W7 UE dzielenie partycji po zainstalowaniu systemu

Witam posiadam dysk 1TB oraz posiadam tylko 1 partycję . Jako iż przeinstalowanie systemu jest chwilowo nie możliwe , chciałbym się dowiedzieć jak to zrobić oraz jakie to niesie ryzyko . Z góry dzięki

Najpierw przeprowadź defragmentację partycji, następnie zrób backup danych.

A później skorzystaj np. z programu EASEUS Partition Master Home Edition i wydziel nieco miejsca z partycji systemowej. W następnym kroku z wydzielonego miejsca stwórz partycję bądź partycje i tyle.

dzięki . do zamknięcia

Hej,

Taką samą operację można wykonać z poziomu systemu Windows - z apletu Zarządzanie dyskami znajdującego się w Zarządzaniu komputerem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus jesteś pewien że z poziomu działającego systemu można systemowymi narzędziami wydzielić miejsce z partycji systemowej? Dawno nie korzystałem z systemowych narzędzi, więc nie pamiętam czy taka opcja była tam dostępna.

Spróbować można systemowym narzędziem zarządzania dyskami. Czy będzie aktywna funkcja zmniejszenia danego woluminu. Czy przy dalszych krokach nie wyskoczy komunikat o błędach i niemożności przeprowadzenia zmniejszenia woluminu. Teoretycznie wydzielenie miejsca na drugą partycję powinno wystarczyć to systemowe narzędzie. Ale jak już wspomniałem nie zawsze systemowe narzędzie dokona operacji którą byśmy chcieli nawet tylko wydzielenie miejsca może stanowić problem dla narzędzia systemowego. Przeprowadzenie defragmentacji zalecane szczególnie jeszcze zmniejszając wolumin. Czy to przeprowadzając systemowym czy zewnętrznym programem. Easeus Partition Master np. przy zmniejszaniu woluminu może automatycznie wymusić przeprowadzenie check disk.

A ryzyko zawsze jest przy tego typu operacjach zależne od wielu czynników np. stanu dysku czy wybrany program z jakiś względów pół biedy kiedy nie dokona operacji już na początku. Gorzej jak zacznie i się zawiesi sam z siebie przez napotkany problem albo niby dojdzie do końca operacja. A po restarcie będzie problem. Czy odcięcie zasilania w trakcie operacji. Więc backub danych wskazany w razie czego.

Hej,

Tak, jest to możliwe. Przed chwilką nawet specjalnie to sprawdzałem, by się upewnić, czy po drodze nie wyskoczą gdzieś błędy. :slight_smile:

19243250849793178856_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus

Autor sam u siebie musi sprawdzić czy systemowe narzędzie zarządzania dyskami będzie miało aktywną funkcje zmniejszania a przy dalszych krokach nie wyświetli komunikat o niemożności przeprowadzenia. To że u kogoś nie ma problemów z przeprowadzeniem danej operacji z systemowym narzędziem. Nie znaczy że u innego nie pojawi się. Systemowe narzędzie jest czasem kapryśne ale spróbować można z zachowaniem bezpieczeństwa . Przez zrobienie kopi danych i defragmentacji dysku.

Nie wszystkie czynności można wykonać za pomocą systemowego narzędzia (no w każdym razie u mnie tak było). Owszem, dało się wydzielić z dużej partycji systemowej wolny obszar dyskowy (ale tu od razy spotkałem ograniczenie, że mogłem zmniejszyć part.C tylko do 220 GB) i z tego wolnego obszaru zrobić partycję logiczną. Jednak, gdy chciałem dołączyć ten wolny obszar do małej partycji D, to się nie dało. Skorzystałem wtedy z zewnętrznego programu (Aomei), ale ten mimo że wszystko z pozoru poprzydzielał jak trzeba, to z kolei przywracanie systemu przestało działać. Po paru próbach z różnymi programami muszę stwierdzię, że bezkonkurencyjny (bezpieczny) jest linuksowy GParted. Ciekawa sprawa z tym związana. Gdy reinsalowałem W7 z Recovery do ust.fabr. po wcześniejszym dzieleniu partycji innymi narzędziami, to ust.fabr. zawsze przywracały mi podział na partycje ustawione przez producenta laptopa. Natomiast po podziale GParted i po Recovery układ partycji pozostał taki jaki ja ustawiłem.

Hej,

hirem , maylo - oczywiście, że wszystko zależy od konkretnego przypadku - czasami programy wbudowane w system działają poprawnie, a czasami nie. Tak samo jak i programy na płytach bootowalnych. Dlatego informacja o aplecie Zarządzania to tylko informacja, a nie polecenie jedynego, poprawnego sposobu. :smiley:

Pozdrawiam,

Dimatheus