Warczenie Chłodzenia

(blumberplumber) #1

Witam!
Mam pytanie: otóż zastanawiam się dlaczego w moim komputerze chłodzenie tak warczy? nie dzieje się to zawsze, ale tylko po odpaleniu kompa. Po jakimś czasie (5 minut) to warczenie cichnie i w końcu znika całkowicie. Podejrzewam zakurzenie chłodzenia lub coś z samym chłodzeniem.
Załączam nagranie:
.
recording-20170822-103305.zip (630,5 KB)

(JNJN) #2

Któryś wentylator, osłuchać który? i wymienić na nowy.

(Paweł A.) #3

Kilka lat temu, też tak miałem. Czyszczenie nie pomogło. Najlepiej wymienić wentylator, na nowy. Dużo nie kosztuje.

(marpisz96) #4

Ciesz się, że nie szczeka :smiley:

(Astor44) #5

Dźwięk typowy. Podejrzewaj, że trzeba nasmarować ośkę tego “warczącego” wentylatora. Z reguły to łatwa robota. Do nasmarowania użyj kroplę oleju silnikowego (nie przekładniowego!), samochodowego. Problem zginie na lata! Olej do maszyn się nie nadaje, wyschnie po roku.

(Bogdan_G) #6

Dużo zależy od mocnego przykręcenia zasilania. Ze swojego fortrona wywaliłem wentylator 120 mm, odciąłem kabelki przy lucie i zamontowałem cichy 13 dcb, a po przykręceniu zasilacza, wentylator podpiąłem do płyty. Teraz sprawdzam kartką, czy wieje. Zresztą, speedfan pokazuje 1100 obrotów, a stresie 1300. Przynajmniej tyle korzyści.
Koszt, to jakie 23 zł. Jest bezcenne cicho
Druga sprawa, to rezonans. Obudowy, to metalowe pudła i jakiekolwiek niestaranne umocowanie zasilacza wywołuje drgania. Od buczenia do warczenia - efekty są straszne.

(pocolog) #7

Chyba przekładniowego :wink: Ale może też użyć takiego

Co moim zdaniem i tak nic nie da bo obstawiam uszkodzenie łożyska po czyszczeniu np odkurzaczem :wink:

(JNJN) #8

Lub problem zniknie na krótko?

(Ja$) #9

Smarowanie ośki wentylatora olejem silnikowym (samochodowym) jest jak najbardziej ok - daje długotrwały efekt, odwrotnie niż smarowanie wazelinowym olejem do maszyn do szycia. Tak na marginesie - olej przekładniowy jest dużo gęstszy i zazwyczaj stosowany jest do smarowania wolno, lub średnio obrotowych części maszyn, zaś olej silnikowy ma dużo większy zakres zastosowań, gdyż dodatkowo przeznaczony jest do pracy z dużymi obrotami.

(blumberplumber) #10

Witam!
Odświeżam temat, Okazało się, że to wentylator na zasilaczu “warczy”. Mój zasilacz to twór firmy WhiteEnergy o mocy 500W. Płyta główna to ASRock B75M-DGS R2.0, a procesor to Intel Core I5 3470.
Wydaje mi się, że to albo PSu wibruje, bo jest słabo przykręcony, albo sam wentylator szwamkuje. Jednak kiedy stuknie się w zasilacz, to warczenie cichnie.

(Astor44) #11

Wymontuj zasilacz, rozmontuj obudowę tak, aby dostać się do wentylatora, odkręć wkręty wentylatora i spróbuj przeprowadzić smarowanie jak pisałem wyżej. Z reguły trzeba jeszcze odkleić, choćby do połowy, naklejkę z tyłu wentylatora, wyjąć igłą zaślepkę i tam wprowadzić olej. Jedna, najwyżej dwie krople oleju samochodowego, silnikowego (nie przekładniowego!).