WDS ukrywanie nazwy siec tp-link TD-W8970


(jarsyb) #1

Witam. Pytanie do tych co się znają:) mam router fritzbox z dostępem do internetu, do niego podpięty po wifi (WDS) router tp-link TD-W8970. Pytanie można ukryć nazwę sieci w tp-linku? Ewentualnie wyłączyć wifi, lub co bardziej by mnie interesowało zrobić tak by działała filtracja mac z fritzboxa? Aby uniknąć komentarzy typu “wyłacz - Enable SSID Broadcast” powiem że jest to odznaczone, a siec nadal jest widoczna. Jakiś problem routerem?


(Domker) #2

Skonfiguruj sobie bez WDS.
WDS powoduje, że nie możesz ukryć rozgłaszania sieci SSID.
(poza tym WDS nie jest zbyt bezpiecznym rozwiązaniem tak BTW)


(roobal) #3

Ukrywanie SSID nie ma sensu, gdyż nasłuchująć sieć i tak ją widać, tyle że bez nazwy. Jednak i to nie stanowi problemu, aby poznać jej nazwę, wystarczy nasłuchiwać co wysyła AP i klient. Ukrywanie SSID lubi też powodować problemy. Jeśli ten TP Link ma AP Clienta, to go użyj.

W routerach masz dwa poziomy filtracji. Na poziomie AP - decyduje o tym czy klient może w ogóle się połączyć. Na poziomie switcha - decyduje czy klient może się podłączyć kablowo, a jeśli podłączy sie radiowo, czy może wysyłać pakiety po sieci. W pierwszym przypadku AP nie pozwoli klientowi się podłączyć(nie uwierzytelnie go) i nie uzyska fizycznego połączenia, tym samym nie dostanie adresu IP. W drugim przypadku AP podłączy klienta (uwierzytelni go), klient uzyska fizyczne połączenie i adres IP, ale nie będzie mógł wysyłać pakietów w sieci, np. nie będzie mógł uzyskać dostępu do Internetu.

Jeśli filtrujesz MACi na AP, to na TP Linku to nie zadziała. Jeśli na poziomie switcha, to zadziała.

Rozumiem, że używasz WDS, żeby mieć też WiFi na TP Linku? Jeśli nie, to przełącz na AP Client, jeśli masz taką możliwość.


(jarsyb) #4

Dzięki za odpowiedz. Musi zostać tak jak jest, niestety tp-link nie ma trybu AP, a fritzbox nie ma filtracji na poziomie switcha.