu innych komputerach z tym samym OS wszystko działało. Indeksowanie musiałem wyłączyć ze względu na dysk SSD - obniża ona żywotność tego typu dysków. Ale dziękuję serdecznie za udzieloną pomoc, wydaje mi się, że masz absolutną rację. Pozdrawiam

Bzdura :smiley:

Indeksowanie na SSD wyłącza się ze względu na jego bezużyteczność w przypadku tych dysków, Indeksowanie w Windows 7 jest czasem przydatne dla typowych HDD, gdzie czas dostępu jest relatywnie “długi”, w przypadku SSD, gdzie czas dostępu wynosi 0,1s indeksowanie nie znajduje zastosowania, pliki są wyszukiwanie w locie, dlatego można indeksowanie wyłączyć, jednak nie skraca ono w jakiś istotny sposób żywotności samego SSD, musisz sobie uświadomić że dyski zostały zaprojektowane również dla zwykłych userów, którzy stosują metodę użytkowania: zainstaluj-> uruchom-> zapomnij-> korzystaj normalnie.

BTW> Piszę te słowa jako posiadacz 2 SSD… :wink:

Indeksowanie generuje ciągłe zapisy i odczyty z dysku. Dyski SSD mają ograniczoną żywotność (ograniczona ilość odczytów/zapisów). Zostawienie indeksowania (w celu wyszukiwania plików) na dysku ssd mija się z celem ponieważ jak napisałeś czas dostępu na tych urządzeniach jest zdecydowanie niższy aniżeli na HDD, tak więc użytkownik mający wyłącznie ssd nie zauważy czy ma włączone indeksowanie czy też nie. Jeżeli po zakupie ssd nie skonfigurujesz odpowiednio systemu to po pierwsze nie wykorzystasz pełnej prędkości dysku, a po drugie zmniejszysz jego żywotność (np. poprzez automatyczne włączanie defragmentatora dysków w Win7). Tak więc pisząc:

jesteś w dużym błędzie. Jedynym urządzeniem tak działającym są te spod marki Apple - zrobione pod amerykanów (dla idiotów? :wink: )

tm_tm ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Konfiguracja systemu po jego zainstalowaniu (dla normalnego Usera) na SSD zamyka się na dwóch krokach, sprawdzeniem czy TRIM działa i czy na pewno system usunął SSD z listy indeksowania.

Średnio zaawansowany User może ograniczyć plik stronicowania i ustawić go na sztywno, duży, kontrolowany przez system plik stronicowania jest bardziej szkodliwy dla SSD niż indeksowanie, indeksowanie mocno mieli dyskiem przez jakiś tydzień po instalacji systemu (HDD) na SSD odbywa się to dużo szybciej, nawet opcje takie jak Prefetching i Superfetch nie są problemem dla SSD, mogą być włączone, zależy to od Usera, z racji szybkości SSD są bezużyteczne.

Dlatego będę się upierał że indeksowanie może być spokojnie włączone, nie zabije Ci dysku, jego działanie bądź nie, zależy od Usera, pojawiło się w sieci masę “poradników” i “programów” mających za zadanie “zoptymalizowania” SSD pod Win 7, prawda jest taka że w większości są one szkodliwe bądź bezużyteczne.

Większe znaczenie ma kontroler, najlepiej jeżeli jest to AHCI i jego sterownik, trzeba sobie dobrać odpowiedni, w moim przypadku najlepsze osiągi mam na “Standardowym kontrolerze AHCI firmy Microsoft” z 2006r…

Nie zgadzam się ze wszystkim co napisałeś semtex , ale każdy może mieć swoje zdanie. Indeksowanie włączyłem i stałą się rzecz dziwna. “Rozmieść według” działa, ale w bibliotece “obrazy” (bo tylko o nią mi chodzi) mogę rozmieścić według wszystkiego, tylko nie wg. miesiąca, a o to mi właśnie chodziło … Jeszcze jakieś pomysły? Pozdrawiam

Zrób prosty test, włącz indeksowanie na chwilę, jeżeli wyłączyłeś również usługę Windows Search to ją również włącz, zrób restart, sprawdź czy rozmieszczanie w/g daty działa normalnie, jeżeli tak, to masz 100% odpowiedź na przyczynę problemów, jeżeli nadal nie będzie działać to będziemy myśleć dalej…

Oczywiście resetowałem i nadal nie mogę “rozmieszczać”. Nawet odbudowałem indeks - też nie pomogło.

Dobra, sprawdziłem, sam indeks nie wystarczy, czy wyłączałeś usługę Windows Search? Ona również musi być włączona na Auto, czyli indeksowanie i Windows Search, jeżeli jedna z tych opcji jest wyłączona sortowanie nie zadziała, wygląda na to że w Twoim przypadku nadal jest wyłączone Windows Search:

W_search_png_300x300_q85.jpg

Zmień tryb uruchamiania na “Auto”, potwierdź OK- restart systemu i powinno działać, jeżeli chcesz mieć wyszukiwanie i indeks wyłączone, możesz posortować ręcznie miesiące przez dodanie np. takiej nazwy 01_Kwiecień 2007 .

A w jaki sposób włączasz indeksowanie poza zaznaczeniem we właściwościach dysku/katalogu, że zezwalasz na indeksowanie? Windows Search to właśnie usługa indeksowania i wyszukiwania. Nie ma osobnej usługi odpowiedzialnej za indeksowanie (tak jak to było we wcześniejszych wersjach Windows). Chodzi o to, że rozmieszczanie działa, ale poza opcją “Miesiąc”.

Wpisz w menu start Opcje Indeksowania -> otwórz wynik wyszukiwania -> podaj informację jaka znajduje się obok ikony dysku z lupą, powinna tam być informacja czy indeksowanie działa czy nie… :wink:

scaled.php?server=703&filename=indeksowanie.png&res=landing

Przecież wyraźnie napisałem, że indeksowanie DZIAŁA, po co to pytanie??

Dodane 10.08.2012 (Pt) 10:46

Czyżby pomysły się już wyczerpały? :slight_smile:

Dodane 17.09.2012 (Pn) 10:36

Dziękuję za pomoc …