Wasze sposoby na piękne czcionki

Ok, najładniejsze czcionki mam na ubuntu. Jakoś wydaje mi się, że nawet bez żadnych działań te linuksowe czcionki są ładniejsze tam niż np. na debianie. No ale głównie robie dodatkowo to: http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=32726

W świecie linuksa wszystko zmienia się błyskawicznie wiec chciałbym zebyście pisali jak to jest w innych dystrybucjach TERAZ. Z tego co pamietam w slackware było brzydko, w debianie jest nadal brzydko. Nawet jak zainstalujemy windowsowe czcionki to jest TYLKO znośnie. Jak z wygładzaniem?

W Suse dzięki “genialnej” umowie z M$ zabraknie w 10.3 wygładzania czcionek.

Fedora od wersji 7 ma jakąś podobno nową ładną czcionkę - prawda to?

Gentoo mialem może przez 1 dzien wiec nie pamietam. Archa nie mialem.

Sabayon nie pamietam, ale chyba dobrze było.

Chodzi mi o główne dystybucje a nie jakieś pochodne. Jak jest na starcie i jak sobie to poprawiacie, jeśli musicie.

PS: Samo zainstalowanie msttcorefonts jest dla mnie niewystarczające. Jeśli juz to z wygladzaniem w jakiś sposób. Chetnie poslucham o linuksowych czcionkach i metodach ich poprawiania.

mam archa i gentoo.

Na obu ustawiałem tak samo.

doinstalowałem czcionki dejavu i poustaiwałem dejaVu sans wszędzie :slight_smile:

i dałem wygładzanie

To fantastycznie, ale jakbyś jeszcze napisał / dał linka jak to zrobić :stuck_out_tongue:

emerge dejavu

na archu CHYBA są od razu (ale niejestem teraz na archu i nie wiem.

i w kcontrol wygląd --ustawienia daje ustaw wszystkie czcionki zaznaczam czcionka i wybieram dejavu sans

ustawiam antyaliasing na włączone i już :slight_smile:

frugalware-current/dejavu-ttf

Frugalware 0.7 pre2

Jakoś nigdy nie zwracałem uwagi na czciąki zawsze były piękne i - ładne.

W PCLinuxOS - pochodnej Mandrivy są ładne, ale to chyba wiadome, bo to pół-komercyjne distro

Dokładnie tak jak ja :slight_smile:

Też już nie pamiętam czy były do wyboru przy instalacji, jeżeli nie, to są w repozytoriach.

No całkiem ładne te dejavu i jakie proste w KDE te ustawienie antyaliasing :glupek2:

Można sie pobawić i dojść do perfekcji :mrgreen:

no z tym wygladem to różnie bywa, zależy jak jest skompilowany pakiet freetype2 (z jakimi prefiksami). w opensuse jest domyślnie komilowany bez wygładzania podpikselowego, ale wystarczy pobrać pakiet źródłowy i samemu przekomilować. wszystko jest bardzo porsoste a do lektury zapraszam na nasz forum → http://forum.suse.pl/index.php/topic,15 … #msg101422

po włączeniu wygładzania podpikselowego i ustawieniu czcionek dejavu - dla mnie susek wygląda o niebo lepiej niż windows.