Wbudowany Bluetooth - wybiórcze działanie (Debian Jessie)


(system) #1

Witam serdecznie i proszę o pomoc.

Używam Lenovo Y570 Ideapad, który posiada wbudowany adapter Bluetooth. Zwykle w dystrybucjach typu Mint czy *buntu wszystko działa out of the box, tutaj mam trochę problemów. Posiadam Debiana Jessie stable i następujące paczki związane z bluetoothem:

ii blueman 1.99~alpha1-1+deb8u1 amd64 Graphical bluetooth manager

ii bluetooth 5.23-2 all Bluetooth support

ii bluez 5.23-2+b1 amd64 Bluetooth tools and daemons

ii bluez-obexd 5.23-2+b1 amd64 bluez obex daemon

ii bluez-tools 0.2.0~20140808-3 amd64 Set of tools to manage Bluetooth devices for linux

rc gnome-bluetooth 3.14.0-2 amd64 GNOME Bluetooth tools

ii libbluetooth3:amd64 5.23-2+b1 amd64 Library to use the BlueZ Linux Bluetooth stack

rc libgnome-bluetooth13 3.14.0-2 amd64 GNOME Bluetooth tools - support library

Wszystkie poza bluemanem były zainstalowane od razu. Zgodnie z poradnikami w internecie doinstalowałem bluemana i działa on niestety dość połowicznie. Okno menedżera uruchamia się po wydaniu polecenia blueman-manager, znajduje też bez problemu urządzenia z włączonym BT. W ustawieniach mogę bez trudu zmienić widoczność mojego laptopa, ale nie mogę zmienić jego nazwy w sieci. Próba sparowania urządzeń na osi komputer-smartfon oraz smartfon-komputer się nie udaje. Jeśli próbuję z telefonu, na laptopie nie pokazuje się popup, w którym powinienem wprowadzić pin. Jeżeli usiłuję to zrobić w drugą stronę - telefon nie reaguje, a na komputerze pojawia się błąd, iż nie udało się nawiązać połączenia. Co ciekawe, jeśli kliknę na ikonkę w tray'u i wybiorę opcję "Wyślij plik do urządzenia", wszystko działa perfekcyjnie. Nie zdołałem jednak znaleźć żadnej drogi naokoło aby podejrzeć pliki smartfona na komputerze lub by wysyłać pliki z telefonu do komputera. Jedyne co znalazłem w internecie to polecenie zainstalowania paczki gnome-user-share, ale niestety nie dało to jakichkolwiek wyników.
Zależy mi na tym, żeby łączyć się przez menedżera graficznego, więc jeśli ktoś ma jakiekolwiek pomysły, byłbym niezmiernie wdzięczny.

Podejrzewam, że chodzi o jakieś braki w paczkach (w końcu przesyłanie plików działa jednostronnie), ale pewien być niestety nie mogę. Jeśli będzie to konieczne, dostarczę wszelkie potrzebne logi.


(jajecpl) #2

Nie wiem jak to jest na Debianie, czy Ubuntu, ale bluetooth zaczął u mnie poprawnie działać dopiero od jajka 4.2 - 4.3 . Coś naprawili. Teraz mam 4.6 i cały czas jest OK