W sieci router podrzędny cały czas zrywa połączenia


(wesii) #1

Witam

Od kiedy poszerzyłem sieć o 2 router internet nie działa jak należy. Jest router nadrzędny (INEA) oraz podrzędny (tplink). Wszelkie porady internetowe wcielane w życie nie niwelują mojego problemu. Celem jest stworzenie jednej sieci o poszerzonym zasięgu (dzięki 2 routerowi). Teraz może trochę konkretów:

INEA
-IP 192.168.1.1
-DHCP Start 192.168.1.64
-DHCP End 192.168.1.253
-Zabezpieczona WPA2, AES

TPLINK (podrzędny)
-IP 192.168.1.11 (w ustawieniach jako dynamiczne)
-DHCP wyłącznone
-Zabezpieczona WPA2-PSK, AES

Urządzenia podłączone do routera 2 widzi router 1 (nie działa to w drugą stronę). Obie sieci mają te same nazwy i hasła (od wczoraj i po tej zmianie sieć kompletnie przestała funkcjonować). Oba routery połączone kablowo LAN-LAN. Na 2 routerze cały czas miga kontrolka od konfiguracji. Router drugi co jakiś czas zrywa całkowicie połączenie (rozłącza sieć oraz sieć jest niewidoczna przez krótką chwile jakby się router resetował. Czasami występuje komunikat “konflikt adresów IP”.

Czy router podrzędny powinien mieć ustawione IP jako statyczne? i czy ma ono wychodzić poza zakres DHCP? Co zrobić by urządzenia automatycznie łączyły się z mocniejszym wifi?

Nie wiem gdzie szukać rozwiązania bo próbowałem już wszystkiego. :unamused:

Z góry dzięki za jakiekolwiek zainteresowanie się tematem.

Pozdrawiam


#2

Czyli trzeba oba urządzenia zmostkować. Poinny mieć taką opcję w panelach i generalnie całą resztę zrobią automatem. Nie podałeś jaki dokładnie to model z inea jest. Ich sprzęty bywają dość oporne. Pamiętam, że te motorolki i nokie, jakie dawali do wimaxa miały blokadę na mostkowanie.


(bachus) #3

Coś mi nie pasuje - nie da się ustawić dynamicznie adresu IP takiego prostego routera (od strony LAN). W tej konfiguracji ten router działa jako switch z ew. wbudowanym AP (funkcje routera nie są używane, wszystko działa w 1 i 2 warstwie OSI. Jeszcze raz (dla jasności):

  • TPLINK jest wpięty ze swojego gniazda LAN (nie WAN) do LANu INEA? Jeżeli tak:

  • upewnij się, że DHCP jest wyłączone

  • po STRONIE LAN routera TPLINK ustal stały adres IP (np. 192.168.1.100).

Mam wrażenie, że w Twojej konfiguracji jest konfilt adresów IP między dwoma routerami (są spięte ze sobą po LAN, nie po porcie WAN routera TPLINK).


(qbpm) #4

Niby jak dynamiczne? To po której stronie tego routera jest to ip? po wan czy lan? Wan powinien być odłączony i nie mieć żadnego adresu, a lan powinien mieć stały adres ip najlepiej spoza puli dhcp routera inea, (192.168.1.11 by się nadawał, jednak stały, a nie dynamiczny.) Jak pisał:

więc coś tu zamieszałeś.
Dodatkowo może być problem z samym routerem tplink, skoro

Router nie powinien się resetować sam z siebie, nawet przy błędnej konfiguracji, chyba, że jest ustawiony jakiś watchdog.


(wesii) #5

Witam. Przepraszam, że po takim czasie ale byłem w delegacji. Co do połącznia to tak routery są połączone LAN-LAN. DHCP wyłączone na tp-link a mimo to dalej pojawia się ten sam problem. Podczas normalnego korzystania z internetu typu przeglądarka, messenger nic się nie dzieje, zrywa połączenie dopiero gdy zaczynam oglądać jakiekolwiek filmy czy to na Fb czy na YouTube. Na routerze z INEI mam w ustawieniach DHCP Address Start 192.168.1.64 natomiast Address End na 192.168.1.253 czy to może wpływa na ten konflikt? Za chwilę ustawię IP tp-link’a na te podane wyżej (192.168.1.100) i zobaczę co się będzie dziać. Jedyne co mnie zastanawia to to czy podrzędny tp-link może mieć adres z puli DHCP?

Router od INEI to Genexis Titanium-48

Pozdrawiam