W jakim kierunku rozbudowywać komputer?

Witam, chciałbym dodać trochę “mocy” mojemu blaszakowi.

Aktualne podzespoły na jakich on chodzi to :

Płyta główna Gigabyte GA-MA770T-UD3P (PCX/DZW/GLAN/SATA/RAID/DDR3)

Procesor AMD PHENOM II X3 720 Black Edition BOX (2.8GHz,7.5MB,95W,AM3)

Pamięć Patriot EXTREME PERFORMANCE 2X2GB 1333MHz DDR3 7-7-7-20 DIMM kit

Karta graficzna Gigabyte Radeon HD 4870 1GB DDR5 (256bit)

Dysk Samsung Spin Point F2EG HD502HI, 500GB, SATA II, 16MB (HD502HI)

Zasilacz OCZ ModXStream Pro 600W modular SLI PSU (OCZ600MXSP-EU)

Monitora za wielkiego nie mam, na razie komputer ogarnia wszystkie gierki w wysokich ustawieniach graficznych ( battlefield 3 na ultra przy 1280x1024). Lecz powoli planuję przerzucić się na większy monitor, około 24’ może mniej. W jakim kierunku rozwijać komputer, co wymienić, dokupić? Tylko bez złośliwości proszę :wink:

Aaa no i kierunek pod jakim chcę by był rozwijany i pod jakim kątem będzie używany to głównie gry. Nie jestem żadnym programistą itd, głównie zależy mi na płynności i grafice.

Na sam początek podaj budżet :wink:

Wtedy będziemy myśleć, co tu najpierw można rozbudować 8)

Hmm… im koszta większe tym bardziej stopniowo bym to wszystko dokupywał. Ostatnio z braku czasu nie jestem na bieżąco z cenami podzespołów to i ciężko mi powiedzieć ale myślę że mimo wszystko nie stać mnie na najlepsze części na rynku :wink: Karta graficzna to jaki koszt? 500-600 zł? 700? Jeżeli takie są realia to z czasem może bym sobie pozwolił na takie odświeżenie… jakie są koszta pamięci RAM? Tylko takie dobre, bym nie musiał tego zaraz reklamować. I jaki rozmiar dokupywać ewentualnie tej pamięci, 2x4 czy od razu w kości 8gb? Dysku nie potrzebuję nowego, wystarcza mi póki co tyle miejsca. Zapewne trzeba będzie wymienić zasilacz… to koszt jakieś 400 zł? Nie wiem co tu u mnie najbardziej szwankuje na tle pozostałych podzespołów…

Dodane 09.06.2012 (So) 13:44

A gdyby dokupić druga kartę na crossfire ?

Zasilacza nie masz po co wymieniać ten jest zupełnie wystarczający.

Ja bym tutaj zaczął zabawę od CPU+MOBO tylko nadal nie wiem ile masz teraz pieniędzy od razu…

A na wstępie dodam że wolałbym zdecydowanie zostać w klimacie AMD. Powiedzmy że na chwile obecną mam 1500 zł.

może warto byłoby odblokować 4 rdzeń w tym procesorze jeśli płyta główna posiada taką opcje i spróbować trochę podkręcić ten procesor bo mnożnik ma odblokowany i możliwości OC są spore i kupić kartę graficzną np ati 6870 zasilacz masz porządny nie musisz zmieniać wystarczy i do mocniejszych konfiguracji

2x4870 będzie targało sporo prądu poza tym te karty swoje się już napracowały większość używek na allegro to karty uszkodzone , wypiekane w piekarniku itp.

Nie warto zostawać w klimacie AMD.

Ja bym kupił standardowo i5 2500k+AsRock P67 pro3 B3. To będzie jakieś 1200 złotych. Resztę bym teraz zostawił i odkładał do jakiejś lepszej karty graficznej powiedzmy HD7850.

Za 1500 złotych można kupić HD7950 ale będzie ona działała przy tym CPU na 1/3 swojej mocy. Uciekaj z AM3 póki jeszcze w miarę się to opłaca.

Ciekawy tok myślenia… a zabawa z tym prockiem to jest trudna sprawa? Istnieje ryzyko że coś popsuję?

I podoba mi się też kierunek 6870, poczytam o tej karcie… dzięki już za cenną wskazówkę!

na youtube jest mnóstwo filmików pokazujących jak odblokować rdzenie np

nie każdy procesor da się odblokować trzeba mieć szczęście, szanse pewnie jakieś pół na pół :wink:

podkręcanie to nic trudnego w biosie znajdziesz taką opcję jak CPU clock ratio jest to mnożnik i podnosząc go zwiększa się taktowanie procesora zwiększanie taktowania zwiększa pobór mocy i procesor będzie wydzielał więcej ciepła boxowe chłodzenie do pewnego stopnia będzie dawać radę do tych 3.3GHz temperatury rdzeni możesz sprawdzać różnymi programami lub w biosie stabilność samego procesora programem Prime95 jeśli będzie niestabilny resety itp. to trzeba odrobinę podnieść napięcie wtedy w sieci są setki poradników do tego.jak chcesz ekstremalnie podkręcać to musisz wymienić chłodzenie dać jakąś lepszą pastę termo przewodzącą

jeśli chcesz bardziej przyszłościowo to zmień procesor i płytę na na i5 2500k+AsRock P67 pro3 B3 i zbieraj na kartę graficzną lub kup teraz kartę i zbieraj na procesor i płytę