Wentylator do zasilacza, wyciszanie kompa

Witam, szukam dobrego, sprawdzonego osobiście i CICHEGO 12cm… Ma wejść na miejsce starego wentylatora z zasilacza - tego z podpisu. Proszę o odpowiedzi kogoś kto jest zadowolony z wyboru który dokonał, a nie kogoś kto napisze - kup sobie Arctic Cooling Fan czy coś innego. Na Noctua szkoda mi pieniędzy… Zależy mi przede wszystkim na tym żeby był cichy i wydajny. Chciałbym podać mu trochę niższe napięcie żeby nie kręcił się na 12V tylko np 9 czy 7V. Z drugiej strony boje się też trochę o zasilacz, żeby się nie przegrzał przy mniejszych obrotach chłodzenia… Może ktoś doszedł już do jakiegoś optimum? Chce na maksa wyciszyć kompa. Przeznaczyć mogę na ten cel ok.20-30zł. Proszę o rady - dzięki :slight_smile:

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/ … ,id,29348/ jest naprawdę cichy. Jeśli chcesz na max wyciszyć kompa to proponuje wszystkie wentyle podpiąć na 5V i nic nie usłyszysz. Miałem tak w swojej starej obudowie (lekko przerobiona). Tylko wtedy trzeba dodać jeszcze wentylatorów do poprawienia przepływu powietrza. Z przodu 2 x12cm i z tylu 1x12cm. Jedyne co było słychać to dysk no i dvd

Cytat opinii na komputroniku:

  1. “Nie polecam dla maników ciszy. Nawet jak go puszcze na 9V to nadal jest głośny, jedynie dobry jest na napieciu 6V, ale w tedy wydajność pada na łeb na szyje.”

  2. “Lipa, Faktycznie wieje aż miło ale żeby nazwać go cichym to mała przesada. Dopiero po zmianie napięcia na 9V zaczyna „szumieć” jak należy, ale niestety nie wieje już tak dobrze jak wcześniej. 16dB wolne żarty, jak to możliwe że mój Samsung SpinPoint P120 jest zagłuszany przez „Silent Cata”, na mój gust coś tu nie gra, producent minoł się z prawdą w specyfikacji technicznej, jeżeli tak jak mi przeszkadza wam mały „odkurzacz” i potrzebujecie coś naprawdę cichego zdecydowanie ODRADZAM!”

Witam,

Polecam

http://www.angela.pl/index.php?p3411,ch … m-af-1225s

test: http://silentworks.pl/ArtID16,5,test,ci … 120mm.html

plus

http://www.angela.pl/index.php?p3297,pe … controller

lub

http://www.angela.pl/index.php?p3298,pe … er-2-black

Na niskim napięciu wentylator jest naprawdę cichy i wydajny. Sprawdzony osobiście.

dzięki - fajny artykuł - jakoś na niego nei trafiłem :slight_smile: wychodzi z niego, że Arctic Cooling jest najwydajniejszy na niskich obrotach…

…a co do tych Pentagram Fan Speed Controller to polecam zamiast nich potencjometr 20k w elektronicznym za 50gr, nożyczki i lutownice :wink:

Tylko ten model Arctic Cooling nie nadaje się do zasilacza, ze względu na konstrukcję.

http://silentworks.pl/ArtID16,2,test,ci … 120mm.html

Chieftec’a można jeszcze spowolnić przestawiając kabelki we wtyczce molex, co daje 5V, ale to może być za mało dla zasilacza.

…przecież mogę go zamontować nie wewnątrz tylko na zewnątrz obudowy zasilacza (wewnątrz komputera)

Wydaje mi się, że mogłoby to kolidować z płytą główną, albo chłodzeniem procesora, ale może warto spróbować. U mnie na pewno nie zmieściłby się (Scythe Infinity).

Polecam jeszcze

http://silentworks.pl/index.php?name=PN … topic&t=10

…rzeczywiście - nie zmieściłby się od wewnątrz, dzięki za artykuł - przyda się :slight_smile:

a ja Ci polece X-Thermala BTF