Wartości przysłon - Zorka 4 + Jupiter 8


(Humanoid) #1

Witam!

Mam u siebie stary, radziecki aparat z obiektywem Jupiter 8 2/50. Moje pytanie brzmi: jakie wartości podane na "obręczy" do jakich konkretnych warunków się stosuje? Z góry dzięki.


(artide2) #2

:arrow:http://www.fotografuj.pl/Article/Przysl … lony/id/78


(system) #3

Chodzi to zapewne: http://img801.imageshack.us/img801/2054/21108332.jpg

Ze swojej strony polecałbym światłomierz; Leningrad chociażby, bo Swierdłowsk może być już droższy (w dobrym stanie ok 100zł).

Dodane 18.08.2012 (So) 21:24

PS. Zorki-4 ładny aparacik :slight_smile:

A co do światłomierzy jeszcze, selenowe mogą po tych 30/40 latach już być trochę zużyte i dawać gorszy pomiar (mogą, nie muszą :wink: ), CdS są pewniejsze.


(Humanoid) #4

Dzięki! Obydwa linki się przydadzą.

@Szymek1987

Póki co, to chcę się trochę zaznajomić z Zorką - jak na razie, to miałem do czynienia głównie z aparatem cyfrowym + całkiem przyzwoitymi możliwościami aparatu w SE K800 (czyt. skorzystałem z modyfikacji, która pozwalała mi całkowicie manualne ogarnięcie ustawień - całkiem dobre zdjęcia wychodziły, jak na ten telefon).


(system) #5

Swojego czasu bardzo mi pomogła ta książka, grosze kosztuje, możesz kupić http://allegro.pl/listing.php/search?st … =0&order=p

PS. Jak chcesz kupić film Cz-B to najpierw dowiedz się czy wywołają go u Ciebie w mieście, bo to już rzadko się robi :wink: - kolor bez problemu jeszcze. Albo zapytaj w jakich procesach wywołują i potem kup film (zapewne tylko c-41). Już się bardziej zagłębiać nie będę, bo offtop się zrobi.


(Humanoid) #6

A mam jeszcze jedno pytanie. Jak na takim obiektywie poprawnie ustawia się ostrość? Sposobem “na kontury obrazu” w wizjerze? Pytam się, bo tak wyczytałem na jednym z for, a nie było tam jasno opisane a tym sposobem “na kontury” coś nie bardzo mi łapie na bliższych odległościach.


(fiesta) #7

Proponuję lekturę:

http://wesoledi.byethost14.com/zorka4/

A każdemu domorosłemu pstrykaczowi rozpoczęcia przygody z fotografią od analogowej Smieny 8 czy Druha, bo to czego się nauczy przy stosowaniu analoga nie dostarczy mu żadna cyfrowa puszka dla głupków. :wink: