Wada wzroku, a prawo jazdy kat. B

Mam wadę wzroku na jedno oko (-1.0). Chcę rozpocząć kurs na prawo jazdy ale czekają mnie również badania lekarskie. Mam w domu okulary, a od niedawna również soczewkę na jedno oko. Według Was lepiej pójść w okularach/ soczewkach czy założyć soczewkę udając, że nie ma się wady wzroku? Czy osoba, która nosi okulary w trakcie trwania kursu itp. jest inaczej brana pod uwagę w 2021 roku?

Kurs na prawo jazdy to nie szkolenie na F-16. Spokojnie można mieć i wadę wzroku i okulary, to w niczym nie przeszkadza.
Natomiast wada -0,1 to żadna wada, nawet nie ma takich szkieł…

1 polubienie

Najlepiej patrz co wpiszą w papiery, wtedy dobrze jest zrobić nawet z 3 zestawy okularów (jeden wozić, drugi zapasowy jakby najlepiej wykonane okulary się zepsuły gdziekolwiek i naprawa nie trwała 1 min - 1 dzień).

Chyba, że przepisy się poluźniły i już im wisi czy masz zapasowe opakowanie soczewek/okularów i nie wymuszają że lepsze okulary.

01.01 - okulary.
01.02 - soczewki kontaktowe.
01.03 -szkła ochronne.
01.04 - szkło matowe.
01.05 - przepaska na oko.
01.06 - okulary lub szkła kontaktowe.

Jak lekarz nie preferuje utrudniania to pewnie wpisuje 01.06 zamias wymuszać 01.01 (odrzucając cię z opcji soczewek i nie wiesz że się krzywdzisz „na starość”) lub 01.02 (np. wielka asymetria twarzy, że mało jaki optyk zrobi dobrze oprawki).

1 polubienie

Przepraszam. Źle wpisałam :sweat:
Wada wzroku wynosi -1.0

Ps. Dziękuję za odpowiedź!

Bardzo dziękuję za odpowiedź i za link!

Tu jest problem.

Minusów 0.1, w życiu nie widziałem, najmniejsza jednostka to chyba 0,25 i takiej nie nosi się okularów nawet, bo to błąd pomiarowy aparatu. Czyli chyba nie masz „wady -0.1 dioprtrii”.

Skoro nosisz soczewki lub okulary, to może masz ostrość 0.1 przez krótkowzroczność?

Jeżeli masz OSTROŚĆ 0.1 PO KOREKCJI to jest problem, bo ta wada kwalifikuje na rentę przy obu oczach. Tym samym nie otrzymasz żadnego prawa jazdy, gdyż MINIMALNA OSTROŚĆ wynosi 0.5 (czasami lekarz nagnie trochę, ale nie aż tyle). Natomiast z drugim dobrym okiem, jako osoba jednooczna, chyba możesz dostać prawko, ale nie do celów zawodowych.

To byłaby dyskryminacja i tyle, masz mieć takie same warunki.

Już poprawiłam. Źle wpisałam przez niedopatrzenie. Wada wzroku wynosi w jednym oku -1.0, a nie -0.1.

Bardzo dziękuję za tę informację!

-1 to nos do góry i podchodź śmiało, okulista najprawdopodobniej nawet tego nie wychwyci na badaniu. Jego interesuje ile widzisz z tablicy, a widzieć powinna tyle lub więcej (tak z głowy podaję). :wink:

1 polubienie

Gorzej jak ona już na którymś zrzędzie nie ma pewności jakie litery widzi, pomyli się i nagle wyciągną przestarzały autorefraktometr lub zestaw szkieł sprzed 30 lat by na próbę ustalić ten -1 w ostrości (niby 50 cm bliżej i już go nie czuć).

Czytasz wcześniejsze wpisy, czy klepiesz bezmyślnie?

Ona poprawiła post, ja też poprawiłem… bez nerwów więc. :wink:

1 polubienie

Poprawiła w #4 wpisie a Twój jest po 6 minutach.

Na kursie będzie obowiązkowe badanie lekarskie. Jeśli stwierdzą problem ze wzrokiem to będzie trzeba dostarczyć aktualne badanie wzroku. To co zlecił okulista do noszenia zostanie przesłane do WORD-u i tam należy w tym zdawać egzamin praktyczny.
Po zdaniu egzaminu informacja o tym jakich szkieł używasz zostanie wpisana do prawa jazdy i będziesz zobowiązana to używać w trakcie prowadzenia pojazdu.
P.S. Dopilnuj u okulisty by wpisał obie możliwości.

Nie demonizuj, okulary wpisuje się u osób o słabszej niż wymagana, ostrości bez korekcji. Z -1 osiągnie, nawet bez korekcji, limit z zapasem, zresztą -1 to nie wada, wiele osób nawet szkieł nie nosi, wadą jest - 10, - 20 czy więcej.

Ja bym powiedział, że minus -1,75 to już realna wada, że nie warto ryzować „przekrzywiania latarni” a nie skok do -10.

Nie wiem jak to teraz wygląda, ale auto było moim narzędziem pracy.
Zamknęli mnie w takiej budce i puszczali światełka jakieś dziwne rzeczy i reakcję na to.
I normalnie w okularach.
Psychotesty to się chyba nazywało.

To chyba było pole widzenia, w pewnych przypadkach (jaskra, amd) możesz mieć dziury w obrazie, które mózg „sąsiednimi pikselami” uzupełnia. Jak wpadnie tam człowiek, to stukniesz.

Chyba o to chodziło w tym „badaniu”
Ale miałem kilka przypadków u pracowników, że lekarz nie puścił. Ale to z 2 na 100.

Proste pytanie.
Prosta odpowiedż.

Szanowni inteligentni „inaczej”. Zadano proste pytanie a Wy?
BEŁKOT GRAFOMANA.
Szanowna Redakcjo. Rozumiem. Niech trolują. Reklamy lecą. Czytają je. Ale na boga niech trolują bardziej inteligentnie bo tylko oni tu zostaną.

1 polubienie

Droga Pani @anon93960605 , ludzie tutaj raczej reklam nie widzą, to się wiąże z pewną tajemną wiedzą filtrów do adblocka clearurls i innych czarów.
Naprawdę jesteś ograniczona, czy udajesz? Pierwszy link: