Wczytywanie zbioru danych - design pattern


(Gkuczmik89) #1

Witam!

Mam pewien problem, czy też wątpliwość o którą chciałbym zapytać. W pisanej przeze mnie aplikacji muszę wczytać pewne zbiory danych z plików tekstowych po to aby wykonać na tych danych obliczenia algorytmem. Każdy plik, a tym samym zbiór danych różni się, wczytywane pliki nie są jednolite, czasem są to drobne zmiany (n.p. inna kolejność kolumn, pominięcie 1 linii w pliku, pominięcie kolumny). Dlatego też zrezygnowałem z obsłużenia tego wczytywania jedną uniwersalną funkcją. Planuję dla każdego zbioru utworzyć odpowiadającą klasę importu - 1:1. Moje pytanie jakiego wzorca projektowego użyć aby struktura była  odporna i elastyczna na zmiany ? Czy np. fabryka była by dobra, może ktoś rozwiązywał podobny problem i korzystał z fajnej struktury.


(Frankfurterium) #2

Zamiast zwykłej fabryki użyłbym fabryki abstrakcyjnej.

 

 

  • generalnie myślenie typu “Jaki wzorzec by tu zastosować?” jest nieco niepokojące. Albo widzisz gdzieś zastosowanie konkretnego wzorca, albo nie szukaj go na siłę.

(somekind) #3

Ale do czego ta fabryka miałaby tu się w ogóle przydać?

Słabo opisałeś zarówno problem jak i potrzebę, ale jeśli te pliki są podobne, to w samej implementacji ich odczytu i parsowania możesz użyć strategii i metody szablonowej.