Webmastering, a prawo

(Krzysiek2501) #1

Mam kilka pytań dotyczących prawa i stron internetowych.

1.Co może mnie zaskoczyć ze strony prawa gdy posiadam stronę internetową i zarabiam na reklamach ?

2.Czy są jakieś sprawy prawne które muszę załatwić zanim zacznę jakkolwiek zarabiać na mojej stronie ?

3.Z jakimi zagadnieniami prawnymi powinienem się zapoznać a może po prostu warto zainwestować w jakiegoś prawnika z prawdziwego zdarzenia ?

4.Czy sprzedawanie na mojej stronie np własnych naklejek, log, czapek itp. gadżetów potrzebuje większego zainteresowania od strony prawa czy wystarczy od tego odprowadzić podatek ?

(Dawidd92) #2

Teoretycznie musisz się rozliczać za każde zarobione pieniądze (PIT), przy czym do pewnej zarobionej kwoty (w skali roku, nie pamiętam ile) nie płaci się podatku.

Może to się przyda: http://zarabianie-na-blogu.pl/jak-placi ... a-adsense/

(Krzysiek2501) #3

Czyli w sumie powinienem się martwić jedynie rozliczeniami ? To samo dotyczy pytania 4 ? Czy muszę coś oprócz załatwić jakąś zgodę na rozprowadzanie czy coś podobnego ?

(adpawl) #4

Nie teoretycznie a praktycznie.

1. wszystko? A najbardziej chyba to, jak porządnie możesz dostać po kieszeni.

2. zależy od tego w jaki sposób chcesz zarabiać

3. na co tu prawnik?

4. reklama - wystarczy jak się PITem rozliczysz (musisz mieć NIP nadany)

zaś regularna sprzedaż to inna bajka - tu już musisz otwierać działalność gospodarczą

(Krzysiek2501) #5

Dobra to powiedzmy, że mam zamiar zarabiać tylko na reklamach dajmy na to, że to te adsense to jest możliwość rozliczenia się od razu za cały rok? Bez męczących rozliczeń co miesiąc i potem ponownie na koniec roku ?

(-Puma-) #6

Przy reklamach np. AdSense, wpisujesz kwotę dochodu w PIT i pewnie od tego nic nie zapłacisz dodatkowo bo kwota wolna od podatku to jakieś 2-3 tyś.

http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informac ... -2011.html

(Krzysiek2501) #7

Ok ale czy mogę rozliczyć się tylko raz na koniec roku ? Czy za każdy miesiąc muszę ?

(-Puma-) #8

A PIT wypełniasz raz w roku czy co miesiąc? :wink:

(Krzysiek2501) #9

No tak PIT raz w roku, a co z tymi z AdSense z nimi mogę już dowolnie się rozliczać ? Znaczy się jak uzbieram kwotę którą będę mógł wypłacić to po prostu przelewem i tam już nie trzeba nic uiszczać?

(-Puma-) #10

Gdy dostaniesz przelew z AdSense to wpisujesz z niego kwotę za ten rok z którego PIT wypełniasz.

Przykładowo, z AdSense w tym roku dostajesz 140 Euro, więc wpisujesz w PIT na początku przyszłego roku tą kwotę. Google Ci przelicza sam z Euro na zł i tak wypłaca.

Uprzedzając dalsze ewentualne pytania to z AdSense najwygodniej jest podać swoje konto na które przelew przejdzie, czek przysłany pocztą jest nieopłacalny gdyż pobierają koszmarne opłaty... no i czek może się zawieruszyć :wink:

(Krzysiek2501) #11

Więc zapytam tak dla pewności przy reklamach typu AdSense o rozliczanie się i inne zagadki prawne będę musiał się martwić tylko raz w roku przy rozliczaniu się PIT-em i to wszystko ?

(-Puma-) #12

Tak, wypełniasz tylko PIT.