Watomierz WiFi

Witam.

Wiem, że watomierz to może sprzęt iście komputerowy nie jest, ale liczę na Waszą pomoc.

Chodzi mi o to, że chcę zakupić watomierz, tyle że interesowałby mnie taki, który ma funkcje WiFi i dedykowaną aplikację. Istnieje w ogóle coś takiego? Wiem, że są te klasyczne, duże z wyświetlaczem, ale chciałem się dowiedzieć czy nie ma jakiś nowszych rozwiązań, bo niekiedy nie ma miejsca na taki duży, a mały co działa po wifi byłby jak znalazł.

Czy ktoś w ogóle badał te tematy i mógłby coś więcej powiedzieć?

Będę wdzięczny za pomoc.

Oczywiście że są, np. smart gniazdka z pomiarem mocy. “Sterowanie” gniazdkiem masz gratis.

Elegancko. Jakieś sprawdzone marki? Głównie chodzi o wsparcie apki, bo z tym różnie bywa u niektórych producentów i szybko zapominają o supporcie.

Osobiście korzystam tylko z gniazdka od TP-Linka ale bez funkcji pomiaru energii. Do prostych zastosowań czasomierza przy stabilnym internecie działa bez zarzutów, chyba raz mi się do tej pory zawiesiło ale prawdopodobnie przez to że grzebałem przy listwie i mogłem je zwyczajnie rozłączyć i nie zauważyć. Wyciągnąłem, włożyłem na nowo - działa.

Bardzo mi zależy na pomiarze energii, najlepiej z jakimiś statystykami, tygodniowe, miesięczne, itd. Jutro rozeznam się na spokojnie, ale jak ktoś ma propozycje to chętnie posłucham.

Oj - poczytaj sobie o dokładności tego typu rozwiązań (chyba, że ci nie zależy na takowej). Prawie kupiłem takie coś za 50zł, ale w opiniach napisali, że poniżej iluś tam [W] (nie decy/mili W!) te cudeńka lubią pokazywać 0. No i nabyłem ORNO za nieco ponad 30zł - nie żałuję.

Też mam Orno. Mierzy poprawnie gdzieś od 2W.

Jaki model? I skąd wiesz, że poniżej 2W mierzy niepoprawnie? Zakres pomiarowy masz w instrukcji urządzenia (u mnie od 0,1 W - oczywiście z jakąś-tam (nie)dokładnością).

Zależy co i w jaki sposób chciałbyś mierzyć, no i z jaką dokładnością.
Poza inteligentnymi gniazdkami, są m.in. takie rozwiązania:

https://www.houseiq.pl/pl/p/Shelly-EM-Pomiar-zuzycia-pradu-2-Kanaly/816

https://www.houseiq.pl/pl/p/Shelly-3EM-profesjonalny-3-fazowy-licznik-energii/1085

Na chwilę obecną znalazłem takie urządzenia, które mnie interesują:

  • Nous A1 - inteligentne gniazdko - posiada funkcję wifi + aplikację, w której można kontrolować zużycie energii.
  • Nous A5 - inteligentna listwa - podobnie jak wyżej, tyle że rozwiązanie umieszczone w listwie zasilającej + porty USB, które mają bodajże 3.1A na port.

Oczywiście również wszystkie inne temu podobne marki, bo jest tego sporo i znaleźć tą dobrą to jednak jest wyzwanie. Nous ma nawet dobre parametry, szczególnie tej listwy, tyle że nigdzie jej dostać nie można. Chociaż z drugiej strony, zaczynam dostrzegać, że to wszystko to i tak jedna i ta sama fabryka w chinach… Nawet te apki są wszystkie do siebie łudząco podobne.

OR-WAT-408
Porównywany był z innym profesjonalnym urządzeniem.
1,8W pokazywał jako 1,4W, a dla 0,3W wyświetlał 0.

Ja mam model 419 i porównując z danymi producentów kontrolowanych urządzeń nie wychodzą mi jakieś duże rozbieżności. Najmniejszy pomiar, jaki zarejestrowałem to właśnie coś ok.0,3W.

To teraz wracamy do tematu watomierzy na WiFi :slight_smile:

Oczywiście :slightly_smiling_face:
Przymierzałem się do zakupu GOSUND SP111 (jak widać pewnie robi to ten sam producent co NOUSy), ale trafiłem na ten artykuł (polecam komentarze, podobne opinie widziałem na stronach sklepów, np. X-Komu).

Strzelam że to kwestia dość dużej rozpiętości pomiaru - na drugim końcu skali mamy ponad 3kW energii do zmierzenia :slight_smile: może gniazdka o niższej mocy byłyby pozbawione tego problemu?
Tak czy inaczej @Patricko wiesz już czy raczej będziesz mierzyć małe urządzenia o niskich mocach czy np. grzejniki elektryczne czy lodówkę?

Tak się przyglądam temu wątkowi i zastanawiam po co Wam ten watomierz? Raz jest mowa o 3000 W a raz, że słabo mierzy przy bardzo małej mocy. W czym jest problem, że urządzenie mierzy poprawnie albo zaczyna mierzyć od kliku wat? Przecież to jest znikoma moc, wręcz pomijalna. Jaki zakres chcecie mierzyć? Im większy zakres miernika tym rozrzut w skrajnych jego granicach będzie większy, co wynika z przekładnika prądowego.

Po co autorowi watomierz - nie wiemy :slight_smile:
Może chce zliczyć jaki procent energii w ogólnym rozrachunku zabiera mu pralka do której kabel jest schowany za szafką. A może chce sprawdzić ile prądu zużywa komputer - także w stanie uśpienia lub wyłączenia, kiedy mimo wszystko energia jest pobierana. Stąd i rozrzut urządzeń o których mówimy, a dopóki autor nie podzieli się wiedzą na temat przyszłych zastosowań, to możemy jedynie rzucać różnymi propozycjami i przemyśleniami w temacie :slight_smile:

Natomiast czy 2W to mało czy dużo - w skali rachunków za prąd w domu to niewiele, w skali zużycia prądu z akumulatorów przez nieobciążoną przetwornicę w kamperze - niemało :slight_smile:

Przekładnik prądowy przy 15A? Nie wydaje mi się…
btw. Tym swoim ORNO (wiem - znów robię offtopa :blush:) póki co mierzyłem moce z zakresu 0,3 W do nieco ponad 1 kW. I tak jak pisałem - mniej więcej pokrywa się to z danymi producentów urządzeń.
Te zabaweczki WiFi potrafią odciąć zasilanie urządzenia mimo, że ich znamionowe parametry nie zostały przekroczone, także ten…