W jakim języku powstał Windows, Linux i inne systemy?

Na samym początku warto napisać że mam 13 lat i uczę się języka C++ z książki “Szkoła programowania. Język C++ Wydanie V”. Ciekawi mnie czy w tym języku można napisać jakiś system. Oczywiście wiem że to może trwać kilka lat i w wieku 13 lat nic nie zdziałam, ale dla mnie to żadna przeszkoda.

Hm… podstawy i sterowniki pisze się w assemblerze, a potem już C

http://pl.wikibooks.org/wiki/Pisanie_OS … ro_to_hero

Na całym świecie miliony ludzi potrafią programować, a jednak używalnych systemów jest wiele mniej. Wiesz dlaczego? Ano dlatego, że za systemy odpowiadają w głównej mierze nie programiści, a projektanci. Ludzie, których głównym zadaniem jest nie klepanie kodu, a rysowanie różnych i różniastych diagramów i schematów obrazujących zależności i funkcjonalności.

System operacyjny to taki programistyczny Everest. Jak w każdym poważnym przedsięwzięciu przychodzi etap, gdzie wiedza i czas to zbyt mało - potrzebne są predyspozycje. Prawie każde dziecko chwytające za rakietę marzy o Wimbledonie, jednak dociera do niego ułamek promila, ten najciężej pracujący i jednocześnie namaszczony talentem. I tak samo z programowaniem - prawie każdy marzy o stworzeniu topowej gry albo systemu operacyjnego, chociaż dla 99,99% to się nie spełni, choćby i mieli dekady wolnego czasu.

Uczysz się programować - bardzo chwalebne - ale zejdź na ziemię i wytycz sobie bardziej realny cel. Na początku jakaś prosta aplikacyjka, potem aplikacja bardziej złożona, prosta gra. A system operacyjny… Stworzenie systemu operacyjnego wymaga ogromnej wiedzy z zakresu wcale nie programowania, a działania komputera w jego najniższych warstwach. Czegoś dla ogromnej większości programistów (o ogóle społeczeństwa nie wspominając) będącego czarną magią.

A sam język - jądro Linuksa i (i Windowsa, o ile się nie mylę) pisze się w C z ASM-owymi wstawkami.

Systemy operacyjne są pisane w C i C++,assembler też,głównie fragmenty wymagające szybkości

System operacyjny to jest właśnie programowanie w czystej formie. Czyli - ogromna wiedza z zakresu samego komputera jak i kilku języków programowania, kupa wolnego czasu, oraz potwornie dużo myślenia. Bo o ile takie rzeczy jak klawiatura czy jakiś wiersz poleceń są stosunkowo banalne, to chyba najtrudniejsze jest zarządanie urządzeniami lub obmyślanie planisty (algorytmu, który przydziela zadania do procesora). Pisanie systemu w pojedynkę jest praktycznie niemożliwe. Zajmie ci za dużo czasu. Zajmie tyle czasu, że jak już będziesz miał coś w miarę funkcjonalnego, to popularne będą komputery kwantowe, czy jakieś inne cudo, o zupełnie innej architekturze i twój system, pomimo faktycznego działania, z punktu widzenia technologii będzie stary, jak teraz stary jest np. MS DOS.

Swoją drogą zobaczcie ile czasu potrzeba było, żeby opracować w systemach wieloprocesowość :stuck_out_tongue:

Twoje osobiste problemy nie są wyznacznikiem tego, że komuś coś nie wyszło. Nie pisz o rzeczach, których nie rozumiesz, i o których nie masz pojęcia.

Źródło?

Itanium? A PDA z Windowsami chodziły na x86?

Niech zgadnę… chodzi o Ubuntu?

Jądro w NT jest ciągle rozwijane, co niby jest porzucane?

Witaj na świecie.

@RaveStar: po chamsku to można powiedzieć że Mac OS jest dystrybucją BSD: http://cvsweb.netbsd.org/bsdweb.cgi/src … web-markup :stuck_out_tongue: Apple lubi BSD i tą licencję, bo może sobie zgarnąć cały kod, nadać swoją nazwę i sprzedać, albo przynajmniej wprowadzić kilka tajemniczych zmian i wydać jako zamknięty soft. Dlatego też porzucają GCC, a wspierają LLVM, dobrze że aby sam LLVM jest rozwijany, a nie tylko zrobiony fork i wydawany jako soft Apple, bo clang to fajny kompilator.

To że wszystkie OSy od MS nazywają się Windows, nie znaczy że to te same systemy. Oni po prostu nie mają pomysłu na żadną inną nazwę. Windows początkowo miał oznaczać że pracuje się na okienkach. A tu Windows Mobile opiera się na pełnoekranowych aplikacjach bez możliwości uruchomienia ich w tytułowych “okienkach”, to samo Win CE, Windows Phone… To już na androidzie w SGS3 idzie oglądać film “w oknie” robiąc coś innego. Jakoś też nie wierzę aby ten WP8 był prawie tym samym co to coś na PC, po prostu stosują nakładkę w postaci maszyny wirtualnej .NET i zuniwersalizowanego API, żeby to samo odpaliło na obu platformach.

Itanium:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Microsoft_ … it_Edition

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_2000

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Server_2003

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Server_2008

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Server_2008_R2

MIPS, Alpha:

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_NT_3.1

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_NT_3.5

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_NT_3.51 + Power PC

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_NT_4.0 + Power PC

ARM:

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_RT

Ale kto by tam brał pod uwagę to, że Win8/WS2012 jest kompatybilny wstecz z Windows NT a po części nawet z 3(dowód - blog pracownika MS, Raymonda Chena - The Old New Thing)…

Windows 8 jest dostarczany z .NET 4.5 który to jest aktualizacją in-place dla .NET 4. .NET 2, 3 i 3.5 też są do siebie aktualizacjami in-place. CLR 1(.NET Fx 1), CLR 2(2, 3, 3.5) i CLR4(4, 4.5) mogą istnieć side-by-side. Polecam poczytać np. post Scotta Hanselmana.

Za to Java działa wszędzie i wszędzie jest… jaka jest(J2ME, nieistniejące wyliczenia, brak delegatów, brak f-cji anonimowych(niby mają dodać lambdę do Javy 8, ale jak będzie tak jak z enumami to…)). Za to JRE ciągle jest ze sobą kompatybilne(i ciągle działa jak działa, nie tylko na Windowsie). Trzeba przyznać, że .NET i C# kiedyś zrzynały z Javy i JRE, ale to było dawno. Java teraz nieudolnie goni .NET. No ale jest “multiplatformowa”(co z tego, że tylko w teorii).

Windows Phone 8 dzieli dużą część kernela z Windows 8 i Windows Server 2012 - odsyłam do ubiegłorocznej konferencji Build oraz tegorocznej konferencji poświęconej Windows Phone 8.

Ciekawe dlaczego… Przecież 4" to taka ogromna przestrzeń!

Tu nie trzeba wiary, trzeba trochę poczytać. WP8 opiera się, jak już wspominałem, na Windows 8(dokładniej na Windows RT, bo są pod tą samą architekturę), który to NIE OPIERA się na .NET(co nie wyklucza możliwości pisania aplikacji w .NET prawie tak jak natywnych).

System operacyjny to nie aplikacja, która jest daleko od sprzętu. Język nie załatwi za ciebie niczego, jest tylko narzędziem. Platformy RÓŻNIĄ SIĘ i rekompilacja pod inną platformę NIE JEST rozwiązaniem - co z dostępem do sprzętu, co z różnicami w architekturze? Przy tak dużym systemie jak Windows to nie jest takie “hop siup”(tym bardziej, że do tej pory to się nie opłacało, bo mało popularne są platformy niekompatybilne z x86, teraz dopiero ARM wkroczył na rynek).

Cool story bro. Multitasking for Windows Phone. Od Windows Phone 7.5 “Mango” system jest w pełni wielozadaniowy(no i warto zauważyć, że aktualnie wszystkie telefony mają update do 7.5 a potem do 7.8, w odróżnieniu od pofragmentowanego Androida), a do tego nie zabija baterii jak większość “background tasks” z Androida.

Cool story bro x2. .NET jest integralną częścią systemu(ale nie kernela!), wspierane na równi z Windows Runtime dla C, C++, i HTML5+Javascript. Wbrew obiegowej opinii UI WinRT(Metro) nie jest tak strasznie różne od WPF(trzeba trochę się dostosować, ale niewiele - sprawdzone na sobie). Wg pierwszych wiadomości VS 2012 Express miał nie wspierać aplikacji nie pod WinRT, lecz MS się ugiął i taka wersja będzie(co więcej - C#, C, C++, C++/CLR, VB.NET będą W JEDNYM IDE, tak jak to jest w wersjach >= Standard) - oficjalne oświadczenie.

Czemu zawsze jak czytam “pofragmentowany android” to mi się chce śmiać? Lepsze 140 OSów tworzonych pod każdy model z osobna niż jeden, choć w różnych wersjach, ale zgodnymi wstecz (w sensie pisząc pod 1.6 odpalimy to pod 4.1)? Jeśli na prawdę zależy komuś na tych aktualizacjach, to niech kupuje Nexusa, a nie jakąś tanią zabawkę za 600 zł, na którą będzie tylko narzekał. Opowiedz o tym co wprowadzały kolejne aktualizacje WP7 (poza wielozadaniowością, która na dzień dzisiejszy powinna być standardem i możliwością użycia własnego dzwonka, co miała już Nokia 3210) i o tej aktualizacji WP7 do WP8… oops, sorry, takiej nie będzie. Poza tym też na wiki jest dopisek przy 7.5 refresh: " Aktualnie tę aktualizację otrzymały jedynie nieliczne urządzenia.".

Czyli MS żeby zrobić WP musi okroić kernela Windowsa, czyli prawie tak samo jak w przypadku potocznie nazywanego “Linuksa” i Androida: ta sama podstawa, różne “nakładki”, a aplikacji natywnych jeden drugiego (w sensie WP Windowsa i Android “Linuksa”) nie odpali.

Chodziło mi o samą nazwę “Windows”, że jest używana mimo że praca danego systemu na okienkach się nie opiera, nazwa w celach marketingowych (będę wredny i powiem że C w nazwie C# też jest tylko w celach marketingowych). Może teraz kernel jest tak zbudowany że częściowo skompiluje się pod oboma platformami, ale nie sądzę by win 95 i win ce opierały się o ten sam kernel.

Z tym .NETem już sam nie wiem jak to jest, czytałem że aplikacje Metro to tylko .NET, a tam cały OS się o Metro opiera, czy jak to się tam nazywa.

Staraj się trzymać wyższy poziom, to jest forum, a nie Twoja osobista obora.

Nie trzeba, ale jeśli się go nie rozumie, to wypadałoby się nie odzywać.

Co racja, to racja, Twoje fanbojstwo bierze przewagę nad faktami.

Obecnie .NET jest bardzo popularną technologią, powszechnie wykorzystywaną w biznesowych zastosowaniach na świecie. Jak już się przyzywa przykład londyńskiej giełdy, to wypadałoby też wspomnieć o brytyjskich bankach, które jakoś nie mają z nią problemu, i swoje systemy w całości na .NET oparły. No, ale to pewno “analfabeci” i “debile” robią. :smiley:

Tak się składa, że flagowy język platformy .NET, czyli C# sporo wyprzedza Javę, nie bez powodu zwaną Cobolem lat dziewięćdziesiątych. Więcej mechanizmów i paradygmatów wbudowanych w język pozwala od dawna pisać bardziej ekspresywny, a więc krótszy i łatwiejszy w utrzymaniu kod.

Pytam, skąd wiesz, w czym jest napisany Windows. Reversowałeś?

Windowsy nie obsługują Itanium i ARM?

To musi być jakiś wspaniały argument, skoro ciągle go powtarzasz, chociaż ja go zupełnie nie rozumiem.

A tylko zadałem kilka prostych pytań…

■■■? Jaka kompatybilność wstecz jest niby zrywana? Wszystko jest kompatybilne od wielu lat, sterowniki z 2000 odpalisz na 7. Ze względów kompatybilnościowych Vista i 7 zawierają tysiące wersji bibliotek, a programom można wymusić uruchomienie w zgodności z dowolną wcześniejszą wersją systemu. Bardzo rzadko zdarzają się aplikacje, które nie potrafią uruchomić na nowszym systemie.

O słabej stabilności i nieradzący sobie poprawnie z obsługą systemu plików na karcie pamięci. Nie jest zły, ale do doskonałości mu daleko.

Przecież ntos (ntoskrnl i inne ntos*) są napisane w ANSI C.

A ma jakieś? Portowanie na platformę, to kwestia implementacji HAL, jądro samo w sobie właściwie nie korzysta ze sprzętu.

A konkretnie?

Głosy w głowie też słyszysz? Od tego są specjaliści.

Ja w przeciwieństwie do Ciebie, potrafię trzymać się faktów, dostrzegać wady i zalety wszystkich technologii, i nie hejtować czegoś z powodu własnego niezrozumienia, kompletnego braku wiedzy w danym temacie, albo tylko w celu hejtowania.

Dodane 27.07.2012 (Pt) 19:00

Nazwa może w obecnych czasach nietrafna, ale każdy wie, że “Windows” to nazwa rodziny systemów operacyjnych. Jaki byłby sens zmiany dobrze rozpoznawalnej nazwy?

Nazwa chyba miała chyba wskazywać na składniowe pochodzenie. Czy to marketing, to nie wiem, bo na czym niby ma polegać marketing w przypadku języku programowania? To przecież produkt kierowany do fachowców, których nie tak łatwo oszukać, sama nazwa to za mało.

Pewno nie, tylko czy przywoływanie nazw dwudziestoletnich systemów to jest argument w dyskusji o współczesności? :slight_smile:

Tak nawiasem, kod Windows NT 4.0 i Windows 2000 swego czasu wyciekł do sieci (fragmentarycznie). Gdzie było bardzo dużo plików z kodem w języku C i trochę assemblera, a także sporawo C++.

Trochę informacji o wnętrznościach Windows można też zdobyć z kilku książek, reverse engineeringu i nawet pewne przesłanki są w samym SDK czy innym MSDN.

Windows Phone, a wcześniej Windows Mobile, też były wielowątkowymi i wielozadaniowymi systemami operacyjnymi. To, że możesz uruchomić jedną aplikację, a WP7 ją zamrozi kiedy uruchamiasz inną (tak samo jak iOS), to nie jest dowód tego, że to system jednozadaniowy. Bo jakimś cudem poczta czy inna muzyka działają w tle. Listę procesów gdzie lata sporo udevice.exe, a także stary NK.exe też się da zobaczyć.

Pełnej wielozadaniowości nie ma (jest, ale w postaci agentów) dla aplikacji 3rd party. Taka decyzja projektowa.

Pisałeś coś na Androida? Nie? Dlatego Ci się śmiać chce. Dodali masę funkcjonalności w 2.2 i 2.3(np. NativeActivity), której nie można wykorzystać, jeśli celuje się w cały rynek, to nie jest miłe dla programisty.

Kupiłem HTC Hero, telefon, jak na czas, w którym kupowałem, całkiem niezły. Niestety, działa koszmarnie wolno, choć ma stockowego Androida 2.1. To nie był tani telefon, nie kosztował 600zł, a zatrzymał się w rozwoju dawno temu(przeżyłbym brak aktualizacji do ICS i JB, ale do Gingerbread to by się przydało…).

Let’s face the truth: WP7 w swojej podstawowej wersji nie miał dużej części podstawowej funkcjonalności, Mango to dogonienie konkurencji i oddanie do użytku OSa, który przynajmniej działa tak jak działać powinien. Za to WP8 wprowadza masę ciekawych rozwiązań(z ekranem Start na czele, ale np. integracja Skype i innych VoIP w system) - ale to sobie można znaleźć.

Telefony są “poprzedniej generacji”(tak, to jest wtopa MS), ale za to dostaną WP7.8, które w jakimś stopniu zrekompensuje brak WP8(mnie by nie zrekompensowało, ale statystyczny Kowalski nie zauważy różnicy).

Dokładnie, 7.5 Refresh , czyli tzw. Tango. Wersja ta jest przeznaczona na low-endowe telefony, nie na wszystkie. Nie różni się niczym od Mango, tylko ma wyłączone część funkcjonalności, by nie zamulać jak Android.

No a jak niby ma uruchomić coś, co jest pisane pod normalne PC-ty z mocnymi prockami i masą RAM-u pod urządzeniami ARM i tylko stosunkowo niewielką ilością pamięci? Do tego duża część rzeczy z desktopowego Windowsa jest zbędna w telefonie - nie potrzeba takiego mechanizmu sterowników czy aktualizacji, pulpitu znanego z Win itp. Za to masz ten sam kernel, czyli aplikacje po dostosowaniu(głównie UI) będą działać tak jak myślisz. Duża część API jest wspólna co znacznie ułatwia developerkę(w odróżnieniu od Androida, gdzie masz inne biblioteki na desktop i inne pod Dalvika, w WP8 nawet UI można bardzo podobnie tworzyć).

Masz rację - nie wiesz. Polecam konferencję Build(chociażby keynote’y), trochę czytania newsów i będzie lepiej. Hint: Windows 8 != Midori.

Metro opiera się na WinRT czyli nowym WinAPI, tylko “lepszym”, opartym na trochę zmienionym COM. .NET for WinRT to subset pełnego .NET, który ma tzw. projekcje na WinRT i WinRT ma na .NET - do poczytania: .NET for Metro style apps overview i pokrewne(na MSDN już jest masa informacji, tylko trzeba trochę pogrzebać bo jeszcze nie wszystko jest tak ładnie poukładane jak w starym).

Akurat ten statystyczny Kowalski zauważy różnicę między androidem 2.1, 2.2, a 2.3. Mówisz że telefony z WP7 są “starej generacji”, dlaczego nie potraktujesz swojego HTC Hero jako tej “starej generacji” (w końcu pochodzi z czasów nawet sprzed WP7.0!) z andkiem 2.1 (albo nieoficjalnie: 2.3). W rekompensacie masz setki apek w Play, które nadrobią funkcjonalności.

Tak się składa że dłubię pod androida trochę softu, dopiero 4.0 ma kilka fajnych nowości, ale i tak póki co trzymam się API dla 2.1 - 2.3. Poza tym jak tak przeglądam market to widzę wiele aplikacji które z SDK andka mają niewiele wspólnego, są pisane z użyciem dodatkowych bibliotek, które pozwalają na przenoszenie softu inne OSy.

Moim zdaniem lepsza ta “fragmentacja androida” niż 1500 różnych systemów. A widocznie producentom nie opłacało się wciskać do każdego telefonu WP… Za droga implementacja? Małe zainteresowanie? a nawet gdyby już wciskali tego WP7 na wszystko co się da, ciekawe czy sytuacja wyglądałaby inaczej niż w przypadku androida.

Buahahaha, świetnego mamy dyskutanta na forum, skoro boi się odpowiadać na proste pytania. :smiley:

Myślisz, że dlaczego uznałem, że to wtopa MS? Tak, to jest do bani, ale przynajmniej będzie WP7.8, który część funkcjonalności WP8 mieć będzie.

A czy ja nie uznałem swojego telefonu za “starą generację”? On ma ARMv6, jakiś cienki procesor graficzny i mało RAM-u, ale za oficjalną, w pełni działającą, aktualizację bym się nie obraził. Te “setki apek w Play” to mit, bo większość działa jakby chciało a nie mogło(wina samego systemu i polityki Google - system jest wolny, ale co tam! wrzucajmy go wszędzie gdzie się da!).

2.1 nie ma obsługi Exchange(czyli jesteś przywiązany do rozwiązań Googla) przez błąd w Androidzie - nawet głupiej poprawki tego błędu nie ma.

Nowości w 2.2:

Prawda jest taka, że “statystyczny Kowalski” ma głęboko gdzieś tą “fragmentację”, jeśli sklep z aplikacjami nie świeci pustkami, to tylko pretekst do najeżdżania na Androida przez posiadaczy ajfonów wupe siódemek. Powolny? Na moim SGS2 tego nie zauważyłem, a mam najnowszego ICSa, stockowego. Przycinają się animacje? Wyłącz, oszczędzisz baterię i przestaniesz narzekać na przycinające animacje.

Usługa HotSpot musi być wspierana przez sprzęt. To samo OpenGL ES 2.0. To samo obsługa żyroskopu. To samo NFC. Aktualizacja nie sprawi ze twój sprzęt wzbogaci się o nowe sensory. Pisząc pod OGL ES2.0, czy też z użyciem żyroskopu nie ma sensu chyba używać starszego API, skoro te telefony tych modułów i tak nie mają, prawda?

NativeActivity. Opowiedz o takiej funkcjonalności na WP7. No tak, lepiej nie wprowadzać nic nowego, żadnych nowych narzędzi, żeby ludzie nie wymyślili pojęcia “fragmentacja WP7”. Z tego co mi wiadomo to dopiero WP8 będzie miał taką funkcjonalność, dzięki czemu developerzy w końcu będą mogli w miarę sprawnie skompilować swoją gierkę spod iOSa, czy też Androida pod WP, o ile ten będzie miał API pod OpenGL’a.

Exchange… Nie mam pojęcia co to jest, ale czy przy WP7 nie jesteś przywiązany do rozwiązań MS, a przy iOS do rozwiązań Apple?

Jedno co moim zdaniem Google zwaliło, to stworzenie z całego Androida jednolitego systemu, mimo rozwarstwienia. API Hardware’u (Linux + HAL, czy co to tam jest) mogłoby zostać producenta, a sam Android, tzn. aplikacje Dalvikowe (skoro i tak są w bajtokodzie) aktualizowane osobno, przez sam system.

A ile nowości w API wprowadzały kolejne wersje WP7?

Że tak zacytuję,

. Gdyby Google miało inną politykę, nie pozwoliłoby producentom na takie zagrania.

O tak, nowinki. Szczególnie “USB 3.0 niekompatybilne z samym sobą”, 4G USA-and-Canada-only, prostokąt z zaokrąglonymi rogami i masa innych(polecam: http://applefobia.blox.pl/ , naprawdę kawał dobrego bloga).

Javowe biblioteki to też nie biblioteki. Natywne biblioteki to też nie biblioteki. Jedynie budynek z książkami w środku to biblioteka! :wink:

W Androidzie 1.6(i chyba wcześniejszych, acz pewien nie jestem) przez Bluetooth nie dało się przesyłać plików. W 2.1 nadal działa to tak jakby chciało a nie mogło. Dziękuję, postoję.

Android też ma “spore ograniczenia w dostępie do funkcji systemowych”(do tego należałoby wpierw powiedzieć o co DOKŁADNIE CHODZI, a nie rzucać ogólnikami).

Wypadałoby przeczytać to, co podlinkowałem a nie ciągle wszystko ignorować. No i takie pytanie - po co ma on działać, jeśli aplikacja nic nie wyświetla?

Angry Birds i Skype to dwie kompletnie różne aplikacje. Angry Birds nie musi działać w tle, no bo i po co, Skype musi w sposób, którego WP7.5 nie udostępnia(ale w WP8 będzie już “baked in the OS”) - ■■■■ happenes, wszystkie firmy popełniają większe lub mniejsze błędy(ale to nadal nie jest argument przeciw wielozadaniowości).

Bo najlepiej to nosić przy sobie podręczną elektrownie atomową.

Racja, TRACI, nie STRACIŁ. To proces długotrwały, dlatego MS tak usilnie próbuje przepchnąć C# a nawet HTML5+JS jako “main language”.

Nie przepadam za Linusem, acz poniekąd się zgadzam(co już któryś raz przyznaję).

Ale programista zauważy. I wokół tego się ten wątek opiera.

No tak, niech nie będzie niczego! Wyłączmy dzwonienie bo jest wolne i okropnie żre baterie! Wyłączmy klawiaturę ekranową, bo się przycina i jest proądożerne! Wyłączmy telefon bo po co on w ogóle?

Nie potrzeba “nie wiadomo jakiego” sprzętu dla HotSpotu ani OpenGL ES 2.

Po co montować coś, jeśli tego i tak się nie użyje, prawda?

WP7 w ogóle nie wspiera “natywnych” aplikacji. Gdyby Google nie wypuściło NDK też nikt by nie miał pretensji o to, że było strasznie ubogie.

WP7/8 ma tylko Direct3D(w ósemce wer. 11.1 AFAICR), OpenGL nie będzie obsługiwany. Jeśli ktoś chce tworzyć aplikacje na wszystkie trzy systemy jednocześnie to najlepszym rozwiązaniem jest C#(WP7/8, Win8 natywnie, iOS i Android przez MonoDroid/MonoTouch, MacOS i Linux przez Mono).

Mail, kalendarz i inne cuda od MS. Używałem ich w dużej mierze i nie chciało mi się przenosić tego do Googla, które nie ma w sumie oprogramowania pod desktop które by mi pasowało.

Dużo(nie, nie będę tego listował), ale przynajmniej możesz je wykorzystać bo działają aktualnie na wszystkich telefonach.

Dodane 28.07.2012 (So) 13:12

Użyłem masy aplikacji, raz działa, raz nie, a nie mam ochoty szukać czego to wina.

A nie, przepraszam. W Androidzie 1.6 W OGÓLE nie było wsparcia dla Bluetooth(android.bluetooth jest dopiero od 2.0).

Oczywiście. Apple zawsze wymyśla wszystko pierwsze. Ostatnio nawet DualShocka wymyślili, 5D a nie tak dawno wymyślili USB 3.0 i Light Pe… a nie, sorki - Thunderbolta.

Dobra, czas zmienić sposób dyskusji. Że tak pozwolę wykorzystać technikę Apple:

:wink:

Nie, nie miał. Nie było w Markecie aplikacji która by to umożliwiał. Nie wszystko jest tak dobre, jakim Ci się wydaje. Life is brutal.

Oczywiście.

Eh… Myślałem, że da się sensownie podyskutować. Niestety, wrzuta na osobę jest nie do zaakceptowania. EOT(a szkoda, bo miejscami dawało się coś sensownego wyczytać z Twoich postów).

Bardzo ciekawy flejm, naprawdę. Można się dowiedzieć o rewolucyjnych rozwiązaniach technologicznych Apple (firmy, która 2/3 swoich rewolucyjnych rozwiązań kupuje u Samsunga, a resztę u innych chińskich firm). O tym, że Android jest wspaniały, o ile używa się go na telefonie od Google, bo reszta firm to złodzieje. Widać, na forum jest coraz więcej osób z bogatą wyobraźnią i nowatorskim podejściem do świata.

Wracając do tematu:

Źródło: http://msdn.microsoft.com/en-us/library … 85%29.aspx

Czy jeszcze jakiś znafca, który nie odróżnia “kernel” od “kernel mode” i jądra monolitycznego od mikrokernela że Windows został napisany w C++? Jeszcze komuś tutaj myli się Windows z MFC?