Warczenie Chłodzenia

Witam!
Mam pytanie: otóż zastanawiam się dlaczego w moim komputerze chłodzenie tak warczy? nie dzieje się to zawsze, ale tylko po odpaleniu kompa. Po jakimś czasie (5 minut) to warczenie cichnie i w końcu znika całkowicie. Podejrzewam zakurzenie chłodzenia lub coś z samym chłodzeniem.
Załączam nagranie:
.
recording-20170822-103305.zip (630,5 KB)

Któryś wentylator, osłuchać który? i wymienić na nowy.

Kilka lat temu, też tak miałem. Czyszczenie nie pomogło. Najlepiej wymienić wentylator, na nowy. Dużo nie kosztuje.

Ciesz się, że nie szczeka :smiley:

1 polubienie

Dźwięk typowy. Podejrzewaj, że trzeba nasmarować ośkę tego “warczącego” wentylatora. Z reguły to łatwa robota. Do nasmarowania użyj kroplę oleju silnikowego (nie przekładniowego!), samochodowego. Problem zginie na lata! Olej do maszyn się nie nadaje, wyschnie po roku.

Dużo zależy od mocnego przykręcenia zasilania. Ze swojego fortrona wywaliłem wentylator 120 mm, odciąłem kabelki przy lucie i zamontowałem cichy 13 dcb, a po przykręceniu zasilacza, wentylator podpiąłem do płyty. Teraz sprawdzam kartką, czy wieje. Zresztą, speedfan pokazuje 1100 obrotów, a stresie 1300. Przynajmniej tyle korzyści.
Koszt, to jakie 23 zł. Jest bezcenne cicho
Druga sprawa, to rezonans. Obudowy, to metalowe pudła i jakiekolwiek niestaranne umocowanie zasilacza wywołuje drgania. Od buczenia do warczenia - efekty są straszne.

Chyba przekładniowego :wink: Ale może też użyć takiego


Co moim zdaniem i tak nic nie da bo obstawiam uszkodzenie łożyska po czyszczeniu np odkurzaczem :wink:

Lub problem zniknie na krótko?

Smarowanie ośki wentylatora olejem silnikowym (samochodowym) jest jak najbardziej ok - daje długotrwały efekt, odwrotnie niż smarowanie wazelinowym olejem do maszyn do szycia. Tak na marginesie - olej przekładniowy jest dużo gęstszy i zazwyczaj stosowany jest do smarowania wolno, lub średnio obrotowych części maszyn, zaś olej silnikowy ma dużo większy zakres zastosowań, gdyż dodatkowo przeznaczony jest do pracy z dużymi obrotami.

Witam!
Odświeżam temat, Okazało się, że to wentylator na zasilaczu “warczy”. Mój zasilacz to twór firmy WhiteEnergy o mocy 500W. Płyta główna to ASRock B75M-DGS R2.0, a procesor to Intel Core I5 3470.
Wydaje mi się, że to albo PSu wibruje, bo jest słabo przykręcony, albo sam wentylator szwamkuje. Jednak kiedy stuknie się w zasilacz, to warczenie cichnie.

Wymontuj zasilacz, rozmontuj obudowę tak, aby dostać się do wentylatora, odkręć wkręty wentylatora i spróbuj przeprowadzić smarowanie jak pisałem wyżej. Z reguły trzeba jeszcze odkleić, choćby do połowy, naklejkę z tyłu wentylatora, wyjąć igłą zaślepkę i tam wprowadzić olej. Jedna, najwyżej dwie krople oleju samochodowego, silnikowego (nie przekładniowego!).