Wątpliwa legalność Windowsa 7 na jednej z aukcji Allegro


(Barcafan1011) #1

Witam,


(pionner) #2

Klucz powinieneś dostać, o płytę pewnie musiałbyś się upomnieć.


(Barcafan1011) #3

Że dostane o to raczej się nie martwię tylko czy wszystko będzie w porządku i w pełni legalne.


(system) #4

 

Tak i Nie.

 

Tego typu aukcje sprzedają “karteczkę” COA (to ta z kluczem). Nie dostajesz oryginalnej płytki tylko kopię na DVD (jakby była oryginalna płytka to by podkreślali czcionką min 20dpi).

 

Dyrektywa UE mówi, że możesz odsprzedawać / kupować OEM, ale NIE jest to równoznaczne z przekazaniem już aktywowanej licencji ! Po prostu kupujesz karteczkę.

 

Licencja Microsoft jasno określa, OEM może być używany tylko na sprzęcie, na którym został pierwszy raz aktywowany (są wyjątki, ale dotyczą awarii sprzętu i jego serwisu).

 

 

W większości przypadków da się taki Windows aktywować na innym sprzęcie (najczęściej przez telefon), ale nadal jest to niezgodne z licencją, w przypadku kontroli licencji (1% prawdopodobieństwa), Microsoft wykaże, że jest to oryginał, ale zostały złamane zasady licencjonowania.

 

Tak po ludzku: Kupujesz karteczkę z kluczem a nie Windows. A że przy pomocy tego klucza da się przeprowadzić aktywację to już inna para kaloszy :slight_smile:


(Robin-Otzi) #5

cytuję odpowiedź sprzedawcy o oryginalność


(fiesta) #6

Czyli po prostu:

 

Osobiście znam kilka sklepów ze znacznie tańszymi  różnorakimi naklejkami (chyba że szczególnie zależy ci  właśnie na tej :wink: )

M$ nigdy nie prowadził dystrybucji Win7 w postaci sprzedaży samych stickerów COA (poza systemami przeznaczonymi dla komputerów regenerowanych), więc co do legalności jego pozyskania też można mieć spore wątpliwości.


(Odyniec_Stary) #7

Jak w każdym przypadku taniego Windows z allegro - nie kupuj. 


(system) #8

Wystarczy przeczytać co to jest COA… Ważny fragment powiększyłem aby było wiadomo o co biega.

 

Mogą wyglądać różnie…

770.jpg


(Barcafan1011) #9

Dziękuje za chęć pomocy ale sprawa tak naprawdę rozwiązała się sama bo za miesiąc zaczynam studia i będę miał Windowsa za darmo z programu Dreamspark o którym dowiedziałem się przez przypadek  :-D sorry za kłopot, ale temat na pewno komuś się przyda


(rgabrysiak) #10

Za darmo to przeczytaj licencję DreamSpark: https://www.dreamspark.com/Student/Direct-EULA.aspx a zobaczysz, że ten Windows to nie gratisowe oprogramowanie dla każdego i nie do każdego zastosowania  :wink:


(Majster1942) #11

Licencja jasno mówi że to Windows core tak zgadza się różnica jest podobna jak windows home a proffesional czyli dla 8 miliardów ludzi bez znaczenia. Windows core to pełna wersja bez triali i normalnie zainstalujesz wszystkie inne gry/programy/sterowniki itp. Co ciekawsze w dreamsparku masz wiele ciekawych programów za darmo, polecam.

I co niby ciekawego w tej licencji takiego jest.

Że trzeba mieć ukończone 18 lat? Że po ukończeniu studiów nie można aktywować tych programów? ale pisze też że te aktywowane można kontynuować bo będą działać. Nie można odsprzedawać, Microsoft zgadzając się strzeliłby sobie w oko.


(rgabrysiak) #12

 Przetłumaczyć chyba sobie potrafisz?


(Radek68) #13

rgabrysiak już pisał, że są różnice, oczywiście to nie jedyna różnica, że aby zainstalować system z dreamsparku to trzeba już mieć system. Oprócz tego są ograniczenia co do wykorzystywania takiego oprogramowania.

Nie trzeba mieć ukończonych 18 lat, mój syn już od kilku lat jest posiadaczem licencji z dream spark premium, a 18 lat ukończył zaledwie niecałe 4 miesiące temu.