W jaki sposób przyśpieszyć działanie laptopa - dodać pamięć RAM?

Mam win7 i no po 2 latach niestety laptop mi przymula.

Pisze ponieważ wyskoczył mi błąd o małej(niewystarczającej) ilości ramu. Więc pomyślałem co zrobić by go przyspieszyć. Korzystam z :CClener, regularnie prowadzę defragmentacje i mam chyba wszystkie zbędne programy usunięte. Ostatnio też nie chciał mi się włączyć laptop i trzeba było wczytać kopie zapasową, albo sterowniki graficzne i dźwiękowe przestały działać i trzeba było je instalować od nowa. Co zrobić by komputer działał jak nowy i miał wszystko jak tera. miałem zamiar dokupić ramu z 3gb na 8gb. Laptop HP pavilion g6 1159er (Intel Pentium 2.00GHz, 3Gb Ram). Moge wszystko tu zrobić tylko by wygląd, zawartość się nie zmieniła, tylko wydajność by się polepszyła.

Jaki rodzaj jest tego systemu? 32, czy x64 ? Przy takiej ilości RAM lepiej, gdy by był 32 bitowy. Sprawdź w menadżerze zadań, jakie usługi pochłaniają najwięcej pamięci i czy w ogóle tych usług nie ma za dużo. CCleaner tutaj wiele Ci nie pomoże. Zobacz w pasku przy zegarze, czy nie za dużo aplikacji działa w tle. Niepotrzebne programy odinstaluj. Generalnie 3 GB RAM powinno być wystarczające. Kiedyś miałem komputer z tylko 2 GB RAM i win 7 x64 i w miarę nieźle to działało.

Najlepszym wyjściem był by tutaj format i ponowne postawienie systemu.

Jeśli chcesz korzystać z komputera w naprawdę komfortowy sposób, proponuje zainwestować w dysk SSD, wtedy zobaczysz co znaczy wygodne korzystanie  z komputera

System x64, rozumiem że format był by najlepszym rozwiązaniem, ale na razie chciałbym jakoś troszkę inaczej niż format, bo jednak to bawienie się z przerzucaniem danych itd. No ale dobra ale jak rozwiązać problemy z błędami i usuwającymi się sterownikami (bez formatu)? A i czy opłaca się kupować 8gb ram (2x4gb)

kupno nowego dysku do laptopa nie wchodzi w gre. Zbyt drogie są SSD’ki do mojego lapka, są po €200-€400. Sam ram będzie kosztował 100€ (2x4gb DDR3)

Ten model obsługuje max 4 giga RAM  http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=pl&lc=pl&dlc=pl&docname=c02879360

Dodam że ram dużo Ci nie da. SSD bardzo dużo, tylko jak mówisz SSD drogi, ale wart swojej ceny. Gdzie Ty mieszkasz że cena to 200-400 euro? 0.o

Tam gdzie mieszkam i gdzie lapka kupiłem, Rosja :wink:

A to nie jest przypadkiem że 1 port podtrzymuje 4gb ram? Bo są jednak 2 wejścia na ram. A tym bardziej strona ta eu.crucial.com (Maximum memory: 8192MB

Slots: 2 (2 banks of 1) pokazuje mi że mogę 8gb ram(2x4gb)

Możesz spróbować obsadzić dwa sloty po 4 GB każdy, ale jest ryzyko, że to nie zadziała jak trzeba tzn. będą widoczne tylko 4 GB RAM. Laptopa masz budżetowego i stąd pewnie te ograniczenia w specyfikacji producenta.

 

Co możesz realnie zrobić:

  • skoro masz 3 GB RAM, to dokup +/- taką samą kostkę 2 GB RAM (używana w Polsce ok. 50 zł, nowa ok. 100 zł) i włóż ją w miejsce kostki 1 GB. Będziesz miał wtedy 4 GB RAM.

  • koniecznie rozejrzyj się za nowym dyskiem SSD, jak za drogo na miejscu to kup wysyłkowo (w Polsce dysk 120 GB od ok. 240 zł wzwyż)

  • zrób czystą instalkę Windows7 x64

 

Co zyskujesz:

  • ok. 1 GB RAM fizycznej pamięci

  • wyższą responsywność systemu dzięki dyskowi SSD

  • nawet jak zabraknie Ci fizycznego RAMu, to plik wymiany (swap) działający na SSD to niebo, a ziemia w porównaniu do dysku talerzowego

 

Sprawdź sprzedaż wysyłkową w jakiejś polskiej sieci (koniecznie przesyłka ubezpieczona).

Na podanej stronie nie znalazłem tego modelu.Możliwe że po aktualizacji BIOS do najnowszego obsłuży więcej RAM

A co do Czystej instalacji Win7 x64, czy mi to usunie sterowniki? Czy to będzie taki stan jak odrazu po kupnie lapka?

Ram na pewno kupie, SSD przełożę na później. A wracając do czystki, jak to zrobić bezpiecznie (by dane które były nie zostały utracone:programy, pliki itp.)?. 

Na twj stronie nie ma twojego modelu, tam jest model Pavilion g6-1159sa a ty napisałeś że masz Pavilion g6-1159er.

Te dwie literki różnicy w oznaczeniu mają jakieś znaczenie i całkiem możliwe że oznaczają różnicę w obsługiwanej max ilości pamięci.

Poza tym najpewniejszym źródłem informacji jest producent więc jak na stronie HP jest napisane że obsługuje max 4GB to należy to przyjąć jako pewnik a jeśli na innej stronie ktoś pisze inaczej to należy przyjąć że może na niej być błąd lub nie sprawdzona informacja.

Opisane problemy ze sterownikami mogą sugerować błędy w systemie które należałoby usunąć albo przez instalację nakładkową (instalację naprawczą) lub przez format i ponowną instalację od zera.

Przyczyną tych problemów może też być jakiś syf w systemie więc warto by użyć FRST by sprawdzić czy tam coś nie siedzi.

A z innej beczki kiedy ostatnio laptop był czyszczony?

Mam tu na myśli otwarcie obudowy, usunięcie kurzu z układów a w szczególności z radiatora i nałożenie nowej pasty termoprzewodzącej na procesor.

Taką operację warto przeprowadzić co ok pół roku (chyba że wiąże się to z zerwaniem plomb i utratą gwarancji) bo kurz powoduje nie tylko większe nagrzewanie się elektroniki co skraca jej żywotność ale może też powodować zwarcia które powodują nieprawidłowe działanie elektroniki.

Czysta instalacja spowoduje że wszystkie programy będziesz musiał instalować od nowa i od nowa zrobić swoje ustawienia, można to rozwiązać kopiując foldery zainstalowanych programów bo często przechowują one ustawienia w swoim folderze instalacji i/lub folderze danych użytkownika na dysku C ale nie wszystkie (niektóre trzymają ustawienia w rejestrze; te ustawienia też można wyeksportować do pliku i wgrać ponownie po formacie i reinstalacji systemu).

Co do sterowników to jeśli użyjesz do instalacji systemu płytki dołączonej do lapka lub partycji recovery to sterowniki do lapka będą od razu zainstalowane, przy użyciu zwykłej płytki z systemem lub płytki od innego lapka to będzie trzeba samemu sprawdzić jakich sterowników brakuje i ręcznie je doinstalować.

według mnie dodanie ramu nie przyśpieszy ci działania laptopa, a sam ssd przyśpieszy tylko czas odpalania systemu

Wyczyść lapka z kurzu, przeinstaluj windowsa, zainstaluj dobrego antywirusa i firewalla

ram nic nie da, chyba że zmienisz przeglądarkę - zamiast chrome coś innego :wink:

ciągłe usuwanie cache i ustawiczna defragmentacja też nie jest dobrym pomysłem - byłoby gdyby programy do defragmentacji były mądrzejsze, możesz przyspieszyć wyłączając przywracanie systemu

wyłączając indeksowanie plików, usuwając chrome, wyłączając sandboxa(jeśli Twój antywir takiego ma) minimalnie zyskasz ale…

 

Zupełnie nie rozumiem co masz na myśli twierdząc że do Twojego lapka dysk ssd będzie drogi?

200-250zł to dużo? (takie są ceny u nas) Nie wiem gdzie szukałeś(mieszkasz u UK?) ale chyba źle szukałeś

Twój laptop to ten?

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=pl&lc=pl&dlc=pl&tmp_geoLoc=true&docname=c02879360

Pomyśl o SSD dejok dobrze radzi, wszystko inne jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto

Jeśli nie masz kasy kup bodaj 64GB a twardziela wstaw zamiast dvd

http://www.qkyparts.com/hp-pavilion-g6-1159er-2nd-hdd-hard-drive-caddy.html

a DVD w obudowie USB

Obejdzie się bez reinstalki wystarczy dobryprogram do kopiowania partycji   :wink:

Dyski ssd 2.5" sata są tańsze niż do nowszych laptopów z msata!

 

Laptop był czyszczony 10maja. Żeczywiście jest taki model 1159SA, więc lepiej mówisz 1x2 gb Ramu i zamienić z 1gb. Dobra jutro kupie ram. ale co zrobić by zużycie ramu niebyło 1,70gb przy starcie systemu(po włączeniu). A o reinstalacji systemu to poprostu męczarnia z przywracaniem do byłego stanu.

Mam dobrego antywira, a laptop był czyszczony przed wakacjami. według mnie to w laptomie musi coś siedzieć i spowalniać go. jakieś śmieci i tym podobne, jak je się usunie to powinien lepiej działać.

Rozumiem że SSD jest lepszy, ale chodzi nie o prędkość. chodzi by się przynajmniej nie zacinał. I tak za 2 lata kupuje stacjonarnego. Ale niech jeszcze ten laptop wytrzyma przez 2 lata. ogólnie i tak dokupiłem do niego drugi monitor, chłodzącą podkładkę, Dysk twardy USB 250gb Western Digital.A tera dopiero tera, po pół roku mam problem że “wchłania” za dużo ramu , więcej niż wcześniej. Dlaczego , nie wiem. Wcześniej sony vegas pro 12 śmigał, był kłopot z sterownikiem graficznym, zainstalowałem od nowa sterowniki i tera 12 ścina, AAE (Adobe After Effects ) czasami się niechce włączyć po problemie ze sterownikami. A dziś mi Opera oszalała i pojawił się komunikat o niedoborze Pamięci fizycznej. Dokopię jedną 2gb ram zamiast 1gb wstawię. ale najpierw muszę rozwiązać problem z sporym zużyciem ramu, ale nie wiem jak to zrobić. Nie trzeba mi go Gier tylko do “pracy”(tworzenie filmów, pisanie stron w html itd.).

Możemy zrobić optymalizacje systemu -Uruchom autoruns jako administrator -http://technet.micro…s/bb963902.aspx -File>save>zapisz na pulpit,umieść na -http://sendfile.pl/-na forum podaj linka

 

Wyłącz indeksowanie-http://www.benchmark…trona/9301.html

 

Wyłącz aero-http://windows7.nius…ero-w-windows-7

 

Wyłącz automatyczną defragmentację-http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/sto-porad-i-sztuczek-do-windows-7-czesc-1-2905/strona/9306.html

“Rozumiem że SSD jest lepszy, ale chodzi nie o prędkość. chodzi by się przynajmniej nie zacinał”

Chyba jednak nie rozumiesz w czym SSD jest lepszy i jak to się ma do Twojej sytuacji.

IOPS - cache, ładowanie miliona plików, swap

I zacinasz sie jak Twój laptop.

 

A nowa Opera - to Chrome z wszystkimi jego wadami bez zalet :P!

Gwarantuje po własnych doświadczeniach z RAMem w troche słabszej maszynce że dokładanie zmiast  np. 2 późnie 3 -> 4 nic nie dało, nawet zmiana systemu na 64-bit(było gorzej niż lepiej) bo mam nadzieje ze masz 64 bitowy by mieć 4GB? w innym wypadku nie zobaczysz 4GB a jedynie 3GB

Natomiast niezależnie od ilości RAM u mnie Chrome nawet uruchomiona jedna zakładka w tle, wcina całośc i jeszcze tworzy 3-4GB swap. Uruchamiałem kobyły (np. Atmel Studio) które wymagały RAM i najpierw system musiał swapować chroma…czyli mulił

Poblem cudownie znikał po usunieciu wszystkiego co zwiazane z googlem i zainstalowanie Firefoxa

Bo przecież nie bede restartował systemu po uruchomieniu przegladarki - zazwyczaj hibernuje wiec kumuluje sie historia nawet pojedynczo odpalanych stron

Problem polega na słabości alternatyw - i ustawicznie powracam do zamulacza jak muszka owocówka do zgnilizny. Też sie zacinam…

 

Zrób to co proponuje IPSEN i inni, mozesz dokupić ram - jeśli masz 64 bitowy system,

czy 8GB można zamontować u Ciebie…nie wnikam, ale nic nie pomoże tak jak SSD, chcesz sie przy tym upierać…to cierpliwości na 2 lata życze.

Autoruns=http://sendfile.pl/118399/AutoRuns.arn.

Uruchom autoruns jako administrator

Zakładka-Scheduled taks niektórych żeczy niemoge odznaczyć, {}

To tak zostawiamy

 

Wstaw te logi, poproś moderatora o przeniesienie do działu- bezpieczeństwo,i zaczekaj na speca od logów