Wektorowy raster

(system) #1

Czy da się zrobić wektorowy raster? Czyli: robię w Gimpie/Photoshopie logo o rozmiarze np.: 500x500px. Zapisuję je jako *.png, oraz jako *.psd. Po pewnym czasie muszę to logo powiększyć do rozmiaru np.: 1000x1000px. Otwieram plik *.psd, powiększam obraz.

Czy wtedy jakość będzie dobra, czy się rozmarze? Bo próbowałem tak robić na ilustracji czarnego kółka. Ale czy to jest skuteczny sposób? Bo nie jestem pewien...

(Phobos64) #2

Jeżeli plik będzie zrasteryzowany (spłaszczony) to niestety nie ma takiej opcji. Możesz tak zrobić jeśli użyjesz ścieżek, i nie zrasteryzowanego tekstu.

(system) #3

Robię sobie logo, zapisuję jako *.psd z zachowanymi warstwami i innymi bzdetami. Innymi słowy: czy projekt można powiększyć np.: z 500px do 1000px ?

(Jaroslaw Nijakowski) #4

Ananas wykonując logo jaką grafiką je tworzyłeś? wektorową czy rastrową? bo jeśli korzystałeś z grafiki rastrowej to nie masz szans żeby powiększyć to logo bez utraty jakości.

(system) #5

Prosty przykład:

mam grafikę w postaci koła (zwykłego czarnego na białym tle).

Wymiary tej grafiki to 500x500px. Zrobiłem ją w Photoshopie.

I teraz wybieram Obraz > Rozmiar Obrazu i powiększam na rozmiar 1000x1000px.

Czy utracę jakość?

(Phobos64) #6

jeśli jej nie spłaszczysz z innymi, albo nie zrasteryzujesz to nie, pamiętaj też ze możesz "spłaszczać" warstwy (na stałe) jako wektorowy obiekt inteligentny.

(system) #7

I wtedy taki obiekt mogę dowolnie powiększać? Tak wynika z Twojej wypowiedzi... sprawdzę.

-- Dodane 25.03.2009 (Śr) 18:22 --

Nic to nie dało. Jakość obrazu spada.

(Jaroslaw Nijakowski) #8

Tylko są 2 sposoby by takie koło stworzyć.

(zwróć uwagę na wygląd warstw... to ma znaczenie!)

Jeśli korzystasz z narzędzia zaznaczenia (okrągłego) i wypełniasz warstwę kolorem :arrow: i w tym przypadku po powiększeniu traci jakość. (grafika rastrowa)

2fcb45dc5dcaf7f8m.jpg

W przypadku skorzystania z narzędzia Elipse Tool po powiększeniu jakość będzie taka jak przed powiększeniem. (grafika wektorowa)

879a5b130220d64am.jpg

(system) #9

Nadal jakość się psuje...

(grandpajanek) #10

Wektorowy raster? To jest ewenement bo do tej pory słyszałem albo o grafice wektorowej albo bitmapowej (rasterowej).Warto sięgnąć po programik VectorMagic który świetnie konwertuje obrazki rasterowe na wektorowe a pózniej możesz je dowolnie powiększać.

http://vectormagic.com/home