W jakiej jakości najlepsza muzyka 320 128 220 kb/s?

W jakiej jakości najlepiej słuchać muzyki 320 czy 128 cz 220 kb/s ?

Słuchał będę na głośnikach 5.1 i słuchawkach.

Im wyższy bitrate, tym lepsza jakość;)

Bitrate ?? Czyli 320 kb/s dobrze mniemam :)?

Można jakoś konwertować muzykę z np 128- na 320 kb/s?

Tak, w tym wypadku 320. Można, ale nie ma to sensu, bo lepszej jakości nie uzyskasz. Możesz konwertować na niższą jakość, by oszczędzić na wadze pliku.

Ok dzięki serdeczne.

To ja tylko wspomnę, że aby uzyskać lepszej jakości formaty potrzebujesz płyty CD i możesz zgrać np. do formatu flac (opcjonalnie tych 320kbps), ja tak robię. Dawno temu, 128kbps był określany jako “stary odtwarzacz CD” jak teraz, nie wiem, ale słychać różnicę między 128 a takim 320 niestety. I jak napisał boczi z mniejszego biterate większego nie zrobisz, tylko w dół można.

Przy zgrywaniu dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie VBR (zmiennego bitrate’u) w najlepszej wersji średniego 192kbps. Jakość mniej więcej jak na 256kbps, a waga pliku znacznie mniejsza, szczególnie przy mniej ‘rozbudowanych’ utworach

To ja jeszcze dodam do tego co już zostało napisane oczywiście im wyższy bitrate tym lepsza jakość ale niestety jeśli chodzi o muzykę ściąganą z sieci (pomijam już kwestie jaką metodą i kwestie legalności) to często się trafia że plik 320kbps jest w rzeczywistości efektem konwersji pliku 128kbps lub nawet 64kbps czyli jakość nagrania jest taka sama jak w tamtym tylko większy jest rozmiar pliku.

Można też trafić na pliki o niestandardowym bitrate (np. 220bps; 186kbps; 140kbps itp. itd.) które mają zmienny bitrate (VBR) i ich rzeczywista jakość zwykle bardziej odpowiada ich bitrate ale nie wszystkie odtwarzacze radzą sobie poprawnie ze zmiennym bitrate.

Wspomnę jeszcze o formacie mp3 pro (mpeg2 layer3) który ma rozszerzenie takie samo jak zwykłe mp3 (mpeg1 layer3) tylko daje zapisuje wyższą jakość dźwięku przy niższym bitrate, haczyk niestety polega na tym że tylko odtwarzacze w pełni obsługujące mp3 pro odtworzą pełną jakość z takiego dźwięku a pozostałe oddadzą tylko jakoś taką jaka jest w zwykłych mp3 o tym samym bitrate.

najlepsza bezstratna kompresja w formatach ape , flac , la , wavpack

jak na głośnikach 5.1 to najlepiej FLAC jak na słuchawkach w zależności od preferencji ale 220 kb/s już powinno Tobie odpowiadać i zapewne na słuchawkach nie odczujesz różnicy pomiędzy 320 kb/s a 220 kb/s. Powiedz jeszcze z czego będziesz słuchać muzyki. Bo np na zwykłych kartach dźwiękowych typu Realtek HD też nie odczujesz różnicy pomiędzy 320 kb/s a 220 kb/s.