Wadliwa płyta DVD+RW Verbatim


(Grzegorz89 1989) #1

Cześć. Mam taki problem. Kupiłem płytkę Verbatim. Po 5 prawidłowych wypaleniach się płyty, gdy czyściłem ją z niepotrzebnych już śmieci proces wypalania się jakby zawiesił. Po minięciu pół godziny straciłem cierpliwość i zrestartowałem komputer. Od tego czasu Windows po włożeniu płyty do stacji bardzo długo ją odczytuje a następnie wysuwa tackę i żąda włożenia sformatowanej płyty. W czasie odczytu płyta obraca się bardzo wolno (sądząc z odgłosów) a dioda na nagrywarce pulsuje. W innych systemach (Linux, Mac) jest tak samo. Próbowałem formatować płytę w Nero DiskSpeeed ale nie mogłem uruchomić formatowania. Po włożeniu płyty do napędu nic się nie dzieje, tzn jest tak jak w przypadku Windows.

Płyta jest teoretycznie objęta dożywotnią gwarancją, ale gdy zwróciłem się do producenta, ten poradził mi abym skontaktował się z producentami programów do nagrywania. Nie ma co - niezły support:

Thank you very much for your inquiry and your interest in our products.
It is very difficult to assist you in that case because there must be a problem in your setups or software etc.


If the DVD+RW worked several times then it means they are all right.
- We recommend you to try to delete the discs completely - not only one time but several times. Sometimes this could help.
- Another presumption we have is - your problem may caused in a wrong booktype which was given during writing on the DVD-RW.


Sometimes the burning software gives the booktype DVD-ROM. It is done because some burners cannot read DVD-RW. If the system gives DVD-ROM the burner will work.


Afterwards it cannot be erased or formatted because the burner reads DVD-ROM which cannot be formatted or erased.
For that reason please check the booktype of your written DVD-RW with CD-DVD Speed (to be find in NERO Tools).


If it shows you DVD-ROM you have to try another burning-software which can change it back into DVD-RW.


Please ask also your software-manufacturer how to solve that problem.

Szlak mnie trafia. Odpuściłbym, gdyby nie to, że to druga płyta tego producenta pójdzie do kosza. Poradzicie coś?


(Lukasz Stawski) #2

Płyta jest już do niczego. Może jest to wina twojej nagrywarki że to już druga płyta jest zepsuta. Może masz laser zakurzony...