W jaki sposób kompilować programy pod OpenSuse 11?


(Luqasso) #1

Witam,

postanowiłem że napisze wreszcie po pomoc bo sam już nie rozumiem kilku spraw smile)

Posiadam OpenSusa 11 od kilku dni, ogólne pojęcie co i jak juz mam ale kwestia do głebokiej dyskusji jest instalacja programów z sieci, Tylko proszę teraz nie wklejać tysięcy linków do innych stron z tym wątkiem bo i tak napewno je czytałem hehehe smile

Napisze Wam jak to zrozumiałem i proszę o weryfikacje tego

 1. pobieram spakowany program z sieci, zapisuje na pulpit

 2. dokonuje rozpakowania spakowanego archiwum przez program File Roller

 3. wchodzę pózniej do rozpakowanego folderu

 4. odpalam z tego miejsca konsolete wink

 5. {ciach} skrocie mowiac.

Instalowanie z konsoli odbywa sie poprzez "make" a pózniej "make install" ( tak przynajmniej piszą w każdym watku jaki odnalazlem w sieci ) ale nic mi z tego nie działa bo pokazują się komunikaty o braku pliku lub coś w podobie..

Opanowałem juz temat instalowania z repozytorium, ale kompilacja to czarna magia hehe..

Proszę o spokojnie wytłumaczenie tego wątku bo temat jest dla mnie bardzo ważny smile))


(Kolmar) #2

http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=2&show=16

http://jakilinux.org/pierwsze-kroki/ins ... ramowania/


(Luqasso) #3

tak jak mówiłem, czytałem to kilka razy i dalej nie idzie :slight_smile:

przepraszam, temat poprawiony jak i cały post.

Proszę o radę jak mam wykonać "poprawnie" te polecenia :))


(system) #4

Przyczyny??

Wpisz:

./configure

make

make install

Jesli dalej ten sam blad zobacz w repo czy masz paczke Make:D


(Sawyer47) #5

Zawsze czytaj plik README, tam zawsze znajdziesz instrukcję instalacji. Owszem, zazwyczaj jest to ./configure, make, make install, ale nie zawsze. Ogółem instalacja paczek z repozytorium jest łatwiejsza, szybsza i mniej problemowa. Samodzielna kompilacja wchodzi w grę dopiero kiedy na ma jakiegoś programu w postaci paczki do twojej dystrybucji (w twoim przypadku .rpm dla openSUSE).

Może jeszcze opiszę co oznaczają te polecenia, bo jak można kompilować program nie wiedząc co się dzieje podczas kompilacji. Ogółem najwięcej programów wykorzystuje program make. Choć niektóre, szczególnie nowsze programu, używają CMake. Dlatego ZAWSZE należy czytać plik README.

 1. configure - jest to gotowy plik binarny lub skrypt powłoki, który tworzy plik Makefile dla programu make. Czasem jest to skrypt Perla, wtedy wykonujesz perl Configure.PL. Dlatego ZAWSZE należy czytać plik README. Wprawdzie jeszcze nie musiałem kompilować programu ze źródeł, który korzysta z CMake, ale jeżeli korzysta to zapewne configure generuje plik CMakeLists.txt.

configure również wstępnie sprawdza konfigurację systemu i zależności.

 1. make - po wpisaniu tej komendy program make analizuje plik Makefile i wykonuje główną operację, czyli najczęściej kompiluje program. Wtedy już masz gotowy plik binarny w folderze ze źródłami i można z niego korzystać,a przynajmniej przetestować.

 2. make install - instaluje wcześniej skompilowany program (oczywiście jeśli kompilacja zakończyła się powodzeniem). Katalog instalacji zmienia się jeszcze przy configure, dlatego ZAWSZE trzeba czytać README.

Oczywiście zazwyczaj w pliku Makefile zdefiniowane jest jeszcze więcej komend, np. test - make test wykonuje testy programu, co pozwala sprawdzić przed instalacją jak działa w naszym systemie. No i make uninstall do usuwania, dlatego lepiej nie usuwać katalogu ze źródłami.


(Luqasso) #6

Ok, posłuchałem i poczytałem Wasze odpowiedzi i.... Faktycznie w folderze znajduje się plik Makefile, a w Readme napisano dokładnie tak :

"1. Type "sudo make install"

    (or "sudo make install sysconfdir=/etc/wifi-radar")"

więc dokładnie tak piszę w konsoli otworzonej prawym przyciskiem myszy w rozpakowanym pliku. Odpowiedż konsoli dalej

bash: make: command not found

Folder z tym programem mam w "linux-n0n0:/home/meethod/Desktop/progsy/wifi-radar-1.9.8 # " i w jaki sposób mam dalej pisać polecenia by zainstalować program ??

Dziekuje Wam za wyrozumiałość ale po 15 latach na windowsie, linusek to magia :))


#7

Tutaj masz odpowiedź. Nie masz tego w systemie. Zainstaluj i problem powinien zniknąć (pod warunkiem że kompilatory masz zainstalowane).


(Luqasso) #8

Powiedzieć coś Ci ?? Nie mam pojęcia czy mam czy też nie hehehe :wink: Napisz mi jak możesz liste tego czego potrzebuję ale "chyba" kompilatorów też nie ponieważ tak jak mówiłem system mam od 4 dni .. i nie zagłębiałem się w to do dziś :))


(Sawyer47) #9

Znalezione za pomocą Google:

http://wifi-radar.systemimager.org/

Niestety na tej stronie nie ma paczki dla wersji 11, a tylko do 10.3...

Co więcej:

Ten program wymaga wyżej wymienionego oprogramowania, więc tez musisz je zainstalować (najlepiej z repozytorium). Cóż, kompilacja ze źródeł nie jest raczej dla początkujących. Upewnij się, że w repozytorium openSUSE nie ma paczki z tym programem, o wiele łatwiej jest instalować z repozytorium (np. w Debianie wifi-radar jest w repozytorium).


(Luqasso) #10

Hmmm...wiesz co w repozytorium po wpisaniu Python pokazało sie na oko ok 200 pozycji, dasz radę jakoś sprecyzować co to ma być ? :))


(Sawyer47) #11

Sprawdziłem, raczej nie ma wifi-radar dla wersji 11, w sumie dziwne.. Szukając tu - http://packages.opensuse-community.org - znalazłem nazwy paczek wspomagając się nazwami z Ubuntu.

Jeżeli chodzi o Pythona to paczka nazywa się python.

Paczka z make to po prostu make.

Dla PyGtk2 python-gtk (w Ubuntu python-gtk2, ale to ta sama wersja w Ubuntu i openSUSE).

Ostatnia zależność to paczka wireless-tools.


(Luqasso) #12

Ok, w miare pasujace do Twoich nazw paczki to :

Python - u mnie Pyrex samej paczki Python nie ma tylko jakieś mega oryginalne nazwy..

Make - u mnie Make i może być też AutoMake ?

PyGtk2 python-gtk - u mnie Python gtk

Wireless-tools - u siebie nie mogę tego odszukać..

ps. kompilacja to nie fajna rzecz :))


(Sawyer47) #13

Skoro te paczki są tu: http://packages.opensuse-community.org/ to chyba powinny być w repozytorium. Zobacz tutaj: http://en.opensuse.org/Package_Reposito ... positories może nie masz jakiś repozytoriów.


(nintyfan) #14

Korzystasz z wersji Yast'a pod Gtk? Pewnie masz ustawiony filtr na dostępne. Przełącz filtr na wszystko i wtedy spróbuj wyszukać te paczki. Być może są one już w twoim systemie. Ogólnie to skrypt configure powinien zwracać, co musisz dodać jeszcze do swojego systemu. Tylko trochę idiotycznie jest uruchamianie go za każdym razem, gdy nie masz większej ilości oprogramowania zainstalowanej.


(Luqasso) #15

Dobra teraz to już zaczyna mnie to wkurzać, instalowałem bezpośrednio z tej wyszukiwarki klikając na ikonę Install i pod koniec zawsze pokazyłam się błąd : cannot connect to packager ble ble... i na końcu komunikat że instalacja przebiegła częściowo pomyślnie. Przecież z tym można dostać przekrętu...

// Połączono posty.

Yast ustawiony jest na wszystkie, też to sprawdziłem. :slight_smile: Natomiast skrypt configure pokazuje

bash: ./configure: Nie ma takiego pliku ani katalogu

LOL...


(Sawyer47) #16

Widać ten program nie ma configure. Hmm skoro jesteś początkujący to może zainteresujesz się inną dystrybucją, np. Ubuntu. wifi-radar jest w repozytorium Ubuntu. Bo ta kompilacja niezbyt Ci idzie. Ewentualnie poproś jakiegoś znajomego, który ma doświadczenie z Linuksem, powinien zainstalować Ci ten program bez problemów.


(Kolmar) #17

Można jeszcze spróbować przekonwertować paczkę DEB na RPM za pomocą narzędzia alien, ale tego typu metoda często bywa zawodna.

http://www.kabatology.com/03/15/how-to- ... ith-alien/

http://www.debianadmin.com/install-rpm- ... buntu.html

http://rpm.pbone.net/index.php3


Spróbuj jeszcze instalacji wg tego przewodnika - http://www.susegeek.com/wireless/wifi-r ... -profiles/

http://rpm.pbone.net/index.php3 (dla 10.3)

http://packman.links2linux.org/package/wifi-radar


(Luqasso) #18

Masz rację, zobaczę jak sprawy się mają na Ubuntu. Może będzie łatwiejsza na początek ?? :slight_smile: Mam taką nadzieję.. Oby tam instalacja nie sprawiała problemu...

A funkcjonalność Ubuntu jest porównywalna z OpenSuse ?

Dziękuję za pomoc.


(matiit) #19

Tak. Funkcjonalność każdego distra jest taka sama,


(Fisiu) #20

Jak już chcesz to pobierz sobie pakiet stąd → http://up.wklej.org/download.php?id=65a ... 0a8c503297

Przed chwilką zbudowałem.