W co zainwestować

Witam,

Posiadam swojego PC już ponad 5 lat i coraz bardziej zaczyna spowalniać. Na przestrzeni tych lat wymieniałem sprzęty głównie ze względu na awarię, lecz całokształt został bez zmian. Ostatni jednak zauważyłem mocny spadek wydajności. Chodzi głównie o codzienną pracę. Komputer zaczyna się mulić i nie wiem czy to kwestia RAMu czy dysku. Chciałbym zainwestować w niego, aby podziałał jeszcze chociaż rok na normalnych obrotach.

Specyfikacja:
Procesor: Intel® Core™ i5-2500K CPU @ 3.30GHz
Grafika: NVIDIA GeForce GTX 1050
Dysk: Seagate 1TB 3,5" SATAIII, 7200RPM, 64MB cache( badanie w załączniku)
RAM: 6 GB Kingston:
-2GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM
-4GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM
Płyta główna: MSI p67a-c45
Zasilacz: Thermaltake Smart SE 530W
Windows 7 pro 64 bit.

Czy dodanie RAMu pomoże czy może zmiana/dodanie dysku SSD. Mam również możliwość przejścia na win 10. Co polecacie zrobić ?

HDTune_Benchmark_ST1000DM003-1CH162

W pierwszej kolejności SSD - tutaj odczujesz największy skok wydajności. Dołożenie RAMu odczujesz tylko podczas pracy z programami które wymagają go więcej, np. podczas grania.

2 polubienia

Obecnie dużo muszę grzebać w internecie i w plikach PDF. To chyba też mocno obciąża RAM, ale jak patrzę na wydajność w menadżerze( nie wiem czy to jest pewne) to użycie pamięci nie wzrasta ponad 60-70 %, a czasami na odpalenie karty w przeglądarce muszę chwilę poczekać.

Zamenić HDD na SSD czy tylko dołożyć i przerzucić tam system ?

Bez sensu wywalać dobry dysk. Zawsze może się przydać na magazyn danych. A system i programy obowiązkowo na SSD.

1 polubienie

A opłaca się przechodzić na WIN 10, to co pomoże ?

Tutaj nie pomogę. Osobiście przesiadłem się z 7 na 10, ale ja Windowsa odpalam tylko raz na jakiś czas, kiedy chcę pograć w coś, co na Linuksie nie działa.

2 polubienia

Najpierw dysk SSD bo nawet plik wymiany na nim działa o niebo lepiej.

1 polubienie

Jak przeczytałem pierwsze zdanie, to spodziewałem się antycznego złomu. Ale ten sprzęt powinien fruwać. Przyłączam się do zdania, że dysk SSD to podstawa. W drugiej kolejności może być RAM - 8GB to rozsądna wartość. Systemu bym nie ruszał.

2 polubienia

Z mojego porównania, które robiłem na maszynie firmowej to Win7 jest szybszy od Win10 na dysku HDD, nie mam porównania na SSD, choć zdaje mi się, że tu SSD na Win10 będzie szybszy.
Wg mnie do zmiany masz w takiej kolejności:

  1. Dysk
  2. RAM
  3. GPU
  4. MOBO+CPU
1 polubienie

Przed jakąkolwiek zmianą sugerowałbym zrobić po kolei

  1. porządki na dysku (usunięcie plików tymczasowych, pozostałości po aktualizacjach, deinstalacja zbędnych programów)
  2. defragmentację dysku
  3. czyszczenie i kompaktowanie rejestru
  4. reboot systemu i sprawdzenie, czy pomogło
    Dopiero wtedy ewentualny zakup SSD.

System robi się też kosmetycznie żwawszy po sztuczkach w rejestrze “menushowdelay”, “waittokill”, “mousehovertime”.

1 polubienie

Dodaj dysk SSD na system i najważniejsze programy i następnie przejdź na Windows 10. On we współpracy z dyskiem SSD chodzi bardzo dobrze. Co do RAM to oczywiście, że można, ale dopiero w późniejszej kolejności. SSD z Windows 10 da zauważalny wzrost wydajności, a HDD zostaw na magazyn danych.