WDC WD3000JS-60PDB0 - Sterowniki

WDC WD3000JS-60PDB0 - Mam problem z tym dyskiem, w biosie go nie widac… i nie moge nigdzie znalesc sterownikow =/ Bede wdzieczny za pomoc

dobrze podłączyłeś ?? dysk sata czy ide ?? dysk nie wymaga żadnych sterowników !!

Zobacz czy dobrze go podłączyłeś

Może nie dałeś w dobre miejsce zworki …

Jeśli jest dobrze podłączony, są zworki jak należy (ide) i dalej go nie widać, to zobacz czy jest włączony kontorler/kontrolery dysku twardego w biosie. U mnie nazywa się to: On Board SATA Controller i On Board IDE Controller.

To znaczy tak, dysk dziala perfekcyjnie bo od roku go uzywam, a teraz chcialem zrobic formata ale windows w biosie nie widzi partycji… (mam tylko 1 partycje, ntfs format dysku)

bios i windows 2 różne rzeczy, jeżeli dysk jest podłączony poprawienie (nic nie zmieniałeś) i przestał być widoczny to najprawdopodobniej się popsuł (podłącz dysk do innego molexa zasilającego)

Dysk nie mogl sie popsuc bo wlasnie z niego korzystam, mam na nim system i cala reszte plikow… nie znam sie zbytnio na tym ale chodzilo mi oto ze po odpaleniu windowsa z plyty ‘‘w biosie’’ nie widzi on partycji i uniemozliwia formata…

mhmm już wiem o co ci chodzi :-), potrzebujesz pewnie sterownik do sata bo instalator windows xp nie widzi twojego dysku :P. nie wiem po co powołujesz się na BIOS skoro z systemem nie ma on nic wspólnego bezpośrednio poza faktem że BIOS inicjuje start systemu z dysku/napędu/usb itp.

aha… tak jak wspomnialem jestem bardzo ograniczowny w tej dziedzinie wiedzy… :slight_smile: ale jezeli jestes mi w stanie pomoc ze sterem do sata (czyli dokladna nazwe w googlach albo link :] ) wdziecznym sercem i na rekach nosil bede!

Powinno się mieć min. 3 partycje, 1 OS, 2 prog/gry, 3 dok, instalki itd

Sprawdź jaką masz płytę główną, na stronie producenta powinien być ster.

a po co 3 aż ?? jedna jest ok, góra 2. w czasach gdy gry zajmują po 3-8GB nie ma sensu ograniczać się.

Jeden wielki śmietnik, wszystko po czasie będzie się wlekło, mam 20GB 5GB XP, 5 prog, 10 reszta, stery, instalki, muzyka, i przy jednej można wszystkie dane potracić.

i w czasach gdy dysk 320GB można kupić za ~250 zł

wystarczy mieć trochę wiedzy na ten temat oraz bezpłatne oprogramowanie służące do defragmentacji “danych w locie” - dynamicznie podczas zapisu.

trzeba mieć jakiekolwiek pojęcie o partycjach i na pewno danych się nie straci(w sytuacji gdy padnie system).

sam mam kilka dysków po 300gb i nie odczuwam spowolnienia ich pracy a są zapełnione po same brzegi talerzy :-). dysk 320gb można podzielić na 160 gb na system programy i gry i resztę na statyczne dane…

Nazwa płyty głównej Nieznane

Mikroukład płyty głównej Intel Lakeport i945P

Swiezo z everesta… i dalej nie bardzo wiem jak znalesc sterowniki do sata :slight_smile:

Jeden ze znajomych powiedzial mi ze nie moge zrobic formata bo mam dwie partycje mianowicie jedna z nich to HP_Recovery ktorej(7gb) ‘‘nie da sie jej nawet otworzyc’’ a druga to wszystkie pliki i system(272gb)… i polecil usuniecie jej Fdiskiem, tak tez zrobilem, pozbylem sie hp_recovery ale problem nie zniknal, dalej nie widze partycji w odpalonym windowsie z biosu.