Wentylator CPU i złącze 3pin

(Andkar) #1

Mam małe pytanko. Właśnie zmieniłem boxowy cooler na procku e8500 (4pin) na Golden Orb II (3pin). Wiatrak kręci się ze stałą prędkością ok 1750rpm. Poprzedni kręcił się ok.1200rpm i tylko w stresie przyspieszał ponad 2000rpm. Czy to normalne, czy raczej przy temp. procesora ok. 30st. cooler powinien również zwolnić do ok.1100rpm? czy do regulacji obrotów służy 4-pin na kablu?

(system) #2

Płyta główna zapewne jest ineligenta i sama jest w stanie dobierać ilość rpm, ale zakup wiatraka 3pin to nie był dobry wybór :wink: Teraz niezależnie jaka będzie temp procka to będzie się kręcił ze stałą prędkością. Kup sobie Zalman Fan Mate 2, on reguluje wentylatory wyposażone w złącza 3 pin.

(Alladynek) #3

2 piny to napięcie na wiatrak. 3-ci pin to odczyt obrotów. 4-ty pin to regulacja przez sterownik płyty głównej. Jak go nie ma to tylko można regulować napięciem tzn. innymi regulatorami obrotów.

(Andkar) #4

Ano właśnie... Tak jak myślałem... Szkoda, że wcześniej tego nie sprawdziłem... No cóż może uda się go jeszcze oddać do sklepu... tylko roboty było z wyjęciem płyty... chyba, że następny wentyl będzie miał to samo mocowanie...

Dzięki za odpowiedzi.

(MaRa) #5

Może płyta główna mieć dwie opcje do wyboru regulacji obrotów- napięciem lub impulsowo (PWM). Może jedna z opcji (np. napięciem) działać z tym wiatraczkiem.