Wentylator chodzi przy wyłączonym komputerze, ale tylko kiedy jest podłączony router USB

Witam,
Z problemem zmagam się już jakiś czas, ale postanowiłem w końcu napisać o tym na forum.

Mam modem Huawei, który jest podłączony przez kabel USB do konputera. Od jakiegoś miesiąca, kiedy komputer jest wyłączony (kable dalej w gniazdku, normalne), router jest cały czas wpięty do portu USB, włącza się wiatraczek z tyłu komputera. Wentylator przestaje się kręcić kiedy wyłącze router albo wyjmę USB z portu.

Czym może to być spowodowane i jak temu zaradzić?

Teoretycznie jedno z drugim nie ma nic wspólnego? czyli, prawdopodobnie może to być problem płyty?

Zmień gniazdo USB, tył komputera i USB2.0 - czarne i test.

Może reset biosu baterią coś da?

Komputer odłączony od zasilania 230V, wyjmujesz baterię z płyty na 10 minut, wkładasz, uruchamiasz kompa i start do biosu,ustawisz datę i godzinę (prawidłowy reset zresetuje te dane) i zapiszesz bios Save.

Aktualizacja biosu.

Tak, jedno z drugim nie ma nic wspolnego.
Przekladanie do tylnych portow nic nie daje.

Czytalem, że jeśli reset czy aktualizacja biosu pójdzie niepomyslnie może wyrzadzic spore szkody na komputerze, dlatego spytam czy może są jakieś bezpieczniejsze alternatywy, aby rozwiązać ten problem?

Mniej wiecej odkad problem sie pojawil, przy włączaniu komputera czasami wyskakuje na monitorze komunikat CMOS na caly ekran.
http://www.buildeasypc.com/wp-content/uploads/2011/01/step34_startup.jpg <— wygląda identycznie jak u mnie, zapewne różni się tylko wartościami, a poza tym wygląda tak samo
Takie coś wyskakuje mi rzadko, teraz pomyślałem, że to może być ze sobą powiązane.

Oczywiscie zawsze wciskam F2 zeby nic nie zepsuc, ale dodam, że chyba zawsze po kliknieciu tego F2 samoczynnie zmienia mi godzinę.

PS. Obejrzałem filmik na youtube, gdzie wyskakuje taki sam komunikat CMOS i wystarczyła wymiana bateryjki, a czy rozwiązałoby to również mój problem z tymi wiatraczkami?

Dobra, trochę poszperałem w internecie i na 100% wymienię tą bateryjkę, ale podejrzewam, że to może tylko wpłynąć na to, iż nie będzie wyskakiwał ten komunikat, a wiatraczki będą dalej chodzić.
Moim zdaniem coś się przestawiło w ustawieniach BIOSU i (po zmianie bateryjki) wystarczy coś odpowiednio zmodyfikować w ustawieniach, ale tego już nie będę wiedział.

Power on USB czy jakoś tak się nazywa ta opcja. Pozwala na przesyłanie energii po USB nawet kiedy komputer jest wyłączony. Przez to zasilacz się włącza kiedy coś podpinasz pod USB.

Menedżer urządzeń> urządzenia interfejsu HID > urządzenia wyjściowe USB > właściwości >zakładka zarządzanie energia wyłącz

A może wyczerpana bateria zmienia Ci stan wstrzymania komputera z s3 na s1 i dlatego zasilacz się nie chce “uśpić”?

Bateryjka wymieniona, a przez co i również reset BIOSU, niestety nie pomogło :confused:
@anon54006378 nie mogę znaleźć takowej opcji u siebie :confused:
@stens1950 jak się okazało już miałem tak skonfigurowane, a mimo to wciąż jest jak było

Jakies pomysly? :confused: coraz bardziej zaczyna mnie to irytowac, a jakis prad tez ciagnie

Tą opcje powinieneś znaleźć w BIOS/UEFI. A najlepiej to podaj model płyty głównej.

Plyta glowna - ASUS P5KPL-CM (Socket 775)

https://mattgadient.com/2010/05/23/the-fix-when-the-p5kpl-cm-wont-sleep/

Nie daje żadnej gwarancji tej metodzie. Robisz to na własne ryzyko. Być może warto przeczytać manual płyty żeby dowiedzieć się czy jest to bezpieczne rozwiązanie.