W systemie znajdują się aplikacje, których nie instalowałem

Witam,

Przy starcie systemu wyskakuje okienko, nie wiem co to za aplikacja, a przy instalowaniu czegokolwiek zawsze uważam,

żeby odznaczyć dodatkowe programy/usługi, które instalator chce wrzucić - nie wiem co to jest i jak to odinstalować,

w ostateczności pozostaje poszukać w msconfig i wyłączyć.

relev.png

Przeskanowałem cały system AVG Free, znalazł tylko jakiś zablokowany plik.

Wygląda na sterownik do czegoś, tylko dlaczego jest on zablokowany?

Czy bezpiecznie będzie go usunąć z folderu?

sptd.png

Relevant knowledge, to jakiś spyware, da się go usunąć shift+del w trybie awaryjnym tylko musisz zwracać uwagę na ścieżkę.

spdt to sterownik napędów emulowanych przez daemon tools.

Tyle, że ja nie wiem gdzie to się zainstalowało, wpisanie części nazwy w ‘Szukaj’ nie dało żadnych wyników, przeglądnąłem podfoldery Windows i też nic o takiej nazwie nie ma. Jedynie w msconfig w usługach znalazłem Relevant Knowledge TMRG Inc. i wyłączyłem to.

To dobrze, że mówisz, mam Daemon Tools.

To wyłącz jego usługę w narzędziach administracyjnych, i przeskanuj komputer jakimś ‘skanerem na żądanie’, są chyba jakieś tego typu webowe antywirusy, powinny wykryć i usunąć relevant knowledge.

Ewentualnie jest taki programik sysinternals autoruns, musiałbyś znaleźć na liście podejrzane wpisy i ręcznie je pousuwać, nie z poziomu autoruns, ale w eksploratorze za pomocą shift+del.

Trzecie rozwiązanie to wrzucić logi do działu bezpieczeństwo, nie wiem w czym się tam je teraz robi kiedyś był ‘hijack this’. Trzecie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze bo minimalizuje ryzyko uszkodzenia systemu, ale zapewnia najmniejszą prywatność, bo informację o uruchomionych programach, usługach, itd wysyłasz do internetu i ogląda to potem mnóstwo ludzi.

Znalazłem coś takiego:

http://traxter-online.net/relevantknowledge/

Chyba program nie zdążył się u mnie uruchomić, gdyż w folderze Program Files/Relevant Knowledge był tylko plik .exe i jeden .bin

W deinstalatorze go nie było.

W rejestrze też nie było żadnego z podanych wpisów, więc tylko usunąłem folder i na koniec uruchomiłem Wise Registry Cleaner.

Dzięki za pomoc.