Wejscie na sluchawki w lapku

Witam serdecznie ,zwracam się z pomocą otóż więc mam trzy wejścia w lapie jedno na mikrofon dwa na słuchawki wcześniej mi działały lecz po wgraniu systemu Vista :smiley: na nowo nie działają mi wejścia ,czyli leci muzyczka z głośników ok lecz gdy wkładam dżeka nic nadal muza leci przez głośniki a słuchawki echo ,co mam zrobić na stronie producenta HP niema nic co by mi pomogło .Proszę o Radę. :smiley:

Wyłącz wykrywanie panela przedniego ?? :slight_smile:

A w jaki sposób proszę napisać ,czekam.

Zapewne masz sterownik realtec, w nim ową opcję włączyć musisz ;]

Mam mały problem gdyż nie mogę znaleść tego sterownika wchodzę w menadżera i nic.Wiem ze to głupie ale nie jestem aż tak ogarnięty z systemem .Proszę o wyrozumiałość.

sprawdź w panelu sterowania powinna być ikona realteka

Oczywiście patrzałem i nie mam wcale .

Dodane 26.08.2011 (Pt) 12:55

Czy mam sobie sciągnąć ze strony Realteka tylko może ktos podpowie co konkretnie . :smiley:

Wyłączanie głośników wewnętrznych po włożeniu wtyku słuchawek następuje mechanicznie poprzez rozwarcie styku w gniazdku. Sterownik do tego nic nie ma. Przełączanie paneli to tylko przełączenie pomiędzy panelem tylnym i przednim o ile takie są. TZN jeżeli z karty muzycznej oprócz gniazda jest jeszcze kabelek do podłączenia drugiego gniazdka, ale w laptopach z czymś takim się nie spotkałem, a ponieważ sterownik jest uniwersalny to jest taka funkcja. Nie ma takiej możliwości że po włożeniu słuchawek graja ci głośniki wewnętrzne , chyba że zrąbany jest w nim styk przełącznika. To gniazdko działa tak samo jak gniazdko w wieży czy jakimś radiu. Ze sterownika możesz tylko załączyć lub wyłączyć elektrycznie sygnał ale nigdy nie będą Ci działały i słuchawki i głośniki wewnętrzne.

Jeśli tak uważasz to polecam zerknąć na sprzęt wyposażony we w miarę współczesne zintegrowane kodeki HD. Powiedzmy z ostatnich 5 lat. Będziesz zapewne mocno zaskoczony.

Zarówno w desktopach jak i notebookach masz już obecny od dłuższego czasu, sterowany cyfrowo “plug-sensing” z interaktywnym wyborem trybu pracy. W zależności od kodeka nie tylko mozesz stosować prymitywne kombinacje typu jednoczesny odsłuch na parę głośników z jednego złącza i na słuchawki z drugiego. Powszechna jest możliwość mapowania wszystkich nie-optycznych portów audio z poziomu sterownika. Czyli to samo fizyczne gniazdo “minijack” w jednej chwili robi sa słuchawkowe, by moment później przekształcić się w wejscie liniowe lub mikrofonowe. Oczywiście “wyklikujesz” to sobie wygodnie w Windowsie. Tym sposobem wirtualnie “przeniosłem” moje fizycznie uszkodzone wyjście dla głównej pary głośników (“zielone”) na miejsce gniazda mikrofonu (“różowe”). Z zewnątrz wygląda to tak: podłaczam głośniki do gniazda mikrofonowego i… grają równie dobrze.

Nie porównuj prymitywnego sprzętu grajacego ze współczesnymi, zaawansowanymi kodekami HD. Zresztą nawet w lepszych wieżach istniała z tego co pamiętam mozliwość wyboru trybu pracy gniazda słuchawkowego (wyłączny / równoległy).

A ja już zwątpiłem w siebie jak usłyszałem, że w lapach są takie same gniazdka jak w starszych sprzętach ;]

Oczywiście że jest coś takiego. Tylko powiedz ile obecnie sprzedawanych notebooków ma chipset z możliwością mapowania wejść. Znalazłem kilka tylko. Tak więc “drobek” najpierw sprawdź czy twój ma taką możliwość. Ja mam nowego za 4000 zł i takiej możliwości nie mam na pewno.

W pc mam taką możliwość, ale w lapie nie widzę opcji mapowania wejść. Sam niestety nie wymieniałem nigdy gniazdka do audio w lapie więc się nie orientuje jakie ono tam jest. Pewnie zależy od karty. Btw co do wieży to raczej jest to rozwiązane prostym kawałkiem kabla z przełącznikiem ;]

Tak jak Ci napisałem. Wątpię by on miał taką możliwość. Jeżeli masz tylko dwa gniazda z narysowanym mikrofonem i słuchawkami to na 100 % nie ma takiej możliwości (pewnie nie masz nawet wyjścia line), To jest tak jak pisałem przez styk. A “mescalero” jak sobie kupił AlienWare za 12000 zł to taka możliwość na pewno ma. W moim jest procesor i7 i karta grafiki GT550M a przełączenie słuchawek przez styk w gniazdku. Mogę oczywiście sobie programować wejścia/wyjścia audio i inne ale jak sobie podłącze “replikator portów”.

Fakt, zagalopowałem się - pewnie przez ten upał. Moja wina. Źle zrozumiałem Twoją wcześniejszą wypowiedź, jako odnoszącą się głównie do desktopów. Pełne mapowanie portów w sprzęcie przenośnym to rzeczywiście raczej rzadki luksus. Natomiast cyfrowy “plug-sensing” z czujnikiem oporności / natężenia lub (ograniczonym) ręcznym mapowaniem to z tego co zaobserwowałem raczej nic nadzwyczajnego. Już w starych Dellach serii D z kodekami HD SigmaTel’a można było przy podłączeniu wybrać tryb pracy wejścia (np. Mic / Line In).

Z ciekawości, jaki kodek? AC97, HD, producent układu?

NVIDIA HD Audio

Jeżeli chodzi o desktopy to jest to raczej standard, nawet zintegrowane karty w budżetowych płytach sprzed kilku dobrych lat nie mają problemu z mapowaniem portów. Jeżeli chodzi o lapka to głowy nie dam, ale wydaje mi się, że na linuksie mogłem gdzieś zaznaczyć taką opcję… sprawdzę u siostry jak będę miał okazję, bo korzysta z ubunciaka jakiegoś. W każdym razie u siebie nie widzę tego nigdzie. Ok, nie ma tego u niej. W sumie dziwne, że lapki są pod tym względem tak upośledzone :stuck_out_tongue: