Wejście 3 pinowe wiartaka CPU

(Piecu92) #1

Cze.Jakiś czas temu chciałem zamienić podłączenie wiatraczka od cpu.Obecnie i jak kupywałem kompa to podłączony był do CHA2_FAN.

Zajęte są CHA2_FAN,CHIP_FAN,CHA1_FAN.

Podłączyłem wiatrak od procka do CPU_FAN.Włanczam kompa a tutaj po 5 sekundach się on wyłącza.Niby nic się nie stało ale musiałem znowu zamienić wejścia z CPU_FAN do CHA2_FAN.

Może mi ktoś powiedzieć dlaczego się tak dzieje ??

I od czego jest to wejście do waitraka PWR_FAN i czy może to służyć np. jako wejście wiatraka od karty graficznej ?

(JNJN) #2

A ilu pinowe to gniazdo - możliwe że uszkodzone.

Zasilacz,buda,inne.

(Piecu92) #3

3 Pinowe tak samo jak końcówka kabla.Jak sprawdzić czy uszkodzone może być gniazdko ?

(JNJN) #4

Raczej nie sprawdzisz - jak bios go nie monitoruje to prawdopodobnie problem elektroniki płyty - czyli nie używać.

Sprawdź bios - możliwe że jest gniazdo wyłączone,ale jak tak jest od nowości to podejrzewam że jest uszkodzone.

Do biosu pomoc książka do płyty.

(Piecu92) #5

Może to być spowodowane tym, że wiatraczek nie ma czujnika obrotów ??

(JNJN) #6

A posiadasz jaki wiatrak - ma trzy przewody.

Pokazuje bios jego obroty.

I tu napewno do gniazda CPUFAN musi być wentyl trójprzewodowy z monitoringiem obrotów.

(system) #7

Może na CPU FAN wiatrak musi mieć pewną ilość obrótów bo tak komp sie wyłącza :slight_smile:

(Piecu92) #8

Nie pokazuje :frowning: Ale wiatrak chodzi.Musiałem wyłączyć sprawdzanie obrotów w biosie bo mi wywalało błąd że wiatrak nie chodzi a w rzeczywistości chodził

Tak ma 3 przewody.

Możliwe.Chyba kupie nowy wiatrak.Jaki polecacie ? Ale żeby miał czujnik obrotów.

(JNJN) #9

Często wentyl jest dobry,a nie wspólpracuje z płytą główną - czyli bios nie pokazuje obrotów wentyla CPU.

Wtedy trzeba dobierać wentyl,lub wyłączyć monitoring CPU i stosować wentyl z TC - automatyczna regulacja obrotów wentyla.

Nie wszystkie płyty dają się oszukać i musi być podpięty wentyl do gniazda CPUFAN i musi płyta z nim poprawnie współpracować.