"Warning! CPU has been changed"

(Matthias Skl) #1

Witam

Mam problem z dość starym blaszakiem (płyta główna Epox EP-4PEA9I, BIOS Award v6.00PG). Otóż od jakiegoś czasu przy załączaniu wyświetla się komunikat:

"Warning! CPU has been changed.

Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit!"

Wchodzę do BIOSu, wybieram "Load Fail-Safe Defaults", zapisuję, i wszystko w porządku do czasu następnego załączenia komputera. Tzn nie przy opcji "Uruchom ponownie", tylko gdy go wyłączę całkowicie i załączę.

By kontynuować uruchamianie z pominięciem wchodzenia do BIOSu, starczy tylko wcisnąć F1, ale czy da się jakoś wyłączyć wyświetlanie tego komunikatu i konieczności przyciskania F1?

PS

Wymiana baterii na płycie głównej nie pomogła.

(Lukilapaj) #2

Spróbuj reflasha BIOSu jak masz taką możliwość...

(Matthias Skl) #3

Reflash, czyli reset? Zresetowałem go poprzez zworki obok baterii, ale to nic nie dało.

(Lukilapaj) #4

Ściągnij najnowszy bios ze strony producenta i wgraj według instrukcji.

(system) #5

W BIOSie wybierz pozycję nie "Fail-Safe Dafaults", lecz Load Optimized Defaults > Enter > F10 i restart komputera. Czesem nazwa tej pozycji jest nieco inna!

(Matthias Skl) #6

Nazwa tej opcji jest dokładnie taka sama, ale to też nic nie daje.

(Ja$) #7

Załóż nową baterię, stara już nie trzyma napięcia czyli bios nie zapamiętuje ustawień dlatego po wyłączeniu kompa zasilaczem ponownie musisz wchodzić do biosu i go ustawiać - brak tak zwanego podtrzymania.

ps. przepraszam nie zauważyłem dopisku, kolego cudów nie ma jak bateria jest sprawna to albo nie ma lub źle jest ustawiona zworka lub gniazdko nie kontaktuje - coś z baterią. Bo rozumiem, że przy resecie (przyciskiem) komp bootuje się dobrze.

(Matthias Skl) #8

Baterię wymieniałem na nową już dwa razy (gdy wystąpił problem). No ale przy braku podtrzymania powinna się też resetować data i godzina?

Od 2004-2005 roku wszystko działało bez problemów, nie było żadnej ingerencji w sprzęt. Trudno, trzeba będzie przy każdym uruchamianiu wciskać te F1...

Tak, bootuje się dobrze.