W jak najszybciej zmniejszyć partycje home linux mint 18

Witam mam taki problem mam przydzielone do partycji home na linux mint 70 gb chciałbym zmniejszyć tą partycje i nieprzydzielone miejsce wykorzystać aby stworzyć partycje ntfs. Chciałem to zrobić przez narzędzie gprted przez live cd ale się nie można.

Narzędzie wybrałeś dobre i uruchamiasz prawidłowo (live). Dlaczego nie można? Pewnie coś źle robisz. Komunikaty błędów bardzo by się tutaj przydały.

3 polubienia

@ubuuser Niezły suchar, aż muszę popić.

Jesli na home masz cenne dane, zabezpiecz je na dysku zewnętrznym, gdyż każda operacja na partycjach może wiązać się z utratą danych.

Gdy już zabezpieczysz dane, w fstab zahaszuj partycję, aby nie montowała się w home, a najlepiej uruchom livecd, np. Gentoo (jest małe, a gui nie będzie Ci potrzebne) i partycję zmiejsz w taki sposób.

  1. Zmiana rozmiaru systemu plików.

    e2fsck -fy /dev/sdXY
    resize2fs /dev/sdXY nowy rozmiar

  2. Zmiana rozmiaru partycji.

    cfdisk /dev/sda

Usuń partycję, następnie stwórz nową o żądanym rozmiarze. Zapisz, wyjdź, uruchom ponownie system z dysku.

Dzięki zobaczę i dam znać czy się udało.

A dlaczego polecasz dystrybucje gentoo a GParted na livecd nie może być przecież ,też powinno bez problemu działać?

Bo kolega wszędzie gdzie tylko może poleca Gentoo :smiley:

2 polubienia

Tak porostu?

Pokaż zrzut ekranu z gparted odpalonym z systemu w trybie live. Wykonywać takie czynności w konsoli nauczysz się jak opanujesz podstawy :wink: Nie ma sensu cię uszczęśliwiać na siłę. @roobal promuje hakerskie sposóby radzenia sobie z prostymi sprawami :laughing:

1 polubienie

Ja akurat nie mam problemu z terminalem Linuxa. Po prostu tak się pytam koledze Dlaczego poleca gentoo.

Pewnie dlatego, że lubi, używa i dobrze zna. To też moja ulubiona dystrybucja od wielu lat, ale jestem daleki od polecania jej innym :smiley:

Żadne tam hakerskie, w taki sposob zmniejsza i powiększa się partycje. GParted pod spodem robi to samo, spójrz sobie zresztą w operacje jakie wykonuje.

Po co odpalać gui, jak to samo mozna zrobić szybciej w konsoli :wink:

Nie, nie dlatego. Obraz iso jest mały i posiada wszystko co w tej chwili potrzebujesz.

Nie napisałem, że masz zainstalować ten system, lecz użyć go w trybie live. Sysrescue jest zbudowane na Gentoo, są dystrybucje narzędziowe, które bazują na tym systemie.