Wejście 3 pinowe wiartaka CPU

Cze.Jakiś czas temu chciałem zamienić podłączenie wiatraczka od cpu.Obecnie i jak kupywałem kompa to podłączony był do CHA2_FAN.

Zajęte są CHA2_FAN,CHIP_FAN,CHA1_FAN.

Podłączyłem wiatrak od procka do CPU_FAN.Włanczam kompa a tutaj po 5 sekundach się on wyłącza.Niby nic się nie stało ale musiałem znowu zamienić wejścia z CPU_FAN do CHA2_FAN.

Może mi ktoś powiedzieć dlaczego się tak dzieje ??

I od czego jest to wejście do waitraka PWR_FAN i czy może to służyć np. jako wejście wiatraka od karty graficznej ?

A ilu pinowe to gniazdo - możliwe że uszkodzone.

Zasilacz,buda,inne.

3 Pinowe tak samo jak końcówka kabla.Jak sprawdzić czy uszkodzone może być gniazdko ?

Raczej nie sprawdzisz - jak bios go nie monitoruje to prawdopodobnie problem elektroniki płyty - czyli nie używać.

Sprawdź bios - możliwe że jest gniazdo wyłączone,ale jak tak jest od nowości to podejrzewam że jest uszkodzone.

Do biosu pomoc książka do płyty.

Może to być spowodowane tym, że wiatraczek nie ma czujnika obrotów ??

A posiadasz jaki wiatrak - ma trzy przewody.

Pokazuje bios jego obroty.

I tu napewno do gniazda CPUFAN musi być wentyl trójprzewodowy z monitoringiem obrotów.

Może na CPU FAN wiatrak musi mieć pewną ilość obrótów bo tak komp sie wyłącza :slight_smile:

Nie pokazuje :frowning: Ale wiatrak chodzi.Musiałem wyłączyć sprawdzanie obrotów w biosie bo mi wywalało błąd że wiatrak nie chodzi a w rzeczywistości chodził

Tak ma 3 przewody.

Możliwe.Chyba kupie nowy wiatrak.Jaki polecacie ? Ale żeby miał czujnik obrotów.

Często wentyl jest dobry,a nie wspólpracuje z płytą główną - czyli bios nie pokazuje obrotów wentyla CPU.

Wtedy trzeba dobierać wentyl,lub wyłączyć monitoring CPU i stosować wentyl z TC - automatyczna regulacja obrotów wentyla.

Nie wszystkie płyty dają się oszukać i musi być podpięty wentyl do gniazda CPUFAN i musi płyta z nim poprawnie współpracować.