W których partycjach znajdują się pliki instalacyjne windowsa?

Witam,

 

W których partycjach znajdują się pliki instalacyjne windowsa? Które partycje mogę zmniejszyć, żeby miejsce się nie marnowało? A może któreś mogę usunąć? (print screen w załączniku - chodzi o dysk 2)

Wypal nośniki recovery i wtedy wywal wszystkie partycje.

Raczej zrób porządek z tym dyskiem jeszcze przed aktualizacją do Windows’a 10! Należało by rozszerzyć tę partycję o Obszar nieprzydzielony 99 GB. Sprawdzić po tym czy komputer działa i następnie odłączyć dysk 2 (500 BG) od zasilania i płyty głównej.

Sprawdzić, czy komputer wystartuje na jednym dysku, ponieważ wydaje się, że na dysku 2 był lub jest drugi system operacyjny! Jeśli komputer da się uruchomić tylko na dysku 1 (250 GB), można spokojnie z powrotem podłączyć dysk 2 i połączyć partycje D i E w jedną, tak jak chcesz.

Jeśli komputer na jednym dysku 1 nie wystartuje - co oznacza, że pliki instalacyjne Windows’a są na obu dyskach - radzę pomyśleć o reinstalacji systemu Windows 8 na dysku 1 przy odłączonym (na czas reinstalacji) dysku 2. Potem można go podłączyć i robić z nim co się chce, np. traktować jako “magazyn” danych. nawet usunąć z komputera itp.

Wtedy też będziesz mógł spokojnie zaktualizować Windows’a 8 do “dziesiątki” przy jako takim “porządku” na dyskach. Stan, jaki jest teraz, jest nie do przyjęcia!

A jak rozszerzyć partycję C o obszar nieprzydzielony? Nie mogłem tego zrobić ani przed aktualizacją do windowsa 10, ani po aktualizacji.

 

Robię tak: PPM na komputer -> zarządzaj -> zarządzanie dyskami -> PPM na dysk C -> i tutaj mam zablokowaną opcję rozszerzenia woluminu

 

 

Próbowałem również programem AOMEI Partition Assistan Standard opcją scalania partycji. Po restarcie komputera wyskakuje mi takie okienko:

 

http://i62.tinypic.com/2rz9lr4.jpg

 

Co jest nie tak?

Dobrze, że tym programem, ale… nie “opcją scalania partycji”, lecz opcją Zmiana Rozmiaru /Przeno… Chodzi wszak o zmianę rozmiaru partycji C (rozszerzenie) przez dodanie tego obszaru nieprzydzielonego 99 GB, czyli odpowiednie przesunięcie suwaka na okienku partycji C w lewo do końca.

suwaczek mi sie nie pojawia z lewej strony, póki nie kliknę opcji “należy przenieść tę partycję”.

Skoro tak, to czy możesz w AOMEI zrobić tak: kliknąć PPM na obszarze partycji C, wybrać z menu kontekstowego pozycję  Przenoszenie partycji , po czym na obrazku tej partycji kliknąć ją LPM i trzymając ją przyciskiem przesunąć całą w lewo do końca. Kliknąć OK i Zastosuj z górnego menu. Restart.

Gdyby to się udało, to w następnym kroku Zmiana rozmiaru i przesunięcie suwaka na okienku partycji C w prawo do końca. OK, Zastosuj i restart.

Może w ten sposób da się doprowadzić ten dysk 250 GB do porządku i zyska pojemności?

Przesunąłem w prawo do końca, wcisnąłem ok, zastosuj i dalej restart. Po ponownym uruchomieniu nadal ta sama informacja się wyświetla (information code 12) 

No cóż, ten błąd (code 12) wskazuje, że działania na partycji muszą być przeprowadzone spod tzw. bootowania, czyli musisz utworzyć nośnik bootowalny z programem AOMEI.

Na lewym pasku w oknie tego programu jest pozycja “_ Tworzenie nośnika startowego _”. Trzeba to uruchomić i według kreatora utworzyć nośnik, potem uruchomić z tego nośnika program spod bootowania i wtedy przeprowadzić czynność, którą opisałem ostatnio. Zrobiłem sobie bootowalną płytkę CD z tym programem i działa OK!

Wszystko to wskazuje, że masz na dysku 250 GB uszkodzony system plików i nie da się na tym dysku operować programem AOMEI pod działającym systemem, a jedynie spod bootowania.

 

Trochę się tutaj pogubiłem. Jak to zrobić? Na początku myślałem, że muszę w biosie zmienić kolejność używania dysków. Niestety tam są tylko 2 widoczne i są nimi dyski twarde. Nośnik startowy utworzyłem na pendrive. Po uruchomieniu windowsa normalnie, pendrive jest widoczny, ale przy ustawianiu kolejności w biosie już nie.

To zależy od płyty głównej! Starsze płyty główne nie miały możliwości bootowania z pendrajwa, dlatego ja utworzyłem ten program na płycie bootowalnej CD, bo wtedy nie ma problemu z żadnym komputerem. Oczywiście napęd CD-ROM musi istnieć, i być sprawny! Jeśli w BIOSie (komputer z włożonym pendrajwem!) w zakładce Boot nie ma pozycji w rodzaju USB-HDD (w jednych BIOSach), lub nie można w kolejności bootowania ustawić na pierwszym miejscu konkretnego pendrajwa (w innych BIOSach), to Twój bootowalny pendrajw nie zda się na nic! Dobrze by było, żebyś podał firmę i model płyty głównej Twojego komputera.

Wolałbym uniknąć rozwiązania związanego z użyciem CD-ROM’u. Aktualnie w komputerze mam włożone 2 dyski twarde, HDD oraz SSD. Jeden z tych dysków znajduje się w miejscu napędu CD/DVD, więc nie mam do czego włożyć tej płyty. Istnieje rozwiązanie włożenie napędu na chwilę, aby tylko rozwiązać ten problem, ale mam nadzieję, że uda się to jakoś inaczej zrobić. Ze względu na kilkukrotne otwieranie laptopa, wiele zaczepów wokół lapka mi się połamało. Nie chciałbym go znowu rozbierać, bo wiem, że znowu może się coś połamać. 

 

Dziwi mnie fakt, że bios nie widzi mojego pena. Windowsa 8 zainstalowałem z pendrive’a na tym komputerze, więc rozumiem że to powinno działać. Może spróbować innym pendrive’m? 

Cofam to co napisałem post wyżej!

Sądziłem cały czas, że używasz komputera stacjonarnego :-(  W przypadku laptopa Asus X550VC bootowanie z pendrajwa oczywiście musi działać. Jest to więc jedynie kwestia wykonania owego pendrajwa. Instrukcja jest tutaj: https://www.partition-assistant.com/aomei-partition-assistant/bootable-usb-disk.html  Zwróć uwagę, że w przypadku pendrajwa należy najpierw wykonać obraz ISO przy pomocy AOMEI Partition Assistant Standard, a potem zastosować program Ultra ISO: http://www.dobreprogramy.pl/UltraISO,Program,Windows,16548.html

i użyć do tego wykonany wcześniej obraz ISO. Przeczytaj tam dokładnie! U mnie działa tak wykonany pendrajw OK.

Błąd (code12) jest opisany we wsparciu tego programu i tam właśnie radzą, aby w przypadku tego błędu czynności z partycjonowaniem wykonać narzędziem bootowalnym. Dlatego Ci tak poradziłem. Opis tutaj: http://www.disk-partition.com/help/errorcode.html

Zrobiłem co mówiłeś i nadal nie widzi mi pendrajwa. 

Zastanawia mnie następująca rzecz:

http://pl.tinypic.com/view.php?pic=ifqx5d&s=8#.Vg0cNHrtmko

W momencie wykonywania danego kroku, który znajduje się z lewej strony printscreena, pojawia mi się 7 (jeżeli dobrze policzyłem) takich o to errorów. Lubią mnie errory… Olałem te errory i robiłem dalej zgodnie z instrukcją. Nie działa.

Pendrajw musi być sformatowany w systemie, z domyślnymi ustawieniami, czyli z systemem plików FAT. Nie wiem skąd te błędy. Celowo wykonałem takiego pendrajwa, nie miałem problemu i działa jak należy.

Spróbowałem innym pendrive’em na początku opcją drugą: “USB Boot Device”. Niestety bios nie widzi. Spróbowałem opcją trzecią: “Export ISO File”. Już się ucieszyłem, bo bios zauważył pena. Ale radość nie trwałą długo. Zmieniłem kolejność uruchamiania i pojawiło się to:

Już mi ręce opadają… W sumie to nie mam pojęcia co się powinno uruchomić, nigdy nie miałem do czynienia z WinPE, ale podejrzewam, że to jest na zdjęciu, nie świadczy o tym, że poszło wszystko dobrze. 

Udało się to zrobić programem EASEUS Partition Master 10.8 Free Edition tym razem bez problemów. Dzięki Poraj za pomoc i zaangażowanie!