Warning! CPU

Witam.Mam problem a mianowicie…po uruchomieniu kompa i po załadowaniu pamieci pojawia mi sie komunikat ::

Warning ! CPU has ben changed or Plase re-enter CPU setting in the CMOS setup and remember to save before quit.

Po kliknieciu na F1 system normalnie sie uruchamia. ehhh pierwszy raz z czyms takim sie spotkałem :expressionless:

Może ktoś bedzie wiedział co mam zrobić??

System operacyjny : Windows XP Professional

Z tego komunikatu wynika że przetaktowałeś procesor. Gdzieś w biosie w zakładce CPU jest wyłączenie takich komunikatów(przynajmniej u mnie) :lol:

Najprawdopodobniej zresetowales BIOS. Albo poprostu bateryjka podtrzymujaca napiecie BIOSa padla.

Po zresetowaniu BIOSu, ten domaga sie, zeby ponownie ustawic procesor (magistrale, mnoznik, napiecie). Jezeli tego nie zrobisz to zwykle procesor, ktory ma chodzic na magistrali 100MHz, bedzie chodzil na 66MHz.

Zeby Ci sie przestalo to wyswietlac to poprostu wejdz do BIOSu, wejdz w opcje ustawiania CPU, ustaw co trzeba (czasami wystarczy wejsc i wyjsc) zapisz zmiany i po problemie.

Jezeli to nie pomoze to znaczy padla Ci bateryjka na plycie glownej. Wtedy wez baterie i idz do pierwszego lepszego zklepu z zegarkami. Kup nowa (koszt ok. 3,50), zaloz, ustaw BIOS i pozamiatane :slight_smile:

Dokładne tłumaczenie tego komunikatu, to:

Uwaga ! Procesor został zmieniony lub proszę wprowadzić ponownie ustawienia procesora w setupie CMOSu (w Biosie - dop. Pawek ) i pamiętać o zapisaniu zmian przed wyjściem.

Tak czy tak wszystko sprowadza się do ustawienia ponownego parametrów procesora w BIOSie. Po wykonaniu tego komunikat nie powinien się już pokazywać.

PS. To w żadnym wypadku nie jest objaw wyczerpanej bateryjki.

mnie też wysakuje taki komunikat tak raz na 2 miesiące ale wystarczy że zrestartuje kompa i po problemie

Cholera jasna…nie wymieniałem procka…ani nic nie zmieniałem w ustawieniach Biosa…bo nie mam o nim zielonego pojecia…tylko wiem ze to jest i jest to podstawa systemu :/i wiem jak wejść do biosa…prosze o jakies wskazówki czego mam szukać…jakich nazw…i jak zmienić…

Komputer :

Intel®

Celeron® CPU 2.40 GHz

256 MB RAM

Bios: Award Bios V6

Skoro to jest nowy komp to raczej nie ma mowy o feralnej bateryjce.

Wlaczeniu kompa wyswietla Ci sie wlasnie ten komunikat, gdzie pisze ‘wcisnij F1 aby kontynuowac’ ale napewno tez pisze np. ‘press DEL to enter setup’ (w niektorych plytach glownych do Biosu wchodzi przez F2 zamiast DEL).

Zatem wcisnij DEL i wejdziesz do biosu. Teraz zaleznie od rodzaju tego biosu musisz wybrac cos gdzie bedzie pisalo cos jak ‘*CPU setup*’

Przypuszczam ze bedzie wystarczylo tylko wejsc do tej opcji i wyjsc (tak jest na plytach ASUSa). Potem wyjdz z BIOSu zapamietujac ustawienia (F10). I problem zniknie.

PS. Pawek: sprobuj zalozyc wyczerpana bateryjke, a zobaczysz ze bedzie to powodem resetowania BIOSu po kazdym restarcie :slight_smile:

A czy ja powiedziałem, że nie :?:

Po prostu jedyny komunikat jaki pokazuje się, gdy bateryjka jest wyczerpana, to:

“CMOS checksum error - Defaults loaded”

Chomik zrobiłem jak mówiłes…znalazłem tą zmiane z 100MHz, i chodzil na 66MHz. Zmieniłem znów na 100 F10 …Res…i wszystko cacy odnosze wrazenie jak by nawet szybciej sie ładował dzieki za pomoc.W sprawach z virusami słuze pomocą zawsze :lol: