Wartość zasilacza LOGIC 600 Wat

To nie kwestia wiary, ale wątpie aby kłębek kurzu powodował “przewodzenie”… Co najwyżej jako bariera i gorsze oddawanie ciepła i przegrzewanie podzespołów… :slight_smile:

djzon , może nieprecyzyjnie to określiłem więc napiszę to bardzie poprawnie.

Pisząc że kurz powoduje zwarcia nie miałem na myśli że kłębki kurzu przewodzą tylko to że pył kurzowy się elektryzuje i powoduje przeskakiwanie iskier/ładunków elektrycznych (im drobniejszy pył tym gorszy) - takie są prawa fizyki.

Miałem już takie przypadki że trafiał do mnie komputer zupełnie nie uruchamiający się tylko lekko zakurzony który nagle zaczął poprawnie działać po przedmuchaniu zakamarków płyty głównej z pyłu.

W normalnych warunkach kurz jest dobrym izolatorem :slight_smile: ale w połączeniu np. z wilgocią, wodą to już nie…

 

a. przeszkadza odprowadzać ciepło

b. powoduje kondensację wilgoci co doprowadza do przewodzenia

c. suchy i bardzo suchy powoduje powstawanie ładunków statycznych z których powstają mikrowyładowania, nie powodują one uszkodzeń ale potrafią powodować zakłucenia np niskonapięciowych układów MOS

d. c + część ciała (ręka) może spowodować na tyle silne wyładowanie aby uszkodzić jakiś wrażliwy element.