Wake on LAN i używanie DHCP (dynamiczny adres IP)

Witam!
Odkryłem taki bajer, jakim jest Wake on LAN i się bawię. :smiley: Udało mi się włączyć komputer smartfonem na Androidzie. Jednak zastanawia mnie: czy komputer może korzystać z dynamicznego adresu IP (serwera DHCP w routerze)? W aplikacji podczas dodawania komputera trzeba podać:

  • IP komputera;
  • IP maski podsieci;
  • Adres MAC karty, która „włącza” komputer;
  • No i tzw. adres rozgłoszeniowy (broadcast address). Nie wiedziałem co to, ale ogarnąłem;
  • Port 9 do magicznego pakietu UDP.

Wszystko w UEFI włączylem, skonfigurowałem no i działa :smiley: No ale mogę używać DHCP? Z góry dzięki :slight_smile:

To czy komputer ma adres ustawiony na stałe, czy dostaje z DHCP nie ma znaczenia, WoL działa w warstwie 2 OSI, korzysta z adresów MAC.

To pi co w aplikacji wpisuję IP komputera podczas dodawania kpmpa do tej aplikacji?

Tu adres rozgloszeniowy, ale w innej aplikacji, ktorej już nie mam bylo pole do adresu IP. Moze to też adres rozgloszeniowy.

Pole adresu IP jest potrzebne gdy WoL jest przekazywane przez router. Do samego budzenia nie jest potrzebny żaden adres IP, trudno mówić o posiadaniu adresu IP w przypadku wyłączonego komputera.

Dokładnie, czasami potrzeba jest więcej informacji, w Mikrotikach np trzeba podać interfejs (port Ethernet czy bridge), na którym ma być rozgłoszony WOL.

Generalnie podstawa to MAC i najprostsze aplikacje wymagają jedynie MAC

Jak wspomniano adres IP głównie jest potrzebny dla kienta WoL do wysłania magic packet przez odpowiedni interfejs. Druga sprawa, że można skierować via subnet (Subnet directed broadcasts, czyli SDB).

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.