W użyciu czy w muzeum?


(sexy69bis) #1

FAX - jeszcze się używa.
a TELEGRAF?


(krystian3w) #2

Fax wciąż jest popularny w Japonii, tam jakoś wolniej idzie wdrażanie technologii - może wydawać się to dziwne.


(sexy69bis) #3

W Niemczech też, podawane są numery faksów obok numerów telefonicznych.


(krystian3w) #4

Bardziej miałem na myśli że więcej wysyłają faksem niż np. mailem.


(sexy69bis) #5

A co z telegrafem?


(lordjahu) #6

Fax jest jeszcze używany, nawet u nas w pracy :slight_smile:
Telegramy raczej już wyszły.


(sexy69bis) #7

To pracownicy poczty, będą mogli coś na ten temat powiedzieć.


(Radek68) #8

Telefax jest nadal w użyciu, u mnie w pracy również, natomiast telegraf (jako urządzenie dalekopisowe) całkowicie wyszedł z użycia. To, że nie robi się już dalekopisów, nie użytkuje i nie ma do nich części zamiennych to jedno, drugie - nie ma też łącznic telegraficznych. Telegramy nadawane za pomocą dalekopisu poczta wycofała w 2002 roku, a 9 lutego 2007 roku (w Polsce) przedsiębiorstwa telekomunikacyjne definitywnie zakończyły używanie dalekopisu.
Dłużej utrzymywał się w krótkofalarstwie jako Radioteletype (RTTY), ale czy dziś jeszcze ktoś z tego korzysta - śmiem wątpić.


(kowgli) #9

Współpracuję z firmą zaopatrująca szpitale i laboratoria. Większość zamówień wpływa faksem. Tak klienci wolą. Oczywiście po stronie firmy faks jest cyfrowy - zamienia na maile i wysyła do odpowiednich pracowników.

Głowy nie dam, ale obiło mi się o uszy, że coś w stylu dalekopisu wykorzystane jest w wymianie informacji meteorologicznych pomiędzy biurem meteorologicznym, a kontrolą lotów i wieżą. Jest oczywiście też wersja cyfrowa, ale sposób analogowy wykorzystywany jest jako backup.
Podobnie (międzynarodowo) wymieniane są też tzw. “paski”, czyli informacje o lotach w przestrzeni kontrolowanej.


(pocolog) #10

Jestem w szoku, że jeszcze ktoś wykorzystuje FAX. W dodatku nie jako ciekawostkę, a zawodowo :smiley:


(MartinaNeumayer) #11

Ja się nie dziwię, że są w użyciu, zwłaszcza tam, gdzie potrzeba stabilności i niezawodności. Można nawet rzec, że tam cyfrowe przegrywa z analogowym.


(WODZU) #12

Faxu używałem ostatnio, gdy miałem modem 56kbps, czyli u schyłku ubiegłego wieku :slight_smile:


(Radek68) #13

A ja wczoraj, gdy pani z księgowości prosiła mnie o przesłanie formularza, na którym miała nanieść kwoty. Zapytałem czy przesłać poprzez wewnętrzną “chmurę”, mailem czy faksem, to odpowiedziała, że wyłącznie faksem.
Pomyliła się, więc za kilkanaście minut prosiła o przesłanie jeszcze raz, bo pisała bezpośrednio na kartce wyjętej z faksa.
Jak widać fax jest w użytku i ma się dobrze. :wink:


(WODZU) #14

Z tego co widzę, mnóstwo firm w swoich danych kontaktowych podaje jeszcze fax. Ciekawiło mnie czy to bardziej kwestia przyzwyczajenia i tego, że urządzenie nadal gdzieś w firmie istnieje, czy faktycznie na bieżąco jest używane, ale jakoś nigdy klientów o to nie pytałem :slight_smile: