Wasza opinia o Brave

Jaka jest wasza opinia o przeglądarce Brave?
Według mnie Brave jest jedną z najlepszych przeglądarek dostępnych w internecie, ma potencjał tylko że mało osób o nim wie

Klon Chromium, który nie wprowadza nic ciekawego. Przekierowania do reflinków twórcy przeglądarki na niektórych sponsorowanych stronach. Zbędne funkcjonalności do ich kryptowaluty. To ja już wolę zwykłego Chrome’a w takim razie.

https://lukesmith.xyz/articles/hating-brave-is-cool
Tutaj jest trochę opisane. Używam, jest spoko.

Całkiem niezła, używam jako drugą przeglądarkę (pierwsza to Firefox)

Na PC zwykłe Chromium + dodatki.

Na Androida Yandex Browser with Protect + dodatki ze stacjonarnych.

Brave nie wzbudził mojego zaufania.

Jeżeli jakikolwiek artykuł zaczyna od kontrowania wygodnych argumentów i z tego wyciąga wniosek, że coś jest najlepsze - to jest to cholerna kryptoreklama i trzeba trzymać się od takich ludzi z daleka.

Największym grzechem Brave jest to, że wpycha ci masę funkcjonalności, których niekoniecznie potrzebujesz i chcesz. Tor? Brave Rewards? Kryptowaluty? Po kiego?

Nie mówiąc o tym, że ten ich magiczny adblock działa słabo, nie wycina części skryptów itd. Czysta przeglądarka, do której możesz dodać funkcjonalności przez dopracowane dodatki jest o niebo lepsza. Tutaj deweloper wpycha ci swoje rozwiązania, które są kontrowersyjne i takie sobie a na koniec polewa to sosem wpychania linków promocyjnych.

W domyślnej konfiguracji Brave jest przekombinowany. Jeżeli komuś chce się otworzyć ustawienia, wyłączyć krypto portfel, sponsorowane grafiki w tle, Brave Rewards i parę innych rzeczy to jest to moim zdaniem przeglądarka godna uwagi, na pewno lepsza niż czysty Chrome, który wszystko raportuje do Google.
Doprowadzenie do takiego stanu np. Firefoxa (którego używam jako bazową przeglądarkę) lub paru innych przeglądarek wymaga zdecydowanie więcej wysiłku lub jest niemożliwe bez zmian w kodzie źródłowym.

Czemu akurat nastawienie na krypto i tego typu rzeczy w tej przeglądarce, która szczyci się, że jest z nastawieniem na prywatność? Po prostu to bardziej efektywny sposób niż liczenie na datki. Większość osób i tak z lenistwa, niewiedzy nie zmieni tych ustawień, więc twórcy mają zapewnione finansowanie i mogą prężniej ją rozwijać.

Próbowałem przeglądarki tylko przez chwilę.

No i jak wrażenia?