Warstwa przezroczysta zakrywa inne warstwy GIMP

W momencie dodania nowej warstwy i zaznaczeniu pola przezroczystości, pojawia się warstwa bez tła, ale zakrywa resztę warstw pod nią? Czy przypadkowo mogłem coś zmienić? Wcześniej tak nie było.

Zacznij od sprawdzenia czy każda warstwa ma zaznaczone “oko”.
Potem czy na nowej z kanałem alfa działa “Zaznacz wszystko” i “usuń zawartość” (Ctrl + A i potem Delete).

Potem może aktywowałeś maski zamiast kanału alfa?

A próbowałeś zamienić warstwy?

Nowa warstwa w GIMPie dodaje się nad aktualnie wybraną warstwą, czyli jeśli pracowałeś na najwyższej warstwie, to nowa będzie teraz najwyższa i będzie “zasłaniać” niższe. Jeśli np. miałeś cztery warstwy i pracowałeś na trzeciej od dołu, przykryje trzy dolne.

Najprostszym rozwiązaniem jest chwycenie myszą nowej warstwy w panelu i jej przesunięcie nad lub pod inną warstwę.

Okej, sprawa wyjaśniona. Kwestią był tryb złożenia warstwy. Zamienił mi się z “Sumy” na “Część wspólną”.

Zupełnie nie o to chodzi, wcześniej tworząc nową warstwę przezroczystą mogłem ją nakładać nad inne i w taki sposób wykorzystywać jako “kalke”, obecnie jak to robię to warstwa nie jest przezroczyta tylko zasłania inne warstwy.

No to dziadostwo wypuścili w poprawce do 2.8.X lub w wersje 2.10.X jak opuściła status RC.