W jakim języku pisać dziś strony?

Witam.

Zacząłem już z pół roku temu interesować się tworzeniem stron internetowych.

I teraz pytanie w czym pisać strony internetowe ?? Nie chodzi tu o program bo już mam program Adobe Dreamweaver CS6, ale w jakim języku.

Jest wiele HTML - XHTML - CSS - PHP - teraz jakiś Joomla (jeszcze nie wiem co to w ogóle jest ale zaraz się dowiem.

Więc jaki jest na dzisiejszy czas najodpowiedniejszy język ??

Jak chcesz pisać wszystko z palca to html (z przyszłościonym nastawieniem na html5) + css(3) + php + javascript (+ np jquery)

W htmlu i css masz szablon i wygląd całej strony.

PHP to język działający po stronie serwera czyli generowanie całej zawartości, łączenie się bazą itp (alternatywa - .NET)

JS - czyli cała dynamika na stronach slidery, interaktywne galerie, walidacja formularzy itp, przy pisaniu można wykorzystać bibliotekę jquery (lub inną)

Joomla, Wordpress itp to gotowe silniki do stawiania stron, można je skonfigurować pod siebie, zainstalować jakieś dodatki, dopisać co się chce

ale najnowocześniejsza strona jest pisana jakim językiem ??

To co podałeś to różne rzeczy, HTML w zasadzie = XHTML, xhtml to odmiana html’a zgodna z xml, np. tagi małymi literami, np. zamiast

powinno być

. Ale chyba w HTML5 (najnowsza wersja) można używać zwykłego

.

CSS to arkusze stylów i odpowiadają za wygląd strony.

PHP to język programowania wykonywany po stronie serwera (część interaktywna, np. logowanie, rejestracja, etc.)

Prosta strona to HTML+CSS, jeśli jeszcze do tego chcesz pozwolić coś użytkownikowi robić, np. dodawać komentarze, profile, etc. używasz PHP (może być też ASP.net).

Joomla to CMS, czyli system zarządzania treścią, który umożliwia zrobienie interaktywnej strony bez znajomości HTML’a, CSS’a, Javascriptu jak i PHP. Czyli taki CMS to już gotowy html + css + javascript + php (tudzież asp.net) + mysql (lub inna baza danych). Ty tylko wstawiasz treść, bez zaglądania w kod. Dlatego też masz mniejsze możliwości.

bo mam pociętą stronę w photoshopie i teraz jak to zaprogramować … ?

Nie ma instrukcji “jak ciąć”. Trzeba znać html i css, i bez problemu można robić szablony. Po prostu potrzebujesz kursu HTML’a i CSS’a.

Drogi program ja na półroczne doświadczenie :wink: Na stronę składa kilka warstw, ciebie będzie na początku interesować, ta prezentacyjna. HTML + CSS, na razie Ci powinien wystarczyć. Joomla! to CMS, na razie sobie to odpuść, a jak już to polecam WordPress.

HTML5 + CSS

Najlepiej i Najłatwiej: HTML5 + CSS :slight_smile: