Wentylator ciągle na pełnych obrotach

Witam fachowców i amatorów.Od dwóch dni jestem posiadaczem nowego kompa; podam konfiguracje : płyta główna Gigabyte GA-M61PME-S2, procek AMD Phenom Quad 9550, pamięć GoodRam 2 GB ddr2-800, grafika ATI HD2600Pro 512 MB, dysk caviar 500GB. Problem polega na tym, iż na świeżo zainstalowanym systemie i paru programach typu GG, winamp itd, w każdym bądź razie nic co by obciążało 4 rdzeniowego procka, wentylator hula na full obrotach ( 5500-6000 rpm) jak wskazują odczyty z everesta oraz speed fana , którym zresztą nie moge zmniejszyć obrotów.Co prawda udało mi sie w końcu zejść do 3000 rpm za pomocą kombinacji dwóch programów, I-cool i speed fan, ten ostatni działa dopiero w połączeniu co dziwne z I-cool, ale jak już powiedziałem są to kombinacje, ktore sprawiają jak by nie było troche kłopotu. Czy jest jakiś inny sposób na zmniejszenie tych obrotów ( może w biosie jakies ustawienie ) ? albo jakimś innym programem który okaże się bardziej skuteczny.

Dodam jeszcze że temperatura procka utrzymuje się w granicach 47 stopni, zarówno przy full obrotach jak i przy zmniejszonych do połowy.

W biosie “Cool’n Quiet” przestaw na enable.

Tak to się chyba piszę.

A tak poza tym kupiłeś quada i taką kiepską grafikę do niego ?

Moim zdaniem zastaw “jak na nowy komp” bez sensu.

Mocy procka z 4 rdzeniami jeszcze długo nie wykorzystasz , a na tej karcie też nie pograsz w nowe gry.

Ale karta słaba bo zasilacz też pewnie no name.

zasilacz Tracer 400W, a w biosie Award nie mam takiej opcji o jakiej piszesz, jest tylko ustawienie wentylatora na AUTO i tak mam ustawione

Chłopie to se zmień zasilacz bo sie długo tym “dobrym kompem” nie nacieszysz…

a dlaczego ? nie znam sie az tak na tym, to moze mi wyjasnij co z nim nie tak i na jaki najlepiej zmienic

Proszę tu masz liste złych zasilaczy których lepiej nie kupować:

http://www.oc-forum.org/Zasilacze-najle … 13020.html

Jeżeli chcesz nowy zasilacz to powiedz ile masz kasy na niego a któś ci poda jakiś dobry i sprawdzony model.

a dlaczego ten zasilacz jest nie dobry ? spali się ? czy nie daje tyle mocy ile trzeba ? bo jak ma się spalic to niech sie pali, mam dwa lata gwarancji na niego

nie tylko zasilacz moze sie spalic

O ile zostanie uwzględniona gwarancja na zasilacz i resztę sprzętu. A co jeśli spali się po dwóch latach lub jeśli niestabilność komputera będzie bardzo dokuczliwa?

Opcje zaawansowane w biosie płyty Gigabyte często jak wciśniesz z poziomu biosu CTRL + F1 , przestaw ustawienie auto wentyla CPU na PWM jak masz taką opcje i zapisz bios Save i zobacz.

nawet pół kompa. Ten zestaw wygląda jak z allegro.

Zmieniłem na PWM jak radził JNJN i teraz jest w miare OK, obroty rzędu 3500 rpm i tak się utrzymują, tyle że temperatura rdzenia się podwyższyła i teraz oscyluje w granicach 56 stopni. ; a jaka jest bezpieczna temperatura dla procka żeby sie nie spalił ?

A poza tym kto Ci wcisnął płytę AM2 pod procka AM2+? W ten sposób jeszcze dodatkowo nie wykorzystujesz jego możliwości…

wojmax , 56* w spoczynku czy w stresie?

w spoczynku utrzymuje sie teraz około 47-49 stopni, wentylator chodzi juz na 3390 i jest 100% ciszej. co do płyty to był to zestaw wypuszczony przez firmę Fenix z Zabrza bodajże, a kupiłem wszystko za 1550 w Avansie ( w promocji)

Kupujta dalej zestawy promocyjne…