[W7/W10] Wybrany dysk zawiera tabelę partycji MBR, w systemach z interfejsem EFI

Witam, mam laptopa HP 15-ac013nw i miałem na nim windows 10, gdy instalowałem windowsa 7 też miałem taki problem ale użyłem diskpart i clean, lecz gdy teraz chcę zainstalować 10 obok 7 nie chcę wymazywać tych danych, no i mieć 2 systemy, ale wyskakuje mi to

“Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Wybrany dysk zawiera tabelę partycji MBR, w systemach z interfejsem EFI, system Windows można instalować tylko na dyskach GPT”

Mam włączony legacy support, a gdy go wyłącze to nie włączę już windowsa 7, a nie o to mi chodzi. Pomocy!

Może to być wina źle przygotowanego nośnika do instalacji Windows. Wykonaj bootowalny nośnik instalacyjny uwzględniający wzór partycji mbr a nie gpt.

1 polubienie

uruchom instalator nie przez uefi a przez zwykły bios. w menu bootowania powinno dać się wybrać czy użyjesz legacy do uruchomienia instalacji czy uefi.

1 polubienie

Jak mam to zrobić, robiłem to za pomocą Windows 10 media creation tool, i to był od razu bootowalny pendrive, potem użyłem płyty, i to samo.

To znaczy jak, bo w biosie ustawiłem Legacy support enable, więc wyklucza uefi, a jak dam disable, to wtedy nie włączę windowsa 7. Może jak ustawię uefi na czas instalacji to po instalacji jak włącze legacy, to wszystko pyknie ?

Znalazłem program Easyus partition master, i on ma funkcje zmiany z gpt na mbr bez utraty danych, ale to ma tylko wersja pro i wyżej, która sporo kosztuje, więc odpada.

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, problem rozwiązany !

Podziel się rozwiązaniem. Może inni też kiedyś z niego skorzystają.

1 polubienie

Wystarczyło stworzyć ISO Windowsa 10 w MediaCreationTool, podem dać do rufusa i wybrać MBR. Wtedy komputer odczyta w legacy support. Niektórzy piszą że po takim zabiegu windows się nie uruchamia, gdyż W10 działa w UEFI, ale mi wszystko odpala.

1 polubienie

każdy windows od 7 - sp1 działa w obu trybach.

1 polubienie

Tak, ale te nowsze działają lekko gożej w Legacy

Nie musi być tak, że Windows 7 odpala tylko w trybie legacy a 10 w UEFI. Zależy jaka jest płyta główna i czy wspiera w pełni UEFI. Co do systemu to da się Windows 7 instalować i na Legacy i na UEFI. Tutaj zależy jaka jest wersja instalatora systemu. Instalatory mają różne oznaczenia wersji i nie każda wspiera UEFI. W przypadku Windows 10 wszystkie wersje wspierają i UEFI i Legacy Bios.

Błagam cię, czytaj chociaż pierwszy post i to o co chodzi w temacie. Masz rację ale nijak ma się to do tematu.