Warto to trzymać czy zamiana na nowy

Witam
Posiadam 12 letniego kompa i nie wiem co z tym zrobić, bo przesiadł bym się na 4k a nie wiem jak się do tego zbytnio zabrać. Mój monitor Eizo S2243 pokazuje prawie 27000h pracy.
Plus:
Zasilacz Be Quiet! Straight Power E7 600W
Dysk Seagate 500Gb ES2
Procesor Xeon 5670
Płyta Gigabyte GA-EX58-UD3R
Pamięć DDR3 3x2GB Patriot
Grafika PNY QuadroFx 580

Modernizować czy składać nowy…
np z monitorem BenQ PD3220U

Dziadka na cmentarz i nowy, nic nie zmodernizujesz - muzealna technologia. :wink:
Weź monitor 24 cale, nawet 2k znajdziesz, ale do 2k lepsze 27 będą.
Gra w 4k wymaga mocnej i drogiej grafiki, 2k spokojnie 2060/podobny Radeon uciągnie.

Ile chciałbyś wydać i czy tylko gry/praca (jaka)?

Do czego używasz kompa?

Na tym staruszku wyszło mi ok 52 zł za miesiąc :face_with_hand_over_mouth::grin: i coś takiego bym chciał, - bym mógł niezawodnie pracować nawet podobny okres.
Dom czy grafika chociaż nie wykluczam jakiejś gry jak mnie coś zaciekawi to główne zadania z tym że te 4k by się przydały na tych 32 calach (komfort) i w takim stylu… (eizo za drogie a benq to taki środek)
Powiedzmy że te 10k wydam tym razem ze wzgledu na ten monitor.

Albo sprzedać @angry za trzy stówki :wink:

Tak za rozsądną cenę sprzedam na części, chociaż się zżyłem :smile:

Te procesor nie jest taki słaby, gdzieś na poziomie 1/2 wydajności Ryzena 5 1600AF.

Pamięci RAM trochę mało jak na współczesne wymagania. Ale nie wiem czy jest sens inwestować większą ilość starej już DDR3, bo później do nowszego komputera tego się nie wsadzi.

Brakuje SSD, to mocno ogranicza komputer.

QuadroFX to GeForce 9500 z 2009 roku. Nawet GT1030 jest jakieś 6x szybsza od tej karty. Choć procesor wystarczyłby nawet do GTX1650, ale nie wiem jak z kompatybilnością interfejsów, bo płyta ma PCI-E 2.0 x16, a wymienione karty 3.0. Powinno działać, ale trzeba by się upewnić w specyfikacji kart.

Będzie działać. PCI-e jest wstecznie kompatybilne.

Taniej będzie konsolę kupić jeśli masz sensowny TV.

Oczywiście, że zależy do czego, bo nowych do gier, to modernizacja tego nie ma sensu, ale do zwykłych zastosowań spokojnie jeszcze da radę jak dasz mu SSD na system i ewentualnie lepszą kartę graficzną (ale to tylko dodatkowo).
Sam jakikolwiek SSD przy tym sprzęcie spowoduje efekt WOW. :slight_smile:

Tak to chyba jedyne słuszne rozwiązanie stawiając na modernizację (wyjście na 4k). @MaRa @anon67650823 :+1::+1::+1:
Bo ssd też fajne ale nie do tej płyty chyba…

Płyta obsługuje SATA, więc jak najbardziej SSD podejdzie. Co prawda nie wykorzystasz jego potencjału w pełnej krasie (SATA jest w wersji drugiej), ale i tak będzie gitara.

Zdecydowanie!
W tej chwili SSD to wręcz podstawa, a (jak obiecałem) efekt będzie odczuwalny* od razu. :slight_smile:
Pomijam 4k czy nowe gry, chodzi o responsywność całego systemu.

Grafikę kupię za 200-300 a dysk jaki polecacie?

Kioxia, o pojemności nie mniejszej niż 240GB.

Temat dysków to cały osobny wątek…
Niemniej tu - praktycznie każdy. :wink:
Zależy też od pojemności, ale na system i aplikacje wystarczy nawet najmniejszy, choćby 120 GB (przy zachowaniu obecnego, jako drugiego). Oczywiście wygodniej i lepiej będzie na większym, ale to nie jest konieczne. Przyjmijmy, że ok. 250 GB
Na przykład ten:

To nie kupuj. :slight_smile: Chyba, że trupa rx 470 z koparki.
Rozsądne minimum do gier, czy zabawy z grafiką, to 1050TI/1060 3 GB, mógłbyś jeszcze rx 570, ale to koparki. One są przy szczęściu do złapania od 350 gdzieś. Za 200-300 dostaniesz 1050 gołą lub rx 560 (jeżeli, to 4 GB brać lepiej). RX 560 nie były tak często jak 570 i 580 w koparkach. W starsze karty lepiej nie isć, wiesz jak to z awaryjnością, Twoja jeszcze na ołów lutowana, a teraz już nie i się sypią. :wink:

No to zaczekam już z zakupami ten tydzień i wezmę Kioxia 480GBi Gtx1650 uzywke bo z nową to chyba przesada, hmmm

Ps. O ile przyspieszy na tym nowym dysku?

Przyspieszy i to dużo :slight_smile:
Po zmianie na SSD odczujesz taką zmianę w prędkościach dostępu do plików itp.
Sam zmieniałem jakiś czas temu na SSD i naprawdę, nie wierzyłem, że tak szybko to działa :laughing:

Też miałem takie dylematy, Stawiałem na solidny sprzęt od Dell’a. Dimension potem precision. Solidny sprzęt nie do zajebania. 2 procesory, zasilacz 800W cisza i spokój. Wsadziłem tam potem SSD i kartę graficzną GTX 770 za 150 zł.
Mało gram. Tylko ten pobór prądu.
Postawiłem na Ryzena, sprzedałem to wszystko stare( jeszcze w dobrej cenie, bo są entuzjaści)
Rachunki za prąd spadły o 200 zł(za 2 miesiące) Inwestycja w monitor LED 21:9, karta używka RX 470 ( nie wszystkie są po koparkach)
DDR4 16 GB. Suma sumarum zainwestowałem (bez monitora) z 600 zł
I mogę sprzęt rozwijać.Na gwarancji procek, plyta.ram, zasilacz.

pc3