Wentylator CPU i złącze 3pin

Mam małe pytanko. Właśnie zmieniłem boxowy cooler na procku e8500 (4pin) na Golden Orb II (3pin). Wiatrak kręci się ze stałą prędkością ok 1750rpm. Poprzedni kręcił się ok.1200rpm i tylko w stresie przyspieszał ponad 2000rpm. Czy to normalne, czy raczej przy temp. procesora ok. 30st. cooler powinien również zwolnić do ok.1100rpm? czy do regulacji obrotów służy 4-pin na kablu?

Płyta główna zapewne jest ineligenta i sama jest w stanie dobierać ilość rpm, ale zakup wiatraka 3pin to nie był dobry wybór :wink: Teraz niezależnie jaka będzie temp procka to będzie się kręcił ze stałą prędkością. Kup sobie Zalman Fan Mate 2, on reguluje wentylatory wyposażone w złącza 3 pin.

2 piny to napięcie na wiatrak. 3-ci pin to odczyt obrotów. 4-ty pin to regulacja przez sterownik płyty głównej. Jak go nie ma to tylko można regulować napięciem tzn. innymi regulatorami obrotów.

Ano właśnie… Tak jak myślałem… Szkoda, że wcześniej tego nie sprawdziłem… No cóż może uda się go jeszcze oddać do sklepu… tylko roboty było z wyjęciem płyty… chyba, że następny wentyl będzie miał to samo mocowanie…

Dzięki za odpowiedzi.

Może płyta główna mieć dwie opcje do wyboru regulacji obrotów- napięciem lub impulsowo (PWM). Może jedna z opcji (np. napięciem) działać z tym wiatraczkiem.