Wake on LAN z sieci zewnętrznej


(WooQash) #1

Witam. Moje przygody z WOL w sieci zakończone sukcesem, lecz chcąc uruchomić to po za siecią już nie jest tak różowo. Wszędzie gdzie się dało dodałem w swoim Netia Spocie porty 4343 i niestety próbując uruchomić komputer poprzez internet zewnętrzny (w telefonie) nie ma żadnego rezultatu, za to w sieci (po Wi-Fi) działa znakomicie. Chodzi tutaj zapewne o konfigurację Netia Sportu, pytanie tylko jak?


(nnick) #2

Masz publiczne IP? Musisz na routerze mieć przekierowany odpowiedni port na odpowiednią maszynę (najczęściej jest to port 7 albo 9)


(WooQash) #3

IP jest przekierowane dobrze, a co do portu 7 lub 9 to w jaki spób mogę sprawdzić który jest/ma być używany do obudzenia (nie mylić z przekierowywaniem portu na Netia Spocie)?


(Baltham) #4

Moim zdaniem nie ma szans użyć WakeOnLan z sieci zewnętrznej, ponieważ bazuje to na adresie MAC, który jest adresem fizycznym i jest on używany tylko i wyłącznie w sieci lokalnej. Czyli nie wychodzi poza sieć lokalną. Chodzi o ogólną zasadę przesyłania pakietów między sieciami, gdzie adres MAC docelowy jak i źródłowy jest zmieniany na routerze.


(awalczak) #5

(roobal) #6

W jaki sposób włączasz komputer w sieci? Wspomnianym telefonem, czy router posiada taką opcję?

Pozdrawiam!


(WooQash) #7

Poprzez telefon podłączony przez Wi-Fi do tej samej sieci do komputer.


(roobal) #8

W takim razie z zewnątrz to nie będzie działać, gdybyś uruchamiał z routera, to logowałbyś się do niego z zewnątrz, i wszystko by się już odbywało w obrębie LANu.

Pozdrawiam!


(WooQash) #9

Yhm, no ok. Będę w takim razie myślał w inny sposób, jak by to zrobić :slight_smile: Dziękuję.