"Warning! CPU has been changed"

Witam

Mam problem z dość starym blaszakiem (płyta główna Epox EP-4PEA9I, BIOS Award v6.00PG). Otóż od jakiegoś czasu przy załączaniu wyświetla się komunikat:

"Warning! CPU has been changed.

Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit!"

Wchodzę do BIOSu, wybieram “Load Fail-Safe Defaults”, zapisuję, i wszystko w porządku do czasu następnego załączenia komputera. Tzn nie przy opcji “Uruchom ponownie”, tylko gdy go wyłączę całkowicie i załączę.

By kontynuować uruchamianie z pominięciem wchodzenia do BIOSu, starczy tylko wcisnąć F1, ale czy da się jakoś wyłączyć wyświetlanie tego komunikatu i konieczności przyciskania F1?

PS

Wymiana baterii na płycie głównej nie pomogła.

Spróbuj reflasha BIOSu jak masz taką możliwość…

Reflash, czyli reset? Zresetowałem go poprzez zworki obok baterii, ale to nic nie dało.

Ściągnij najnowszy bios ze strony producenta i wgraj według instrukcji.

W BIOSie wybierz pozycję nie “Fail-Safe Dafaults”, lecz Load Optimized Defaults > Enter > F10 i restart komputera. Czesem nazwa tej pozycji jest nieco inna!

Nazwa tej opcji jest dokładnie taka sama, ale to też nic nie daje.

Załóż nową baterię, stara już nie trzyma napięcia czyli bios nie zapamiętuje ustawień dlatego po wyłączeniu kompa zasilaczem ponownie musisz wchodzić do biosu i go ustawiać - brak tak zwanego podtrzymania.

ps. przepraszam nie zauważyłem dopisku, kolego cudów nie ma jak bateria jest sprawna to albo nie ma lub źle jest ustawiona zworka lub gniazdko nie kontaktuje - coś z baterią. Bo rozumiem, że przy resecie (przyciskiem) komp bootuje się dobrze.

Baterię wymieniałem na nową już dwa razy (gdy wystąpił problem). No ale przy braku podtrzymania powinna się też resetować data i godzina?

Od 2004-2005 roku wszystko działało bez problemów, nie było żadnej ingerencji w sprzęt. Trudno, trzeba będzie przy każdym uruchamianiu wciskać te F1…

Tak, bootuje się dobrze.