Wady Radeonów - opinie użytkowników

Do tej pory, całe życie spędziłem na kartach NVIDII, ale ze względu na “słabą” nową serię kart tej właśnie firmy postanowiłem zrobić coś czego normalnie bym nie zrobił i chyba dokonam zakupu karty ATI.

Wybór padł na Sapphire Radeon 5870 Toxic 2GB. Jeżeli go znajdę w ogóle w jakimś sklepie to raczej na niego się pokuszę.

Ale tutaj pisze w innej sprawie. Mianowicie, czego mogę się spodziewać po takiej przesiadce? Jakie są teraz najpoważniejsze wady Radeonów?

Grzeją się strasznie. Dlatego ja siedzę na nvidii. Jak masz słabe chłodzenie to można mięso smażyć na kartach pamięci. Chociaż w serii Toxic o ile pamiętam jest porządne chłodzenie, więc jak tą weźmiesz to nie zauważysz aż takiej różnicy.

EDIT: Nie wiem czy nadal się grzeją. Kumpel miał radeona z serii 4xxx. Może w tej 5xxx to zlikwidowali.

Ja też tak zrobiłem czego później bardzo żałowałem, zaczęło się od problemów ze sterownikami (zaraz po premierze 5870), to też była dla mnie pierwszyzna z ATI, jednak szybko wróciłem do Nvdia, z którymi nigdy żadnych problemów nie miałem i tak jest do dziś. A ta nowa seria kart nie jest zła, bynajmniej jej ukryta moc ujawni się “na dniach” z premierami najnowszych gier. Wystarczy zobaczyć na wydajność w Metro 2033, tam nowe karty pokazuja swoje nowe oblicze, a w duecie to juz mmmmm :wink:

Ja bym ni zmieniał, no chyba że kwestią ważniejszą są koszty, nie ma co biadolić, ATI jest bardziej atrakcyjną cenowo ofertą.

hmm,ktoś chyba przespał serie GTX 280/GTX480 ,bo radki pod względem temperatur wypadają lepiej,no temperatura nie jest wadą radków,no i Toxic HD 5870 jest świetna,niskie temperatury i jest bardzo cicha,trzeba ucho blisko przystawić by coś usłyszeć.

No ok, ale zastanówmy się co chcemy, niskie temperatury czy wydajność?

Toxic ma i to i to :slight_smile:

Jestem mocno zawiedziony z Fermii ze względu na kosmiczny pobór prądu i głośność. Naprawde bardzo dziwne, że ATI udało się zejść w topowym jednoprocesorowym modelu poniżej 190W i to znacznie wcześniej. A tu takie Fermi lekko lepsze od 5870 i prawie 300W + dmuchawa za friko… No spodziewałem się zupełnie czegoś odwrotnego i dlatego jest mocno zdegustowany najnowszą serią kart.

Czekać na nowsze rewizje Fermii raczej już nie mogę, bo komputer będzie gotowy do końca miesiąca i jestem w kropce w temacie karty graficznej :frowning:

Napiszę tak: od czasów TNT jeździłem na produktach nVidii. (choć dwa razy używałem też Matroxów i raz ATI TV Wonder). IMHO dopiero po wydaniu GF 4 nVidia dobiła do JAKOŚCI obrazu prezentowanego przez produkty ATI. Z wydajnością zaś zawsze była huśtawka. Przypomina mi to sytuację z Intelem i AMD. Raz jeden jest szybszy, raz drugi itd. Różnice między nimi pięknie wyglądają na wykresach słupkowych, ale … nie oszukujmy się: kto z was włącza komputer tylko po to by co dziennie odpalać benchmarki ? Wydajność jest ‘qooool’, ale idę o zakład że i tak w końcu pojawi się gra, która zabije ćwieka nawet najbardziej wydajnej karcie graficznej. Oczywiście - istnieje grupa odbiorców dla których 1 FPS może być “Stawką większą niż życie” - ale ilu z was może się zaliczyć do tej grupy - tak z ręką na sercu ?

W odpowiedzi zaś na pytania Rayearth:

Czego możesz się spodziewać ? Zależy z czego się przesiadasz, i jakie są twoje oczekiwania.

Jakie są najpoważniejsze wady ? Długość karty i jej cena.

Ja jako user obydwu rodzin od lat ,wadą jest jej długość karty modelu HD 5870,no i chyba tyle,narzekałem kiedyś że nie ma wejść na wiele monitorów(domena matroxa),to teraz mam na trzy:),narzekałem że brak physixa,to okazało się że HD 5870 radzi sobie lepiej z fizyką w połączeniu(karta +procesor) niż same karty Nvidii,a wygląda identycznie,sterowniki mają teraz eleganckie,kiedyś były problemy,nie ma co ukrywać,ale ATI na szczęście uczy się na błędach no i cenowo jest bardzo przystępnie,bo karty od Nvidii kosztują dużo więcej a są słabsze(cenowym konkurentem GTX 480 jest HD 5970,a wydajnościowo ?? ,mówić nie trzeba),gdyby postarali się z tym chłodzeniem i cenami,to by się TDP jakoś zapomniało i fermi by było dobre,ale no niestety Nvidia obecnie ma więcej wad niż zalet.

OK, to jeszcze jedna kwestia.

Czy Radeon może się kłócić z procesorem Intela?

No co ty :wink: Jasne ze nie

To produkt high-end-owy (z najwyższej półki dla gracza) więc to normalne :wink:

25cm to chyba nie taka długa. Mówie tu o tym Toxicu z Vapor-X. Z tego co czytałem to jest krótszy niż referencyjny 5870.

Rayearth

Jeśli masz czas i kase, to sprawdź sobie Radka - kup lub pożycz od kogoś - wtedy będziesz wiedział co lepsze na 100% a jeśli ci się nie spodoba na aukcje i już :slight_smile:

Nie,nie ma róźnicy czy AMD czy Intel.