Wentylacja, czy zamontowana w dobrą stronę?

Ostatnio serwis zamontował mi w obudowie wiatraczek 80 mm i zastanawiam się czy zrobili to prawidłowo. Czy wiatrak powinien wyciągać powietrze z obudowy, czy dmuchać do środka ??

PS. Jest jeden wiatraczek z tyłu (ten który dmucha na zewnątrz)

jeśli jest tylko jeden wiatraczek z tyłu to dmuchać do środka (chłodniejsze powietrze z zewnątrz obudowy), jeśli zaś z przodu miałbyś jeszcze jeden wdmuchujący to ten tylny powinien wydmuchiwać.

Tak też myślałem. Chyba dobrym pomysłem, będzie odwrócenie tego ręcznie prawda? Szczególnie, że mam kartę z chłodzeniem pasywnym i to może robić różnice.

ja akurat zawsze mialem montowanego z tyłu więc wydmuchiwał ale kumplowi też sie zdarzyło ze miał odwrotnie - niedpatrzenie

Turkissh chyba coś Ci się pokręciło jeśli ten z tyłu wiatraczek będzie dmuchał do środka obudowy powietrze to nie będzie odpowiedniej cyrkulacji w obudowie ten z tyłu musi zawsze wyciągać na zewnątrz ciepłe powietrze

Dokładnie…nigdy wiatrak z tylu nie wdmuchuje powietrza do środka budy, wtedy wiatrak w zasilaczu robił by syzyfową pracę :stuck_out_tongue:

Jeśli z przodu nie ma żadnego wiatraczka to nie stoi nic na przeszkodzie żeby wiatrak z tyłu wdmuchiwał powietrze. Zawsze znajdzie gdzieś ujście z przodu

nie moze wdmuchiwac bo wtedy podwyzsza sie temperatura o kilka stopni bo wdmuchujacy z tylu zasysa gorace powitrze z zasilacza jak jest obudowa i stoi w biurku bez wentylacji

sytuacja powinna wygladac tak:

1 wiatrak i zamknieta obudowa - z tylu wyciaga

2 i zamk - z tylu wyciaga z przodu wdmuchuje

1 i otw - z przodu wdmuchuje

2 i otw - obydwa wdmuchuja bo jak odwrotnie to bedzie czesc powietrza wciagana z zewnatrz i to w sumie bez sensu

bez wiatrakow - zdjeta obudowa :stuck_out_tongue:

A przyjmijmy jeszcze taką opcję, że będę miał cały czas otwartą obudowę. Wtedy lepiej chyba by było, gdyby dmuchał do środka.

Zgodzę się, że w przypadku tylko wenylatora w zasilaczu powinien on wydmuchiwać ciepłe powietrze z wnętrza obudowy (zasysając przy okazji chłodne przez otwory umieszczone zazwyczaj w przedniej, dolnej części obudowy), bo gdyby wdmuchiwał - działałby przeciwnie do unoszącego się ciepłego powietrza.

Kontynuując myśl, dodatkowy wentylator w przedniej części obudowy powinien wdmuchiwać chłodne powietrze przyspieszając wyciąganie ciepłego przez wentylator w zasilaczu.

Montując dodatkowy wentylator poniżej zasilacza powinien on wdmuchiwać chłodne powietrze do środka wywołując w ten sposób cyrkulację i szybsze unoszenie się ciepłego powietrza w góre, które następnie jest wyciągane przez wentylator umieszczony w zasilaczu.

Samo otwarcie obudowy działa jak radiator, ale pamiętajmy że czynnik chłodzący (w tym przypadku powietrze) musi się poruszać odprowadzając ciepło z podzespołów, więc jakiś sposób na wywoływanie jego cyrkulacji musi istnieć - albo wentylatory w obudowie, albo wentylator “pokojowy” (ewentualnie “przeciąg” w domu - raczej odradzam ze względów zdrowotnych :mrgreen: )

Dobra reasumując. Opłaca się odwracać wiatrak jak mam otwartą obudowę czy nie ? :smiley:

jak masz otwarta budowe to nie odwracaj bo powietrze i tak będzie uciekać bokiem więc nie potrzeba żeby coś jeszcze wyciągało je ze środka a jak będzie dmuchał “do środka” to szybciej powietrze będzie uciekało bokiem

i dodatkowo będzie chłodzić proca…

zgadza się :smiley: