Web design - oprogramowanie

Hej witajcie,

Zdecydowałem się na rozpoczęcie działalności gospodarczej jako grafik - firma jednoosobowa. Od strony prawnej wszystko jest jasne. Stanąłem jednak przed dylematem - który soft wybrać. Od lat w firmie pracowałem na Photoshopie oraz Illustratorze. Niemniej zakup chociażby samego PS to koszt w najlepszym przypadku 1.5k PLN. Zastanawia mnie czy projektując strony używaliście kiedykolwiek Corel Photo-paint? Plusem Corela jest to, że za graphic suite X4 płacimy 500zł i mamy za jednym zamachem - wektory i rastry.

Teoretycznie warstwy są, maski są, gradienty i inne podstawowe narzędzia też. Jednak odwołać chciałbym się do Waszego doświadczenia. W 90% projektuję designy stron www, czasem jakieś loga co stanowi owe 10%.

Próbowałem gimpa 2.7.3 - ale niestety jest dosyć toporny i choć możliwości może i nie są małe, ale ciężko się przestawić. Zastanawia mnie czy ktokolwiek zajmujący się profesjonalnym projektowaniem www używa tego programu?

Dzięki za wszelkie porady.

Czesc !!

Niektore firmy z braku kasy uzywaja. Polecam ci Fireworksa CS5 - http://www.adobe.com/pl/products/fireworks.html. Cena tez co prawda w granicach 1300 zl, ale bedziesz mial narzedzie bardzo dobrze wspolpracujace z innymi programami tej firmy m.in. Dreamweaverem i Flash’em jak i samym Photoshopem. W Corelu jak i samym Gimpie tez projektowalem, ale w stosunku do Fireforksa (jak i Photoshopa) sa dosyc malo intuicyjne i nie specjalnie nie nadaja sie w/g mnie do projektowania www.

a w PS Elements próbowałeś? Z tego co widziałem, wersja 9 nie ma dalej ścieżek i layer styles ale cała reszta w sumie jest:) no i cena: 400zł…

Nie. Nie probowalem. Co do Fireworksa jest w polskiej wersji, na stronie Adobe do pobrania na 30 dni - http://www.adobe.com/cfusion/tdrc/index.cfm?product=fireworks. Jak masz stale zlecenia to koszt ci sie szybko zwroci. Wychodze z zalozenia, ze lepiej zainwestowac w lepsze narzedzie przeznaczone do okreslonego zadania, niz kupic tanszy program i potem sie denerwowac, ze tworzenie idzie nie tak jak trzeba. Fireworks ma zblizony interfejs do Photoshopa wiec nauka obslugi nie zajmie duzo czasu.

P.S: Mialem kiedys podobny problem z wyborem edytora - pomiedzy Adobe GoLive, a Adobe Dreamweaverem. GoLive mial kompletnie nie przemyslony interfejs obslugi. Wykonanie funkcji wymagalo otworzenia kilku zakladek. I niestety polegl z ergonomia Dreamweavera - zaprzestano jego rozwijania …

Dziś pobiorę i spróbuję. Zwłaszcza interesuje mnie jakie rozszerzenia obsługuje - czy da się np. eksportować do psd, eps, jak wygląda sprawa pdf ( w Photoshopie wychodziły mega ciężkie… ).

Corel miał być rozwiązaniem problemu wektorów i rastrów ale widzę, że w tym konkretnym przypadku więcej chyba nie znaczy lepiej. A odnośnie wektorów korzystasz z illustratora? Bo jakoś alternatywy raczej nie widzę - inkscape jest poniżej krytyki…

Dzisiaj Illustrator jest standardem w wektorach. Przy programach z jednej firmy wszystkie sie uzupelniaja, co ma znaczenie dla szybkosci pracy. W kazdym razie mi do gustu Fireworks przypadl …