WD My Passport

Witam mam problem wagi państwowej .
Posiadam dysk przenośny WD My Passport o N/S : WDBBEP0010BBk01

Zmieniłem windowsa z 10 na 7 i po tym dysku nie da sie odpalić dysk posiada WD Unlocker który po wpisaniu hasła pokazuje się komunikat że dysk musi zostać sformatowany przed użyciem . Posiadam na nim ważne dane i chciałbym to odzyskać a nie formatować tego dysku . WD Unlocker blokuje mi odpalenie w linuxie co znacznie utrudnia sprawe a nie umiem też wyłaczyć tego programu .

Też mam WD My Passport, ale mniejszy (500GB).
Niestety dysk ma sprzętowe szyfrowanie zawartości. Jeżeli ustawisz hasło w WD Unlocker raz to cała zawartość jest szyfrowana z wykorzystaniem sprzętowego modułu TPM.
Procesu nie da się cofnąć w drugą stronę, czyli odszyfrować i usunąć hasło.
Jedyny sposób to usunięcie hasła przez przymusowy wtedy format dysku.

WD Unlocker może mieć problemy z zamontowaniem dysku w systemach starszych niż Windows 8.
Sprawdź na innym komputerze z nowszym systemem, czy masz dostęp do danych.

Ja po zakupie dowiedziałem się, że WD Unlocker to złe rozwiązanie, po tym jak wgrałem kilka plików i chciałem przetestować pod systemem Linux.
Dużo lepiej zrobić kontener VeraCrypt i wtedy można zamontować zaszyfrowany kontener zarówno w Linux jak i w Windows. Niestety minus taki, że wtedy szyfrowanie odbywa się bez udziału sprzętowego modułu TPM obecnego na dysku, a więc wolniej. (chociaż b. dużo zależy od procesora)