Webmastering , windows czy linux


(marcinkk) #1

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy jeszcze jest sens używania linuksa do programowania w php, django/python czy ogólnie webmasteringu. Visual studio community oferuje szereg dodatków i zastanawiam się nad przesiadką na windows. Używa ktoś visual studio do wemasteringu?? jakie jest wasze zdanie??


(mktos) #2

Standardowo Visual Studio nie oferuje obsługi PHP (jest do tego dodatek, płatny). Python+Django się da (jest dodatek do tego, bezpłatny). Podobno ten dodatek do PHP jest bardzo dobry, ale nie miałem okazji używać. Z kolei pisanie ASP.NET bez Visual Studio - obecnie się da - jest dla mnie dziwnie nieprzyjemne. Do HTML/CSS/JavaScript/TypeScript używam już tylko Visual Studio Code (jest wieloplatformowy, darmowy) zamiast “dużego” VS.

 

Moim zdaniem: jeżeli VS ma coś, co jakoś niesamowicie zwiększy komfort twojej pracy, to spróbuj, ale nie wiem czy koniecznie jest sens. Pamiętaj, że na Linuksie na maszynie dla programisty masz podobne środowisko do twojego prawdopodobnego serwera, więc szybciej rozwiążesz ewentualne problemy.

 

Swego czasu, jak więcej pisałem w PHP to używałem Aptana Studio (wieloplatformowy, darmowy), teraz głównie poprawiam małe rzeczy i mi wystarcza wspomniany VS Code.


(marcinkk) #3

jakiego systemu do tego co napisałeś używasz??


(mktos) #4

 

Używam przede wszystkim Windows 10 (bo lubię i się przyzwyczaiłem ;-)). I Visual Studio, bo głównie programuję w C#.

 

Czasami używam “Bash on Ubuntu on Windows” wbudowanego w Windows 10, jeżeli mi potrzeba jakiegoś Linuksowego narzędzia, całkowicie niedostępnego dla Windows, czasami maszyny wirtualnej z jakimś Linuksem (Ubuntu zazwyczaj); mam serwery z Linuksem na których aplikacje sobie działają (głównie CentOS). Mam też Raspberry Pi z Arch Linux na którym czasami coś uruchamiam dla testów.

 

Innymi słowy: najlepiej używać wszystkiego naraz i wybrać to, z czym jest dobrze do określonej pracy :slight_smile:


(ziggurad) #5

No ja z kolei poleciłbym linuxa, do pracy używam tylko go i wątpię żebym na Windowsie teraz umiał programować.

 

Piszę głównie PHP czasem coś w Pythonie.

 

Co do edytorów jestem a fanem PHPStorma - niestety płatny ale moim zdaniem warto.


(Wordbelfer) #6

Moim zdaniem, jeśli myślisz o tym na poważnie - Linux będzie najlepszym wyborem. Osobiście przesiadłem się na niego 2 lata temu (zajmuje się webmasteringiem) i nie narzekam. 


#7

Ja koduję ma macu i wiem że na min pracuje mi się najlepiej, na windows też pisałem ale tam edytory jakieś takie toporne są i mały wybór. za to pod OSX mam jeden świetny Coda 2 z kilkoma pluginami który bije na głowę inne programy. Tworzenie projektów z użyciem sketcha bo bajka. Jedno wiem że dla mnie nie do przyjęcia jest linux, to zabawka niż narzędzie pracy, korzystałem z niego i zawsze był problem.


(Marcineez) #8

 

Kawkę ze Starbucksa też w tym czasie popijasz? Jak czytam takie wypociny to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Pod Linuksem masz największe możliwości personalizacji systemu pod siebie, a nie odwrotnie. Wygodne zarządzanie pakietami, duży wybór IDE zarówno tekstowych jak ich tych z GUI. To maszyna powinna dostosować się do człowieka, a nie człowiek do maszyny. Jedyny poważny problem w przypadku webdevu to brak photoshopa, który przydaje się nawet jeśli nie zajmujesz się grafiką. Ze swojej strony polecam takie kombo:

 

Debian stabilny

Cinnamon

terminal guake

IDE od Jetbrains

 

Sprawdziło się to doskonale z Javą, PHP, nodejs i Pythonem, wygodnie, stabilnie, szybko i bezpiecznie.