Wektorowy raster

Czy da się zrobić wektorowy raster? Czyli: robię w Gimpie/Photoshopie logo o rozmiarze np.: 500x500px. Zapisuję je jako *.png, oraz jako *.psd. Po pewnym czasie muszę to logo powiększyć do rozmiaru np.: 1000x1000px. Otwieram plik *.psd, powiększam obraz.

Czy wtedy jakość będzie dobra, czy się rozmarze? Bo próbowałem tak robić na ilustracji czarnego kółka. Ale czy to jest skuteczny sposób? Bo nie jestem pewien…

Jeżeli plik będzie zrasteryzowany (spłaszczony) to niestety nie ma takiej opcji. Możesz tak zrobić jeśli użyjesz ścieżek, i nie zrasteryzowanego tekstu.

Robię sobie logo, zapisuję jako *.psd z zachowanymi warstwami i innymi bzdetami. Innymi słowy: czy projekt można powiększyć np.: z 500px do 1000px ?

Ananas wykonując logo jaką grafiką je tworzyłeś? wektorową czy rastrową? bo jeśli korzystałeś z grafiki rastrowej to nie masz szans żeby powiększyć to logo bez utraty jakości.

Prosty przykład:

mam grafikę w postaci koła (zwykłego czarnego na białym tle).

Wymiary tej grafiki to 500x500px. Zrobiłem ją w Photoshopie.

I teraz wybieram Obraz > Rozmiar Obrazu i powiększam na rozmiar 1000x1000px.

Czy utracę jakość?

jeśli jej nie spłaszczysz z innymi, albo nie zrasteryzujesz to nie, pamiętaj też ze możesz “spłaszczać” warstwy (na stałe) jako wektorowy obiekt inteligentny.

I wtedy taki obiekt mogę dowolnie powiększać? Tak wynika z Twojej wypowiedzi… sprawdzę.

Dodane 25.03.2009 (Śr) 18:22

Nic to nie dało. Jakość obrazu spada.

Tylko są 2 sposoby by takie koło stworzyć.

(zwróć uwagę na wygląd warstw… to ma znaczenie!)

Jeśli korzystasz z narzędzia zaznaczenia (okrągłego) i wypełniasz warstwę kolorem :arrow: i w tym przypadku po powiększeniu traci jakość. (grafika rastrowa)

2fcb45dc5dcaf7f8m.jpg

W przypadku skorzystania z narzędzia Elipse Tool po powiększeniu jakość będzie taka jak przed powiększeniem. (grafika wektorowa)

879a5b130220d64am.jpg

Nadal jakość się psuje…

Wektorowy raster? To jest ewenement bo do tej pory słyszałem albo o grafice wektorowej albo bitmapowej (rasterowej).Warto sięgnąć po programik VectorMagic który świetnie konwertuje obrazki rasterowe na wektorowe a pózniej możesz je dowolnie powiększać.

http://vectormagic.com/home