W jaki sposób nagram własny stream?

Witam wszystkich, gdyż jest to jednocześnie mój 1. post na tym forum :slight_smile:

Ale do rzeczy.

W jaki sposób nagram własny stream?

Podstawowe pytanie, chcesz streamować czy nagrywać? A może streamować i nagrywać?

OBS. Tylko i wyłącznie OBS.

@Fizyda, Streamować i jednocześnie nagrywać swoją transmisję.

Przecież jak inaczej miałbym później nagrać to, co streamowałem? :slight_smile:

 

@Giiixxxx6, sprawdzę w wolnej chwili, dzięki. Mógłbyś napisać coś więcej na temat tego cuda?

Najlepiej zrobić to przy pomocy rejestratora który będzie nagrywał i streamował.

Do streamowania OBS, może też nagrywać i streamować, ale osobiście jeśli miałbym się tym zajmować to nagrywałbym innym programem, choćby FRAPSem. Oczywiście jeśli masz taką możliwość.

Jeśli chcesz poza streamowaniem jeszcze nagrywać warto mieć źródła by wykorzystać wszystkie możliwości postprodukcji. W ten sposób masz dużo lepszej jakości i ciekawsze nagrania. Natomiast jeśli nagrywasz OBS’em i streamujesz to chyba możesz jedynie nagrywać stream, a nie zawsze jest to najlepszy efekt końcowy bo jednak jest to live. Nagrywając cały stream pozbawiasz się wielu możliwości ingerencji w wideo podczas postprodukcji.

Załóżmy że chcesz nagrywać gamplaye, w skład twojego streama i wideo na yt wchodzić będą (przykład):

  • wideo: gra/pulpit, obraz z kamery

  • audio: dźwięk z gry, Twój głos (dźwięk z mikrofonu), muzyka w tle

Gdy streamujesz widzom nie przeszkadza muzyka w tle, ale w wideo chciałbyś jej się pozbyć. Jeśli nagrasz przy pomocy OBS swój stream jeszcze na dysk uzyskasz jedną ścieżkę audio z której nie będziesz w stanie usunąć muzyki bez znacznej straty jakości Twojego głosu i dźwięku z gry. Niekoniecznie musisz chcieć usunąć, ale np pogłośnić lub ściszyć któreś źródło dźwięku. Nie będziesz mógł dodać odszumowania dźwięku z mikrofonu. To samo tyczy się wideo, zyskujesz jeden obraz i nie masz możliwości przesunięcia na wideo obrazu z kamery czy zmienienia jego rozmiarów.

Dlatego najlepiej streamować przez OBS, a dodatkowo nagrywać każde źródło osobno i dopiero złączyć je do wideo w postprodukcji.

Hm, szczerze mówiąc to potrzebuje jedynie czegoś do nagrania “żywcem” własnych streamów, bez takich szalonych przeróbek jakie opisałeś :slight_smile:

Jedyne przeróbki jakich będę dokonywał to wycięcie wybranych fragmentów (i ew. sklejenie w całość) i na tym zupełnie koniec, ale to zrobię pewnie wieloooma programami do obróbki wideo.

Czyli do tego celu nada się OBS? FRAPS chyba odpada, bo zdaje się, że on “nagrywa ekran” a tak jak pisałem - chciałbym nagrywać bezpośrednio stream, a nie stream pokazany na ekranie, bo będę alt-tabował, coś się poprzestawia itp.

OBS - najlepszy do streamowania i może nagrywać też streama więc to jedyny słuszny wybór.

@Fizyda Ok, dziękuję.

Pogrzebałem w opcjach i w sumie mam tylko jedno pytanie: w zakladce “streamowanie”>“Tryb” jak rozumieć:

  • nadawanie na żywo

i

  • wyjście tylko do pliku

?

co powinienem ustawić w moim przypadku?

Wyjście do pliku to nagrywanie na dysk, streamowanie to twich/hitbox. Według mnie streamowanie i chyba gdzieś była możliwość jeszcze jego zapisu - chyba że wprowadziliśmy Cię w błąd.

Jakoś na dniach posprawdzam i dam znać, niezależnie od wyniku. Tymczasem dziękuję wszystkim i szczególnie Tobie, Fizyda, za pomoc.

 

ps. czy w razie czego istnieje jakaś alternatywa, jakiś inny sposób do sprawdzenia?

Sprawdzenia czego?

Ogólnie OBS jest najlepszy do streamowania do tego darmowy, znajdziesz wiele wtyczek do niego i łatwo zintegrujesz z choćby twichem (liczba subów). Nawet jeśli nie ma możliwości streamowania i nagrywania zawsze jest nagranie na platformie do streamowania np twichu. Wszystko zależy po co Ci to nagranie i do czego chcesz je użyć.

Ogólnie żeby nagrywać i streamować (na raz) i jeszcze grać w gry (nie wiem co chcesz streaować zakładam najgorszy - dla procesora wariant) to musisz mieć naprawdę dobry komputer i jeden dysk twardy może okazać się niewystarczający.

EDIT:

Tutaj masz opisane bardzo dokładnie co należy zrobić żeby nagrywać i streamować w zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać i czy dysponujesz wieloma monitorami czy nie.

https://obsproject.com/forum/resources/how-to-stream-to-two-locations-or-stream-and-record-at-different-qualities.74/

Do OBS-a znajdziesz chyba na wszystko odpowiedzi w necie jeśli coś nie działa albo nie wiesz jak coś zrobić. Szukaj szukaj i jeszcze raz szukaj, bo program jest na tyle popularny że na pewno ktoś już znalazł odpowiedź na Twoje pytanie. Jest tylko jeden warunek musisz znać angielski bo większość materiałów jest właśnie po angielsku. Mi to już nie przeszkadza wręcz szukam już odpowiedzi na pytania w google po angielsku bo jest nawet szybciej no i jakoś to czego szukam zawsze jest w wynikach wyszukiwania na samym początku. Więc jeśli średnio u Ciebie z angielskim to może to jest dobry powód żeby się go trochę poduczyć ;).

W sumie nie wiem dlaczego tego nie uściśliłem wcześniej, ale na wszelki wypadek napiszę: pisząc “streamowanie” miałem na myśli tylko kamerkę. Jednoczesne streamowanie z kamerki i nagrywanie tego, co streamuję.

Chodzi tylko rozmowy i ew. “monologi” na kamerce, bez żadnych gier :slight_smile:

Angielski znam dość dobrze, także poszperam o tym OBS.

Ty chcesz streamować czy nagrywać obraz z kamerki? Bo streamowanie oznacza zupełnie co innego. Streamowanie to tak ogólnie mówiąc udostępnianie-przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym do innego komputera albo komputerów.

Hm, to żeby nie było już mętliku:

chciałbym np. rozmawiać z kimś przez skype za pośrednictwem kamerki, nadawać przez kamerkę np. na fotce (trochę marny przykład ale niech bedzie

To uzyskasz to za pomocą linku który dałem, chcesz streamować i nagrywać obraz z kamery.